Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2558849 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

W śląskim muzeum

Aktualności

Zostaniemy przy węglu Dodane 10 sierpnia 2017 r.

9 SIERPNIA 2017

Źródło: Portal górniczy  Autor: Łukasz Wróblewski

 

fot. Energa SA

Siła naszej Grupy to różnorodność. Rozwijamy energetykę ze źródeł odnawialnych, ale na pewno nie zrezygnujemy z węgla – twierdzi DANIEL OBAJTEK, prezes zarządu Energa SA. Portal górniczy nettg.pl rozmawiał z nim przy okazji konferencji podsumowującej wyniki spółki za I półrocze 2017 r.

Jak ocenia pan funkcjonowanie w Polsce modelu łączącego sektor wydobywczy z produkcją energii?

- Z perspektywy Grupy Energa, będącej udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej, oceniam go dobrze. W całej Europie i na świecie produkcję łączy się z wydobyciem, ale tak, żeby opłacało się to produkcji. Ten rok pokazał światełko w tunelu, że zaczyna to iść we właściwym kierunku. Na przykład podpisane umowy, które zabezpieczają jedną i drugą stronę. Dzięki temu jesteśmy przewidywalni. Mamy przewidywalne ceny energii, możemy robić różne symulacje i prognozować rozmaite sytuacje. Jednak takie zaangażowanie przyniesie efekty pod jednym warunkiem. Mam wpływ na zarządzanie moją Grupą, ale posiada ona przecież tylko mniejszościowy pakiet udziałów PGG. Jeżeli porządne zarządzanie będzie też w drugiej Grupie, jest duża szansa na rozwój.

Często słychać pytania, czy warto dziś inwestować w górnictwo?

- Moim zdaniem to dobra inwestycja. Ale tylko wtedy, gdy firmy, w które inwestujemy, są poukładane, funkcjonują właściwie i dbają o biznes. W tym kierunku politykę prowadzi właśnie minister Krzsztof Tchórzewski. Proszę przypomnieć sobie, co działo się z górnictwem rok czy dwa lata temu. Jakie były problemy i tarcia. Dziś idziemy w dobrym kierunku, na którym możemy tylko skorzystać.

Czyli mimo inwestycji w OZE pozostaniecie przy węglu?

- Musimy pozostać. Przecież budujemy nową elektrownię Ostrołęka C na 1000 MW i mamy podpisane kontrakty. Poza tym nie czarujmy się, że wszyscy chcą przechodzić na energię ze źródeł odnawialnych. Spójrzmy na gospodarkę niemiecką, która uzyskuje nadal masę energii z węgla. Nie można zaklinać, że jedna energia jest super, a inna już nie. Nie jest prawdą, że dopłaca się tylko do energii konwencjonalnej. Dopłaca się także do OZE. Wszyscy uczestniczymy w ponoszeniu kosztów związanych z produkcją energii z OZE. To nie są wcale mniejsze obciążenia.

A więc stawiacie na mix?

- Siła naszej Grupy polega na zaangażowaniu w różne źródła: wytwarzamy energię z węgla i energię z OZE. Inwestujemy nie tylko w budowę Elektrowni Ostrołęka, ale także w budowę elektrowni na Wiśle, z której na pewno nie zrezygnujemy. A to przecież źródło odnawialne. Poza tym mamy bardzo dobrych menedżerów, którzy potrafią obracać energią. Są lata, gdy lepiej ją produkować i lata, kiedy - na odwrót - korzystniej ją kupować. W jednym roku bardziej opłacalne będzie jedno źródło, w drugim inne… W naszej Grupie mamy po trochu energii z wody, energii z wiatru czy energii z węgla. Jesteśmy więc stabilni i to trzeba wykorzystać.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team