Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2162957 razy.

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Po 10 latach ponownie w Krakowie Dodane 13 listopada 2017 r.

12 LISTOPADA 2017

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Wojciech Jeroński

 

fot: Maciej Dorosiński

- Górnictwo węgla kamiennego, restrukturyzowane od lat, kolejny raz staje na nogi. Jednak zdaniem wielu obecna sytuacja branży jest mało komfortowa, przede wszystkim z powodu zaległości inwestycyjnych. Branża traci też wizerunkowo - stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą JERZY KICKI, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV Polskiego Kongresu Górniczego.

Za niespełna dwa tygodnie rozpoczyna się IV Polski Kongres Górniczy. Czym zaskoczą nas organizatorzy tego wydarzenia?

Kongres odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Krakowie. Podobnie jak przed dziesięcioma laty jego obrady toczyć się będą w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Hasło przewodnie Kongresu brzmi: „Surowce mineralne w strategii gospodarczej kraju - jak wydobywać, jak pozyskiwać, jak oszczędzać w dobie zrównoważonego rozwoju”. Zaplanowaliśmy 22 sesje tematyczne, na które zgłoszono prawie 300 wystąpień i referatów. Kongresowi będą towarzyszyły trzy sesje satelitarne w kopalniach Bochnia, Czatkowice, Piast-Ziemowit oraz dwa warsztaty szkoleniowe. Sesje w kopalniach Czatkowice i Piast-Ziemowit mają jeden zasadniczy cel - przybliżyć uczestnikom Kongresu nowe rozwiązania i działania kopalń osadzone jak najbliżej praktyki. Sesja w Bochni to kontynuacja obrad, które odbyły się przed dziesięcioma laty w Wieliczce. Tym razem jej motywem przewodnim będzie „Dziedzictwo górnictwa – przeszłość dla przyszłości”.

Czy idea zrównoważonego rozwoju, tak mocno podkreślona w haśle przewodnim Kongresu, znajduje odzwierciedlenie także w nadesłanych wystąpieniach?

Posiadająca rangę konstytucyjną zasada zrównoważonego rozwoju gospodarki odnosi się m.in. do troski o stan środowiska. Oznacza, że rozwój gospodarczy winien zaspokajać prawa i potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Tematyka ta będzie obecna w wielu sesjach i ponad 30 wystąpieniach. Zrównoważony rozwój i towarzysząca mu idea odpowiedzialnego biznesu oznaczają uwzględnienie w strategii działania każdego przedsiębiorstwa nie tylko maksymalnego efektu ekonomicznego, ale też ograniczenia wpływu na środowisko i akceptowanego odbioru społecznego.

Przesłanie społecznej odpowiedzialności biznesu jest obecne w strategiach firm górniczych?

Jest obecne w każdej firmie w różnym wymiarze, jednak w przypadku spółek górniczych najwidoczniejsze było wśród tych z nich, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych i mają obowiązek raportowania niefinansowego. Po zmianie ustawy o rachunkowości od początku br. obowiązek składania takich raportów i ujawniania informacji niefinansowych spoczywa na wszystkich spółkach. W związku z tym, w kręgu osób zajmujących się tym nowym elementem strategii zarządzania uznaliśmy, że w całej branży górniczej wskazane jest opracowanie i wdrożenie skoordynowanych działań oraz branżowych standardów raportowania, zawierających wspólną deklarację i misję. Od dwóch lat pod patronatem Fundacji dla AGH działa Grupa Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK, którą tworzy grono osób ze środowiska naukowego i przedsiębiorstw górniczych. Przewidujemy, że w trakcie Kongresu do inicjatywy Górnictwo OK przystąpią kolejne firmy.

Ważnymi elementami Kongresu będą referaty i wystąpienia w obszarach ekonomicznym i środowiskowym.

Oba te obszary determinują przyszłość górnictwa w Polsce. Górnictwo węgla kamiennego, restrukturyzowane od lat, kolejny raz staje na nogi. Jednak zdaniem wielu obecna sytuacja branży jest mało komfortowa, przede wszystkim z powodu zaległości inwestycyjnych. Branża traci też wizerunkowo. Coraz silniejsze oddziaływanie społeczne i presja środowiskowa są szczególnie widoczne w przypadku węgla brunatnego, ale tak naprawdę dotyczą każdego rodzaju działalności górniczej. Sądzę, że gorące dyskusje towarzyszyć będą forum ekonomicznemu, które tym razem poświęcone będzie kierunkom optymalizacji efektywności przedsiębiorstw górniczych w kontekście zmieniających się uwarunkowań rynkowych. W ostatnich latach mogliśmy boleśnie się przekonać, jak ważna jest ta problematyka.

Trudno sobie wyobrazić, aby obrady Kongresu nie dotyczyły nowych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Sesje poświęcone tej tematyce zgromadziły referaty i wystąpienia ze zdecydowaną przewagą propozycji działań innowacyjnych i rozwiązań, których celem jest poprawa efektywności i wydajności. Wiele interesujących referatów będzie można wysłuchać w sesji poświęconej kopalni przyszłości. To przedsięwzięcie będzie kreowało rozwiązania informatyczne oraz automatyzację wielu procesów, z perspektywą wdrożenia rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji czy przemysłowego Internetu Rzeczy. Wśród wystąpień zgłoszonych do tej sesji dominują referaty przedstawicieli środowiska naukowego, a szkoda, bo wydaje się, że daje to obraz niepełny. Wiele interesujących działań podejmują też kopalnie, a przede wszystkim firmy działające w otoczeniu górnictwa.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2017 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team

szybki kontakt

wszystkie pola są wymagane