Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2483897 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Budryk i Staszic ocaleją Dodane 16 maja 2017 r.

15 MAJA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Kajetan Berezowski

 

fot. Bartłomiej Szopa

Ponad pięćdziesiąt obiektów budowlanych zniknie z terenu likwidowanej kopalni Centrum w Bytomiu. Niebawem wyznaczone zostaną działki usytuowane przy ul. Łużyckiej i Wrocławskiej.

Położone w samym sercu miasta i dobrze skomunikowane mogą stanowić zachętę dla inwestorów.

Infrastruktura dołowa po kopalni Centrum, będącej obecnie w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jest już całkowicie zlikwidowana. Dzierżawione od producentów maszyny i urządzenia zostały zwrócone. Przenośniki i urządzenia odstawy, znajdujące się w dobrym stanie technicznym, będą niebawem sprzedane. Pod ziemią pracują jeszcze brygady wznoszące tamy izolacyjne i podsadzające wyrobiska pyłami dymnicowymi.

- Mamy jeszcze 30 km wyrobisk, wliczając w to szyby wentylacyjne i zjazdowo-materiałowe. 11 km zamierzamy zlikwidować do końca br. W ciągu trzech kolejnych lat znikną dalsze. Docelowo zostanie 5 km wyrobisk, w tym dwa szyby Budryk i Staszic, które zostaną wyremontowane. W przyszłości będą służyć powstającej tu głównej pompowni odwadniania kopalń dla niecki bytomskiej. Umożliwi ona zatrzymanie pomp w zlikwidowanych zakładach górniczych: Szombierki, Grodziec i Saturn. Pompy zostaną usytuowane na poziomach 250 i 774. Trzecia, głębinowa, zostanie zlokalizowana na poziomie 930, który zalejemy. Stamtąd woda ma być przepompowywana na poziom 774 - tłumaczy Grzegorz Żukowski, dyrektor kopalni Centrum w likwidacji.

Podziemne wyrobiska ograniczone zostaną do obejść oraz pomieszczeń rozdzielni i pompowni. Na poziomach 250 i 774 ulokowane zostaną maszyny transportowe, służące do przewozu silników do pomp w razie konieczności ich wymiany.

Przy pracach na dole likwidowanej kopalni Centrum zatrudnionych jest obecnie ok. 100 osób.

Likwidacja zakładu obejmuje również powierzchnię. Zinwentaryzowano 52 obiekty, które muszą być stopniowo wyburzane. Są to budynki techniczne, w tym warsztaty hydrauliczne i magazyny, a także pomosty i cały dawny zakład mechanicznej przeróbki węgla.

Do końca czerwca br. sfinalizowany zostanie proces dzielenia działek na terenie likwidowanej kopalni, zlokalizowanych przy ulicach Łużyckiej i Wrocławskiej. Położenie w centrum miasta i dobre skomunikowanie m.in. z obwodnicą bytomską będzie z pewnością ich podstawowym atutem. Pojawili się już pierwsi kontrahenci gotowi zakupić działki pod działalność gospodarczą, w tym jedna sieć handlowa.

Tymczasem do prac przy likwidacji kopalni Centrum potrzebni są fachowcy.

- Sporą część naszych dotychczasowych pracowników stanowiły osoby, które nie mogły skorzystać ze świadczeń górniczych, ponieważ nie legitymowały się wymaganym stażem pracy. Stopniowo uzyskują wymagany staż i odchodzą. W ich miejsce niezbędni są nowi pracownicy, w tym elektrycy, ślusarze, specjaliści z uprawnieniami do pracy na dole oraz „szybowcy”. Na bieżąco przyjmujemy ludzi do pracy - podkreśla Grzegorz Żukowski.

Obecnie w kopalni Centrum zatrudnionych jest w sumie 353 pracowników. Załoga własna liczy 225 osób, reszta zatrudniona jest przez firmy zewnętrzne.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team