Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2522276 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Aleksander Zembok

Aktualności

Katowice: szansa dla europejskich regionów przemysłowych Dodane 12 maja 2017 r.

11 MAJA 2017

Źródło: Portal górniczy  Autor: MD

 

fot. Maciej Dorosiński

Propozycję powołania platformy wspierającej przemiany na terenach poprzemysłowych zapowiedział w czwartek (11 maja) Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Wraz z eurodeputowanym prof. Jerzym Buzkiem i marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą uczestniczył w sesji pt.: „Transformacja regionów górniczych i przemysłowych w Unii Europejskiej” odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 - W Europie otwiera się szansa na specjalną platformę organizowania i finansowania transformacji regionów węglowych, regionów z dużą ilością przemysłu ciężkiego, który może mieć kłopty w związku z pakietem klimatycznym, realizowanym przez Unię Europejską. (…) Przekształcenie tych regionów jest teraz takim „oczkiem w głowie”, jeśli chodzi o myślenie europejskie. Po to, żebyśmy mogli wspólnie realizować programy unijne, potrzebna jest taka platforma i specjalne finansowanie dla takich regionów. Dlatego jest to szczególny moment, bo tu w Katowicach zaczynamy dyskusję na ten temat – rozpoczął debatę prof. Buzek. Dodał, że na Śląsku dokonały się olbrzymie zmiany i odniósł się także do branży wydobywczej.

 - Jedna sprawa to to, żeby górnictwo było efektywne. Druga sprawa tyczy się węgla. Jeśli bierzemy węgiel z efektywnego górnictwa, to chodzi o to, by wykorzystywać go w sposób bezpieczny dla środowiska – wyjaśniał b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Otwierając wczoraj Kongres mówiłem, że pierwszy raz od lat tematy, które zdominowały debatę publiczną w regionie, nie dotyczyły górnictwa i węgla. Były to natomiast walka o czyste powietrze i powstająca metropolia. Co nie znaczy, że o tych tematach dyskutować już nie powinniśmy. Walka o czyste powietrze absolutnie wiąże się z węglem. Jako region domagamy się, aby być specjalnie traktowani, bo na takie traktowanie zasługujemy. Dlatego bardzo nas cieszy, że do Brukseli też ten sygnał dotarł. Nie jesteśmy w tym sami, bo regionów, które maja podobne problemy, jak województwo śląskie jest więcej. Dziękuje panu komisarzowi, że taka inicjatywa jest podejmowana – mówił marszałek Saługa.

Maroš Šefčovič przyznał, że pochodzi z rodziny o górniczych tradycjach i wie, że jest to trudna praca ale przynosząca też dumę. Ma także świadomość, jakie znaczenie ma ta branża dla Śląska. Jego zdaniem należy jednak wprowadzać rozwiązania, które zaowocują nowymi ścieżkami rozwoju.

- Chodzi o to, by młodzi ludzie chcieli tu zostawać. Mamy w Europie dobre przykłady miejsc, gdzie udało się zagospodarować tereny przemysłowe. Przykładem może być Zagłębie Ruhry, które było słynne na cały świat. Można też tu wymienić Francję i Belgię – wyliczał.

 Jako szansę wskazał m.in. na rozwój czystych technologii węglowych

 - Macie odpowiednio wykształconych ludzi, macie jednostki badawcze. Jeśli będziecie pracować nad tymi technologiami, to będą one miały znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata – powiedział Maroš Šefčovič.

Jeśli chodzi o platformę mającą wspierać przemiany na ternach poprzemysłowych wskazał, że w tym temacie trzeba zacieśniać współpracę w trzech obszarach: rozwoju technologii, finansowania – w tym lepszego wykorzystania środków unijnych i odpowiednich regulacji prawnych.

Przyznał także, że docenia ambitną postawę Polski w zakresie rozwoju elektromobilności.

- Gdy byłem na targach w Hannoverze wielkie wrażenie zrobił na mnie autobus firmy Ursus. Z pewnością wdrażanie takich rozwiązań przyniesie wiele dobrego, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w Polsce – ocenił.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team