Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2662674 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

członkowie Bractwa Gwarków

Aktualności

Kultura orkiestry dęte, gry i potańcówka Dodane 10 października 2017 r.

9 PAŹDZIERNIKA 2017

Źródło: Portal górniczy  Autor: AMC


fot. Jarosław Galusek

Regionalny Instytut Kultury przeprowadza się do nowej siedziby przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach (dawna siedziba ZUS). Oficjalne otwarcie odbędzie się 13 i 14 października. Zagrają orkiestry dęte, będzie wystawa, gra miejska i potańcówka w folkowych rytmach.

Regionalny Instytut Kultury realizuje działania badawcze, szkoleniowe i animacyjne. Od lat popularyzuje i promuje dziedzictwo kulturowe, tworzy sieci współpracy podmiotów sektora kultury oraz oferuje wsparcie w realizacji działań kulturalnych. Jest też wydawcą kwartalnika "Fabryka Silesia" oraz publikacji specjalistycznych, takich jak "Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego".

Adam Pastuch, dyrektor instytutu ma nadzieję, że obecność instytucji w przestrzeni ulicy Teatralnej pozytywnie wpłynie zarówno na ofertę kulturalną miasta, jak i społeczny odbiór ulicy. - Chcemy aktywnie współtworzyć markę tego miejsca i postulować stworzenie tu przestrzeni tzw. Małej Strefy Kultury - mówi dyrektor.

Placówka dołączy do działających już przy tej ulicy Sceny w Malarni Teatru Śląskiego i Państwowej Szkoły Muzycznej. Teatralna prowadzi do odnowionego w ostatnich latach Rynku w Katowicach.

W ramach "festiwalu otwarcia" 13 października przy ul. Teatralnej 4 będzie można posłuchać o etnograficznej działalności Instytutu i zobaczyć jej efekty. Zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna ilustrująca obrzędowość doroczną w województwie śląskim.

Na 17. zaplanowano “koncert bez nadęcia” czyli występy orkiestr dętych na ul. Teatralnej. Będzie można wysłuchać zespołu Tsigunz Fanfara Avantura i Orkiestry Dętej Katowice. Autorem koncepcji koncertu jest Michał Fetler. Wieczór zakończy potańcówka w starym stylu połączona z warsztatami. Do tańca zagrają Kapela Bałamutki oraz Rube Świnye.

Dzień później Instytut zaprosi do wspólnej zabawy nieco młodszych odbiorców. Odbędzie się gra miejska pod nazwą Kryminalna Teatralna. Przez cały dzień odbywać się będą także warsztaty “Era Gutenberga”.

O 15 redakcja kwartalnika "Fabryka Silesia" opowie o nowym numerze wydawnictwa, które tym razem poświęcono edukacji kulturalnej. Będzie też spotkanie ze Szczepanem Twardochem połączone z promocją najnowszej publikacji autora pt. "Ballada o pewnej panience".

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team