Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2783450 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Błękitne złoto rodem ze Śląska Dodane 12 listopada 2017 r.

11 LISTOPADA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Witold Gałązka

 

fot: Witold Gałązka

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym wynoszą aż 170 mld m sześc. – To bardzo duży potencjał. Większy niż udokumentowane zasoby polskich złóż gazu ziemnego – podkreśla dr Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

- Produkcja metanu z węgla metodami wiertniczymi powinna być ważnym uzupełnieniem krajowego bilansu energetycznego. Liczymy na współpracę z kopalniami i całym sektorem węgla kamiennego, bo potencjał metanu z węgla na razie jest niestety niewykorzystany – dodaje szef górnośląskiego PIG-PIB.

W ramach rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (tzw. planu Morawieckiego), przyjętej przez Radę Ministrów w lutym tego roku, PIG-PIB został partnerem PGNiG w projekcie badawczym Geo-Metan. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie w czynnych kopalniach węgla przemysłowej metody odmetanowania pokładów z powierzchni.

Pierwsze takie próby geolodzy podjęli kilka lat temu w kopalni Mysłowice-Wesoła. Niestety ilości metanu nie robiły wrażenia, bo doszło do zaciśnięcia jednej z sekcji podziemnego odwiertu i uwięzienia głowicy. Tym razem zmieniono metodę szczelinowania górotworu.

PGNiG obudowało otwór GH, który schodzi 940 m w głąb ziemi, zakrzywia się, przecina z otworem pionowym G1 i biegnie dalej poziomo w węglu na odcinku ok. 600 m. Pięciokrotnie wpompowano do niego pod ciśnieniem łącznie 2,5 tys. l wody z domieszką kilkuset ton piasku, żeby powstałe szczeliny nie zacisnęły się pod naporem skał i odbierały migrujący z węgla metan.

Rezultat przeszedł oczekiwania. Na początku otwór podawał ponad 10 tys. m sześc. metanu na dobę. Najważniejsze jednak, że po zredukowaniu ciśnienia strumień gazu okazał się trwały i stabilny - na poziomie 5,2-5,4 tys. m sześc. każdego dnia.

– To dużo jak na pokład węgla. Wyniki są bardzo zachęcające. Jest to dobra wiadomość dla Polski, dla mieszkańców Śląska i PGNiG – ocenia Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z wynikami prób przy odwiercie w Gilowicach zapoznali się m.in. wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa Stanisław Prusek, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha, wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. technicznych Tomasz Śledź a także wójt 15-tysięcznej gminy Miedźna Bogdan Taranowski.

W Miedźnej, Bojszowach, Pszczynie i Brzeszczach na powierzchni 19 km kw. PGNiG ma koncesję na wydobycie metanu z węgla i wiadomo, że po udanym początku projektu, chce jak najszybciej przystąpić do kolejnych etapów. Drugi - demonstracyjny (2-3 lata) będzie polegał na odwierceniu nie jednego, ale kilku otworów, natomiast w trzecim - przemysłowym (5-7 lat) nastąpi wdrożenie metody w pracującej kopalni. Docelowo do odmetanowania całego pola wydobywczego potrzeba co najmniej kilkunastu otworów.

Doświadczenia w Wesołej dowiodły, że pokład po szczelinowaniu hydraulicznym jest urabialny i w pełni nadaje się do wydobycia węgla metodą ścianową. Tymczasem w śląskich kopalniach wraz z głębokością lawinowo przybywa metanu. - Wydobycie węgla w ciągu 20 ostatnich lat zmalało o połowę z poziomu 130 mln t, a metanu nie tylko nie ubyło, ale jest go nawet więcej – podkreślał dr Jureczka.

– Przedeksploatacyjne odmetanowanie kopalń z powierzchni zasadniczo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy górników – mówił prezes Woźniak, wyliczając pozostałe korzyści: - Pozwoli też ograniczyć emisję metanu jako agresywnego gazu cieplarnianego do atmosfery. A w przyszłości metan z pokładów węgla może stać się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów węglowodorowych.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team