Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2604017 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

msza św.

Aktualności

Komisja za ustawą i wydłużeniem czasu na składanie wniosków Dodane 12 października 2017 r.

11 PAŹDZIERNIKA 2017

Źródło: Portal górniczy  Autor: Łukasz Wróblewski

 

fot. Maciej Dorosiński

Sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa poparła dziś (11 października) rządowy projekt ustawy o rekompensatach z tytułu utraconych deputatów węglowych. Przyjęto też poprawkę wydłużającą termin składania wniosków do 21 dni.

Decyzję o skierowaniu projektu do komisji podjął w czasie wtorkowych obrad (10 października) marszałek Sejmu. Rozpatrzenie rządowej propozycji było jedynym punktem dzisiejszego posiedzenia. Oprócz posłów wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Energii, związków zawodowych i Agencji Rozwoju Przemysłu.

Szczegóły projektu przedstawiał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Poinformował, że ustawa obejmie ponad 235 tysięcy osób. Pieniądze na wypłatę ekwiwalentów w kwocie ponad 2 mld złotych zarezerwowało już Ministerstwo Finansów, które wkrótce wystąpi w Sejmie z wnioskiem o niezbędną nowelizację budżetu.

Parlamentarzyści wnieśli do rządowej wersji kilka poprawek. Pierwsza rozszerzyła prawo do ekwiwalentu na wszystkie osoby, które posiadały prawo do bezpłatnego węgla nie tylko na podstawie układów zbiorowego pracy, ale też porozumień lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwach górniczych.

– Zmiana powoduje, że porozumienia nie muszą być związane z układami zbiorowymi pracy, aby stanowić podstawę do przyznania deputatu. Taki przypadek wystąpił w JSW, gdzie porozumienia były zawierane po wypowiedzeniu układu zbiorowego – uzasadniała poprawkę poseł Ewa Kozanecka (PiS).

Przyjęto również wniosek o wydłużenie terminu składania wniosków o wypłatę ekwiwalentu do 21 dni. Ma to umożliwić skorzystanie z rekompensat przez jak największą liczbę zainteresowanych, którzy dostaną dodatkowy czas na zrealizowanie koniecznych procedur.

- W gronie uprawnionych są górniczy emeryci i renciści często w podeszłym wieku. Nie wszyscy mają dostęp do internetu czy drukarki, będą musieli organizować sobie transport lub znaleźć osobę, która złoży wniosek w ich imieniu. W przypadku składania wniosków pocztą czy przez pełnomocnika trzeba potwierdzić dane we wniosku w gminie lub u notariusza. Na to wszystko potrzebny jest czas – mówiła poseł Kozanecka.

- Już teraz mamy prośbę do przedsiębiorstw, które będą przyjmowały wnioski, o sprawne techniczne przeprowadzenie całej operacji. Żeby osoby starsze nie musiały czekać w długich kolejkach, ani zapisywać się w komitetach kolejowych, które, co słychać, już się zawiązują – mówił jeden z inicjatorów poprawki wydłużającej termin składania wniosków poseł Krzysztof Sitarski (Kukiz 15).

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team