Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2558838 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

Opuściliśmy Mittelandkanal i płyniemy w stronę Dortmundu

Aktualności

Razem rozwiązują problemy Dodane 07 sierpnia 2017 r.

6 SIERPNIA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Aldona Minorczyk-Cichy


fot. ARC

Forum rady będzie miejscem wymiany doświadczeń praktycznych pomiędzy kadrami poszczególnych kopalń, promocji bezpieczeństwa pracy oraz nowoczesnych kierunków rozwoju technologicznego spółki - wyjaśnia Trybunie Górniczej dr inż. Zbigniewe Lubosik, zastępca naczelnego dyrektora ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego Głównego Instytutu Górnictwa.

Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Techniczno-Naukowej Polskiej Grupy Górniczej, w której skład wszedł także pan, jako przedstawiciel GIG. Jaki cel miało powołanie tego gremium?

Rada złożona ze znanych naukowców, dyrektorów kopalń, najważniejszych menedżerów spółki, została powołana do życia po to, aby opiniować programy i kierunki rozwoju poszczególnych kopalń, kluczowe projekty inwestycyjne spółki oraz krótko- i długoterminowe strategie rozwoju PGG. Forum rady będzie miejscem wymiany doświadczeń praktycznych pomiędzy kadrami poszczególnych kopalń, promocji bezpieczeństwa pracy oraz nowoczesnych kierunków rozwoju technologicznego spółki. Rada będzie organem doradczym, skupiającym nie tylko teoretyków, ale przede wszystkim osoby z praktycznym doświadczeniem w branży górniczej. Nie jest wykluczone, że zamysł jej działania może ewoluować, rozrastać się. Pomysł stworzenia rady jest cenny, bo efektem połączenia pomysłów i doświadczeń praktyków oraz wiedzy naukowców musi być wartość dodana. Tomasz Rogala, prezes PGG, podkreślił na spotkaniu, że kopalnie często stają przed dylematem, jak rozwiązać konkretny problem, a nauka może im w tym pomóc.

Kto konkretnie wchodzi w skład rady?

Oprócz członków zarządu PGG i dyrektorów poszczególnych kopalń weszli do niej także naukowcy z Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Będziemy spotykać się cyklicznie, na początku raz w miesiącu.

Jak pan ocenia pomysł powołania rady?

To cenna inicjatywa, bo pozwala spotkać się, wymienić doświadczenia, przedyskutować formy rozwiązywania problemów praktykom w osobach dyrektorów kopalń - wespół z naukowcami. Wszystko po to, aby spółka mogła realizować swoje plany wydobywcze w sposób bezpieczny, o co ze względu na stale rosnący poziom zagrożeń geologiczno-górniczych wcale nie jest łatwo. Nie możemy zapominać, że nadal ponad 80 proc. energii w kraju jest produkowane z węgla kamiennego i brunatnego, i że surowce te będą podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego przez następne kilkadziesiąt lat. Połączenie wiedzy naukowców z doświadczeniem dyrektorów na pewno przyniesie efekty, co miało już miejsce w przeszłości z korzyścią dla obu stron. Proszę pamiętać, że za reprezentantem danej instytucji stoi jej ogromne zaplecze naukowo-badawcze.

O czym dyskutowano na pierwszym posiedzeniu?

Rozmawialiśmy o kopalni zespolonej ROW. Tam przeprowadzany jest duży proces inwestycyjny, związany przede wszystkim z udostępnianiem nowych zasobów oraz optymalizacją ciągów technologicznych i sieci wentylacyjnej kopalni. Dyrektor przedstawił obecną sytuację oraz nakreślił problemy, a w toku dyskusji podpowiadaliśmy rozwiązania między innymi z zakresu zagrożeń tąpaniami, metanowego, klimatycznych oraz stabilności wyrobiska. Mówiliśmy o kwestiach związanych z siecią wentylacyjną kopalni, krótko- i długoterminowych perspektywach eksploatacyjnych poszczególnych ruchów wchodzących w skład kopalni zespolonej. Wymienialiśmy doświadczenia. Na następnym spotkaniu we wrześniu będziemy dyskutować o zakładzie Mysłowice-Wesoła. Wcześniej oczywiście wszyscy członkowie rady otrzymają materiały, aby móc się przygotować do merytorycznej rozmowy.

Czy w poprzednich latach funkcjonowały podobne rady?

Tak, ale w innej formie. Zwykle spotykaliśmy się po fakcie, czyli już po wystąpieniu pewnych trudności, problemów czy wypadku. Teraz w PGG rozmawiamy o sprawach bieżących oraz z wyprzedzeniem - o mogących się pojawiać perturbacjach. Staramy się je przewidzieć, zastanawiamy się, jak do nich nie dopuścić lub zmniejszyć ich skutki. Dlatego to jest tak cenna inicjatywa.

Czy jako przedstawiciel Instytutu będzie pan wychodził z inicjatywami, proponował np. innowacyjne rozwiązania do zastosowania w kopalniach należących do PGG?

Wydaje się, że oprócz identyfikacji oraz przedstawienia przez PGG aktualnych problemów do rozwiązania, członkowie rady powinni podpowiadać, co można w danej sytuacji zrobić, jakie rozwiązania zastosować, a w tym działaniu mieszczą się oczywiście pomysły związane z opracowywaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Przypominam jednocześnie, że GIG od początku swojego istnienia, tj. od 1945 roku (a nawet od 1920, czyli od momentu powstania Kopalni Doświadczalnej Barbara, która jest częścią GIG), współpracuje z przemysłem, pomaga w wyznaczaniu nowych kierunków rozwoju, promuje innowacyjne rozwiązania. Jak już wspominałem, współpraca ta owocowała zwykle zwiększeniem bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz poprawą efektywności produkcji. Działania Ministerstwa Energii, które bardzo zaangażowało się w restrukturyzację branży węgla kamiennego, doprowadziły do ustabilizowania się sytuacji w branży. Także spółki górnicze, wysiłkiem kadry zarządzającej oraz załóg górniczych, podjęły szereg działań restrukturyzacyjnych, których wyniki obserwujemy aktualnie. Inicjatywa powołania Rady Techniczno-Naukowej PGG także wpisuje się w te działania.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team