Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2485379 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Turystyka: wakacje z bajtlem na grubie Dodane 17 lipca 2017 r.

16 LIPCA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Aldona Minorczyk-Cichy


fot. Krystian Krawczyk

Polska turystyka podziemna oferuje ponad 75 sztolni, jaskiń, piwnic, lochów i kopalni. Co roku są one zwiedzane przez ponad 5 milionów turystów. Pod powierzchnią ziemi możemy wysłuchać koncertów, szukać skarbów, przeżyć nalot bombowy, napić się piwa, a nawet wziąć ślub. TG skupia się na dawnych obiektach kopalnianych i sprawdza, co możemy tam zobaczyć i przeżyć w wakacje.

Obiekty poprzemysłowe, takie jak kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach przygotowały wakacyjną ofertę. Chętnych do skorzystania z niej, czyli wakacji na grubie, nie brakuje.

Jeśli wybieracie się na wakacje do Małopolski, warto zahaczyć o Wieliczkę i Kopalnię Soli. W każdą sobotę w parku św. Kingi można posłuchać koncertu w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Górniczej. Z kolei rodziny z dziećmi są zapraszane do „Odkrywania Solilandii”.

- W pierwszej połowie roku na baśniowe zwiedzanie kopalni wybrało się ponad 11,5 tys. dzieci. „Solilandia” umożliwia najmłodszym turystom poznanie wielickich podziemi poprzez związane z nimi legendy. W programie jest nie tylko spacer po trasie turystycznej, ale też gry i zabawy edukacyjne, głośne czytanie książki, spotkanie z bajkowymi postaciami. Za pośrednictwem angażującego i dostosowanego do wieku programu staramy się rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, uczyć i zaciekawiać bezcennym podziemnym dziedzictwem – informuje Monika Szczepa, kierownik PR Kopalni Soli Wieliczka.

W zabrskiej kopalni Guido także nie brakuje atrakcji. Górnicza szychta, mroki kopalni, czy po prostu zwiedzanie zakładu: zjazd szolą i wyprawa na dwa poziomy wydobywcze 170 i 320 m. W tym największa atrakcja – przejażdżka podwieszaną kolejką, jedyną tego typu na świecie udostępnioną turystom. Na zakończenie zaś wizyta w najgłębiej na świecie położonym pubie i specjalność zakładu – piwo „Guido” lub po prostu filiżanka kawy i specjały śląskiej kuchni.

- Okres wakacji to dla wielu z nas czas rekreacji, wypoczynku i zbierania sił do dalszej, twórczej pracy. Z myślą o mieszkańcach, w szczególności tych najmłodszych, Zabrze przygotowało wiele atrakcji. Zapraszam do plażowania na Kąpielisku Leśnym w Maciejowie, ale to niejedyna plaża w mieście! Palmy, leżaki, tor wodny i basen z pewnością pozwolą poczuć wakacyjny klimat w środku miasta, to wszystko na terenie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza, a dodatkowo w weekendy imprezy muzyczne i zabawy. Zapraszamy dzieci do przeżycia wakacyjnej przygody ze Sztolnią Królowa Luiza. Co jeszcze? Półkolonie Ekobajtel, w ramach których przygotowano wiele atrakcji na powierzchni oraz pod ziemią. Gorąco zapraszam do odwiedzenia naszych turystycznych perełek – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Park 12C to część kompleksu Sztolni Królowa Luiza, zlokalizowana w okolicy szybu Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza w Zabrzu. Wśród atrakcji parku jest BajtelGruba, czyli miejsce, gdzie można „posmakować” zawodu górnika. To zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. Teraz już za 30 zł można kupić miesięczny karnet rodzinny (cztery osoby).

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – kilka dni temu wpisana na światową listę UNESCO - to jeden z najciekawszych i najbardziej popularnych obiektów turystycznych. Zwiedzanie odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod powierzchnią ziemi. W kopalni przez cały rok panuje temperatura ok. 10 st. C. Zwiedzanie w grupach z przewodnikiem trwa 90 minut.

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach zapraszają najmłodszych na wakacje z teatrem. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie tylko miło spędzało czas, ale też poznało nieco historii górnictwa, zabierz je właśnie tam. Można tam obejrzeć przeznaczone dla dzieci spektakle teatralne: 19 lipca i 9 sierpnia (godz. 18.). Na jedną z wież można wejść lub wjechać windą i obejrzeć panoramę miasta i regionu. Na szczycie, ale też w pawilonie obok, organizowane są cykliczne wystawy. U stóp wież jest plac zabaw dla dzieci i wystawa opisująca losy górnictwa w mieście.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku - w skład Podziemnej Trasy Turystycznej wchodzi zwiedzanie Sztolni Gertruda, Chodnik Śmierci, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz podziemny wodospad w Sztolni Czarnej.

Z kolei w Kopalni Soli w Kłodawie program zwiedzania obejmuje prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią i przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi

 

 

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team