Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2245777 razy.

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Katowice: szansa dla europejskich regionów przemysłowych Dodane 12 maja 2017 r.

11 MAJA 2017

Źródło: Portal górniczy  Autor: MD

 

fot. Maciej Dorosiński

Propozycję powołania platformy wspierającej przemiany na terenach poprzemysłowych zapowiedział w czwartek (11 maja) Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Wraz z eurodeputowanym prof. Jerzym Buzkiem i marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą uczestniczył w sesji pt.: „Transformacja regionów górniczych i przemysłowych w Unii Europejskiej” odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 - W Europie otwiera się szansa na specjalną platformę organizowania i finansowania transformacji regionów węglowych, regionów z dużą ilością przemysłu ciężkiego, który może mieć kłopty w związku z pakietem klimatycznym, realizowanym przez Unię Europejską. (…) Przekształcenie tych regionów jest teraz takim „oczkiem w głowie”, jeśli chodzi o myślenie europejskie. Po to, żebyśmy mogli wspólnie realizować programy unijne, potrzebna jest taka platforma i specjalne finansowanie dla takich regionów. Dlatego jest to szczególny moment, bo tu w Katowicach zaczynamy dyskusję na ten temat – rozpoczął debatę prof. Buzek. Dodał, że na Śląsku dokonały się olbrzymie zmiany i odniósł się także do branży wydobywczej.

 - Jedna sprawa to to, żeby górnictwo było efektywne. Druga sprawa tyczy się węgla. Jeśli bierzemy węgiel z efektywnego górnictwa, to chodzi o to, by wykorzystywać go w sposób bezpieczny dla środowiska – wyjaśniał b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Otwierając wczoraj Kongres mówiłem, że pierwszy raz od lat tematy, które zdominowały debatę publiczną w regionie, nie dotyczyły górnictwa i węgla. Były to natomiast walka o czyste powietrze i powstająca metropolia. Co nie znaczy, że o tych tematach dyskutować już nie powinniśmy. Walka o czyste powietrze absolutnie wiąże się z węglem. Jako region domagamy się, aby być specjalnie traktowani, bo na takie traktowanie zasługujemy. Dlatego bardzo nas cieszy, że do Brukseli też ten sygnał dotarł. Nie jesteśmy w tym sami, bo regionów, które maja podobne problemy, jak województwo śląskie jest więcej. Dziękuje panu komisarzowi, że taka inicjatywa jest podejmowana – mówił marszałek Saługa.

Maroš Šefčovič przyznał, że pochodzi z rodziny o górniczych tradycjach i wie, że jest to trudna praca ale przynosząca też dumę. Ma także świadomość, jakie znaczenie ma ta branża dla Śląska. Jego zdaniem należy jednak wprowadzać rozwiązania, które zaowocują nowymi ścieżkami rozwoju.

- Chodzi o to, by młodzi ludzie chcieli tu zostawać. Mamy w Europie dobre przykłady miejsc, gdzie udało się zagospodarować tereny przemysłowe. Przykładem może być Zagłębie Ruhry, które było słynne na cały świat. Można też tu wymienić Francję i Belgię – wyliczał.

 Jako szansę wskazał m.in. na rozwój czystych technologii węglowych

 - Macie odpowiednio wykształconych ludzi, macie jednostki badawcze. Jeśli będziecie pracować nad tymi technologiami, to będą one miały znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata – powiedział Maroš Šefčovič.

Jeśli chodzi o platformę mającą wspierać przemiany na ternach poprzemysłowych wskazał, że w tym temacie trzeba zacieśniać współpracę w trzech obszarach: rozwoju technologii, finansowania – w tym lepszego wykorzystania środków unijnych i odpowiednich regulacji prawnych.

Przyznał także, że docenia ambitną postawę Polski w zakresie rozwoju elektromobilności.

- Gdy byłem na targach w Hannoverze wielkie wrażenie zrobił na mnie autobus firmy Ursus. Z pewnością wdrażanie takich rozwiązań przyniesie wiele dobrego, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w Polsce – ocenił.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team

szybki kontakt

wszystkie pola są wymagane