Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2241434 razy.

Losowe zdjęcie z galerii

członkowie Bractwa Gwarków

Aktualności

Turystyka: wakacje z bajtlem na grubie Dodane 17 lipca 2017 r.

16 LIPCA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Aldona Minorczyk-Cichy


fot. Krystian Krawczyk

Polska turystyka podziemna oferuje ponad 75 sztolni, jaskiń, piwnic, lochów i kopalni. Co roku są one zwiedzane przez ponad 5 milionów turystów. Pod powierzchnią ziemi możemy wysłuchać koncertów, szukać skarbów, przeżyć nalot bombowy, napić się piwa, a nawet wziąć ślub. TG skupia się na dawnych obiektach kopalnianych i sprawdza, co możemy tam zobaczyć i przeżyć w wakacje.

Obiekty poprzemysłowe, takie jak kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach przygotowały wakacyjną ofertę. Chętnych do skorzystania z niej, czyli wakacji na grubie, nie brakuje.

Jeśli wybieracie się na wakacje do Małopolski, warto zahaczyć o Wieliczkę i Kopalnię Soli. W każdą sobotę w parku św. Kingi można posłuchać koncertu w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Górniczej. Z kolei rodziny z dziećmi są zapraszane do „Odkrywania Solilandii”.

- W pierwszej połowie roku na baśniowe zwiedzanie kopalni wybrało się ponad 11,5 tys. dzieci. „Solilandia” umożliwia najmłodszym turystom poznanie wielickich podziemi poprzez związane z nimi legendy. W programie jest nie tylko spacer po trasie turystycznej, ale też gry i zabawy edukacyjne, głośne czytanie książki, spotkanie z bajkowymi postaciami. Za pośrednictwem angażującego i dostosowanego do wieku programu staramy się rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, uczyć i zaciekawiać bezcennym podziemnym dziedzictwem – informuje Monika Szczepa, kierownik PR Kopalni Soli Wieliczka.

W zabrskiej kopalni Guido także nie brakuje atrakcji. Górnicza szychta, mroki kopalni, czy po prostu zwiedzanie zakładu: zjazd szolą i wyprawa na dwa poziomy wydobywcze 170 i 320 m. W tym największa atrakcja – przejażdżka podwieszaną kolejką, jedyną tego typu na świecie udostępnioną turystom. Na zakończenie zaś wizyta w najgłębiej na świecie położonym pubie i specjalność zakładu – piwo „Guido” lub po prostu filiżanka kawy i specjały śląskiej kuchni.

- Okres wakacji to dla wielu z nas czas rekreacji, wypoczynku i zbierania sił do dalszej, twórczej pracy. Z myślą o mieszkańcach, w szczególności tych najmłodszych, Zabrze przygotowało wiele atrakcji. Zapraszam do plażowania na Kąpielisku Leśnym w Maciejowie, ale to niejedyna plaża w mieście! Palmy, leżaki, tor wodny i basen z pewnością pozwolą poczuć wakacyjny klimat w środku miasta, to wszystko na terenie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza, a dodatkowo w weekendy imprezy muzyczne i zabawy. Zapraszamy dzieci do przeżycia wakacyjnej przygody ze Sztolnią Królowa Luiza. Co jeszcze? Półkolonie Ekobajtel, w ramach których przygotowano wiele atrakcji na powierzchni oraz pod ziemią. Gorąco zapraszam do odwiedzenia naszych turystycznych perełek – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Park 12C to część kompleksu Sztolni Królowa Luiza, zlokalizowana w okolicy szybu Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza w Zabrzu. Wśród atrakcji parku jest BajtelGruba, czyli miejsce, gdzie można „posmakować” zawodu górnika. To zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. Teraz już za 30 zł można kupić miesięczny karnet rodzinny (cztery osoby).

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – kilka dni temu wpisana na światową listę UNESCO - to jeden z najciekawszych i najbardziej popularnych obiektów turystycznych. Zwiedzanie odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod powierzchnią ziemi. W kopalni przez cały rok panuje temperatura ok. 10 st. C. Zwiedzanie w grupach z przewodnikiem trwa 90 minut.

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach zapraszają najmłodszych na wakacje z teatrem. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie tylko miło spędzało czas, ale też poznało nieco historii górnictwa, zabierz je właśnie tam. Można tam obejrzeć przeznaczone dla dzieci spektakle teatralne: 19 lipca i 9 sierpnia (godz. 18.). Na jedną z wież można wejść lub wjechać windą i obejrzeć panoramę miasta i regionu. Na szczycie, ale też w pawilonie obok, organizowane są cykliczne wystawy. U stóp wież jest plac zabaw dla dzieci i wystawa opisująca losy górnictwa w mieście.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku - w skład Podziemnej Trasy Turystycznej wchodzi zwiedzanie Sztolni Gertruda, Chodnik Śmierci, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz podziemny wodospad w Sztolni Czarnej.

Z kolei w Kopalni Soli w Kłodawie program zwiedzania obejmuje prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią i przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi

 

 

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team

szybki kontakt

wszystkie pola są wymagane