Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2783496 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Po 10 latach ponownie w Krakowie Dodane 13 listopada 2017 r.

12 LISTOPADA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Wojciech Jeroński

 

fot: Maciej Dorosiński

- Górnictwo węgla kamiennego, restrukturyzowane od lat, kolejny raz staje na nogi. Jednak zdaniem wielu obecna sytuacja branży jest mało komfortowa, przede wszystkim z powodu zaległości inwestycyjnych. Branża traci też wizerunkowo - stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą JERZY KICKI, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV Polskiego Kongresu Górniczego.

Za niespełna dwa tygodnie rozpoczyna się IV Polski Kongres Górniczy. Czym zaskoczą nas organizatorzy tego wydarzenia?

Kongres odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Krakowie. Podobnie jak przed dziesięcioma laty jego obrady toczyć się będą w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Hasło przewodnie Kongresu brzmi: „Surowce mineralne w strategii gospodarczej kraju - jak wydobywać, jak pozyskiwać, jak oszczędzać w dobie zrównoważonego rozwoju”. Zaplanowaliśmy 22 sesje tematyczne, na które zgłoszono prawie 300 wystąpień i referatów. Kongresowi będą towarzyszyły trzy sesje satelitarne w kopalniach Bochnia, Czatkowice, Piast-Ziemowit oraz dwa warsztaty szkoleniowe. Sesje w kopalniach Czatkowice i Piast-Ziemowit mają jeden zasadniczy cel - przybliżyć uczestnikom Kongresu nowe rozwiązania i działania kopalń osadzone jak najbliżej praktyki. Sesja w Bochni to kontynuacja obrad, które odbyły się przed dziesięcioma laty w Wieliczce. Tym razem jej motywem przewodnim będzie „Dziedzictwo górnictwa – przeszłość dla przyszłości”.

Czy idea zrównoważonego rozwoju, tak mocno podkreślona w haśle przewodnim Kongresu, znajduje odzwierciedlenie także w nadesłanych wystąpieniach?

Posiadająca rangę konstytucyjną zasada zrównoważonego rozwoju gospodarki odnosi się m.in. do troski o stan środowiska. Oznacza, że rozwój gospodarczy winien zaspokajać prawa i potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Tematyka ta będzie obecna w wielu sesjach i ponad 30 wystąpieniach. Zrównoważony rozwój i towarzysząca mu idea odpowiedzialnego biznesu oznaczają uwzględnienie w strategii działania każdego przedsiębiorstwa nie tylko maksymalnego efektu ekonomicznego, ale też ograniczenia wpływu na środowisko i akceptowanego odbioru społecznego.

Przesłanie społecznej odpowiedzialności biznesu jest obecne w strategiach firm górniczych?

Jest obecne w każdej firmie w różnym wymiarze, jednak w przypadku spółek górniczych najwidoczniejsze było wśród tych z nich, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych i mają obowiązek raportowania niefinansowego. Po zmianie ustawy o rachunkowości od początku br. obowiązek składania takich raportów i ujawniania informacji niefinansowych spoczywa na wszystkich spółkach. W związku z tym, w kręgu osób zajmujących się tym nowym elementem strategii zarządzania uznaliśmy, że w całej branży górniczej wskazane jest opracowanie i wdrożenie skoordynowanych działań oraz branżowych standardów raportowania, zawierających wspólną deklarację i misję. Od dwóch lat pod patronatem Fundacji dla AGH działa Grupa Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK, którą tworzy grono osób ze środowiska naukowego i przedsiębiorstw górniczych. Przewidujemy, że w trakcie Kongresu do inicjatywy Górnictwo OK przystąpią kolejne firmy.

Ważnymi elementami Kongresu będą referaty i wystąpienia w obszarach ekonomicznym i środowiskowym.

Oba te obszary determinują przyszłość górnictwa w Polsce. Górnictwo węgla kamiennego, restrukturyzowane od lat, kolejny raz staje na nogi. Jednak zdaniem wielu obecna sytuacja branży jest mało komfortowa, przede wszystkim z powodu zaległości inwestycyjnych. Branża traci też wizerunkowo. Coraz silniejsze oddziaływanie społeczne i presja środowiskowa są szczególnie widoczne w przypadku węgla brunatnego, ale tak naprawdę dotyczą każdego rodzaju działalności górniczej. Sądzę, że gorące dyskusje towarzyszyć będą forum ekonomicznemu, które tym razem poświęcone będzie kierunkom optymalizacji efektywności przedsiębiorstw górniczych w kontekście zmieniających się uwarunkowań rynkowych. W ostatnich latach mogliśmy boleśnie się przekonać, jak ważna jest ta problematyka.

Trudno sobie wyobrazić, aby obrady Kongresu nie dotyczyły nowych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Sesje poświęcone tej tematyce zgromadziły referaty i wystąpienia ze zdecydowaną przewagą propozycji działań innowacyjnych i rozwiązań, których celem jest poprawa efektywności i wydajności. Wiele interesujących referatów będzie można wysłuchać w sesji poświęconej kopalni przyszłości. To przedsięwzięcie będzie kreowało rozwiązania informatyczne oraz automatyzację wielu procesów, z perspektywą wdrożenia rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji czy przemysłowego Internetu Rzeczy. Wśród wystąpień zgłoszonych do tej sesji dominują referaty przedstawicieli środowiska naukowego, a szkoda, bo wydaje się, że daje to obraz niepełny. Wiele interesujących działań podejmują też kopalnie, a przede wszystkim firmy działające w otoczeniu górnictwa.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team