Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2189894 razy.

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Jerzy Mańka

Aktualności

Edukacja: ruszyła rekrutacja na górnicze kierunki Dodane 18 czerwca 2017 r.

17 CZERWCA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Aldona Minorczyk-Cichy


fot. Krystian Krawczyk

Wyższe uczelnie rozpoczęły rekrutację. Na wydziałach i kierunkach górniczych w ostatnich latach notowano spadek zainteresowania ze strony przyszłych inżynierów. Jak będzie w tym roku?

- Trudno przewidzieć. Rejestracja jest w toku. Z myślą o nowych studentach poszerzyliśmy ofertę otwierając dwa nowe kierunki: automatykę i informatykę przemysłową oraz gospodarkę surowcami mineralnymi – informuje dr inż. Sergiusz Boron, prodziekan ds. studenckich i kształcenia wydziału górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej.

Nie ukrywa, że wydział wiąże duże nadzieje zwłaszcza z kierunkiem automatyka i informatyka.

- Jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy specjalistów i dobrze wyposażone laboratoria, w które mocno inwestujemy – dodaje dr Sergiusz Boron.

Wydział górnictwa i geologii planuje przyjąć w tym roku na studia dzienne 375 studentów, w tym 255 – pierwszego stopnia. Największym zainteresowaniem od lat cieszył się kierunek górnictwo i geologia. Prawdopodobnie tak będzie i w tym roku.

Chętnie wybierana przez przyszłych górników Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie nie planuje uruchomienia nowych studiów górniczych w nowym roku akademickim.

- One pojawiają się w naszej ofercie co kilka lat i nie praktykujemy poszerzania tej listy z każdą kolejną rekrutacją. Rozsądniej jest odpowiadać na potrzeby rynku, śledzić trendy, rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami, sondować ich nastroje i plany rekrutacyjne, a następnie na tej podstawie decydować o utworzeniu nowego kierunku. Tak staramy się działać i wiemy, że to przynosi pożądany efekt, ponieważ nasi absolwenci znajdują zatrudnienie - informuje Maciej Myśliwiec z biura prasowego AGH.

W tej krakowskiej uczelni będzie można studiować górnictwo i geologię na trzech wydziałach: górnictwa i geologii, geologii, geofizyki i ochrony środowiska oraz wiertnictwa, nafty i gazu. W ubiegłym roku ilość kandydatów na jedno miejsce oscylowała wokół jednej osoby na miejsce. Na tych kierunkach uczelnia oferuje w tym roku łącznie 300 miejsc na studiach I stopnia i 15 miejsc na studiach II stopnia.

- Nasza uczelnia zapewnia rozwój studentom kierunków górniczych, tak aby ich uatrakcyjnić na rynku pracy. W ciągu ostatniego roku akademickiego podpisaliśmy umowy z przemysłem, mające na celu zwiększenie szans absolwentów - dodaje Maciej Myśliwiec.

Przykładem takich działań może być podpisana umowa AGH z Jastrzębską Spółką Węglową. W ramach współpracy z uczelnią, spółka zapewni studentom możliwość odbycia praktyk robotniczych i studenckich, odbywania wycieczek dydaktycznych do swoich zakładów oraz pozyskiwania tematów do prac dyplomowych.

Na Politechnice Wrocławskiej rekrutacja na kierunki górnicze w ostatnich latach utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W ubiegłym roku na studia stacjonarne I stopnia na kierunek górnictwo i geologia przyjęto we Wrocławiu 125 osób, w Legnicy 20. Z kolei na geodezję i kartografię – 59 osób.

- Jeśli chodzi o liczbę chętnych to tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyła się geodezja i kartografia – ponad sześciu chętnych na jedno miejsce. Górnictwo i geologia we Wrocławiu przyciągnęły 1,46 chętnych na miejsce - wyjaśnia Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

W tym roku uczelnia nie planuje uruchomienia nowych kierunków na wydziale geoinżynierii, górnictwa i geologii. O liczbie miejsc na kierunkach będzie mogła poinformować dopiero po posiedzeniu Senatu, które jest zaplanowane na 22 czerwca.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2017 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team

szybki kontakt

wszystkie pola są wymagane