Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2662592 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

opis

Aktualności

Otwarcie nowego Stadionu Śląskiego Dodane 09 października 2017 r.

1 października br. otwarto dla publiczności nowy Stadion Śląski. W niczym nie przypomina on tego, który pamiętamy jeszcze z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Poniżej zamieszczamy artykuł, który zamieszczony został w październikowym numerze Wspólnych Spraw.

PANEM ET CIRCENSES

Tym zawołaniem, które przypisywano starożytnemu poecie Juwenalisowi, lud rzymski wyrażał swe żądania pod adresem sprawujących władzę. Oni sami uważali zresztą (Trajan), że lud rzymski można utrzymać w spokoju tylko rozdawnictwem i igrzyskami – taki ówczesny socjal. Tak czy inaczej, zawsze potrzeba igrzysk równa była potrzebie chleba. Hasło to przywołuję przy okazji ponownego otwarcia w październiku Stadionu Śląskiego. Niegdyś igrano w koloseach, gimnazjonach i na stadionach. Nasz chorzowski obiekt nie sięga swą historią aż tak daleko w przeszłość, bo ukończono go w 1956 roku, a więc 60 lat temu. Przez te lata stał się legendą z racji ważności wydarzeń, które się na nim odbywały jak i wielkości widowni - w porywach do 120 tys. ( 18.IX.1963 r.). Grały tu i przegrywały najznamienitsze teamy takie jak ZSRR, Anglia, Holandia, Włochy czy Portugalia. W sumie nasza reprezentacja wygrywała tu 23 razy i remisowała 18 (na 55 rozegranych spotkań). Dzięki temu stadion zyskał miano „zwycięskiego”, co przypieczętowano w 1993 roku nadając mu status Stadionu Narodowego. A po wygranym meczu z Anglią  (7.06.1973 r.) w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata zyskał również przydomek „Kotła Czarownic”. Grały tu również i inne zespoły takie jak: The Rolling Stones, Metalica, Genesis, a na pożegnanie w sierpniu 2009 roku  U2. Od tego czasu stadion zamarł. Trwała odnowa stadionu, a właściwie jego budowa od nowa. Stadion w swej historii z otwarciem spóźnił się dwukrotnie. Pierwszy raz, na samym początku przegrał wyścig ze Stadionem X-lecia , który wyprzedził ziętkowy „stadion gigant” o rok – Królak pokonał wtedy Cieślika (obaj pomagali przy ich budowie). Drugi raz gdy nie zdążył na Euro 2012. Wreszcie jest, bo remont tak naprawdę trwał od 1993 roku. Obecnie czeka na widzów w kolorach niebieskim i żółtym: 54 tys. niebieskich krzesełek w sześciu odcieniach i oddzielające je żółte schody. Od kiedy krokodyle pożarły „narodowy” to teraz stał się on bardziej śląski przez swoje kolory. Czy stadion potrafi obronić się dziś, kiedy nie jest już ani pierwszy ani jedyny, bo konkurencja nie próżnowała. I już nie  chodzi o odzyskanie utraconej legendy ale o to by nie zostać „białym słoniem” czyli obiektem pięknym ale generującym wysokie koszty utrzymania i małe przychody. Hitem ma być lekkoatletyczna bieżnia, również niebieska (aż dziw, że trawa jest tutaj zielona) , która do tego może być zamieniana na żużel.
Stadion utracił swoje charakterystyczne, widoczne z daleka elementy: wieżę i słupy oświetleniowe. W 1959 roku było to pierwsze w Polsce stadionowe oświetlenie. W zamian zyskał 43 tys. m2  półprzezroczystego dachu, chroniącego publiczność przed deszczem. Oby tylko przetrwał śnieżne zimy.
Dokładnie 50 lat temu Wojciech Młynarski zmodyfikował ten tytułowy, starorzymski okrzyk puentując swój utwór słowami: „chleba dosyć, lecz rośnie popyt na igrzyska”.
Życzymy więc nowemu Stadionowi Śląskiemu jak największego popytu na igrzyska, bo otwarcie przewidziane na 1 października zapowiada się nadzwyczaj skromnie.

Aleksander Zembok

zdjęcia w galerii

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team