Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2740553 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Czy faktycznie samorządy blokują budowę kopalń? Dodane 02 grudnia 2017 r.

Podczas piątkowych (01-12-2017) uroczystości barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej w Rudzie Śląskiej minister energii Krzysztof Tchórzewski zaapelował do samorządów i śląskiej administracji, by nie blokowali rozwoju górnictwa w regionie.

"I co teraz? Wypną się na nas (w UE - red.), powiedzą: panie ministrze, jak to wszystko wygląda, Śląsk nie chce przecież górnictwa i węgla, nie macie gdzie kopać. Dopuścimy do tego? Stanąłem dzisiaj razem z wami i w związku z tym ja wyjdę - przepraszam za wyrażenie - na dupka, jeżeli tak się stanie. Ja nie chcę na to pozwolić" - mówił Tchórzewski w swoim wystąpieniu.

A jak ma się ta wypowiedź do apeli i działań m.in. tych np. samorządów:
1) Suszca (kopalnia Krupiński),
2) Zabrza (kopalnia Makoszowy),
3) Gliwic i Rudy Śląskiej (m.in. Kopalnia Śląsk).
Również nasze Bractwo dotychczas nie doczekało się odpowiedzi na pismo skierowane do Rządu, podobnie jak spółka pracownicza w kwestii wznowienia wydobycia w kopalni Krupiński.

"Chcę mieć co najmniej dwa miejsca na dobry węgiel i na dobre kopalnie. I będziemy je budować. Tylko dajcie mi miejsce, bo dzisiaj na Śląsku go nie ma; to trzeba odkręcić" - powiedział minister, apelując o odwrócenie - jak to określił - antygórniczych tendencji na Śląsku. Wezwał też wojewodę śląskiego, by uchylał niezgodne z prawem uchwały samorządów, blokujące potencjalne projekty górnicze. 

Według ministra należy przyjrzeć się temu, jak - np. decyzjami rad gmin czy powiatów - "doprowadzane jest do tego, żeby wyrzucić węgiel ze Śląska". "Przecież nie da się tego zrobić (…), bo cała polska gospodarka runie. To Polska musi bronić węgla, nie tylko wy" - mówił Tchórzewski do zgromadzonych na barbórkowej akademii, z udziałem m.in. premier Beaty Szydło.

Minister odkrył również, że zabieranie terenów górniczych pod budownictwo w planach zagospodarowania przestrzennego gmin stwarza ryzyko szkód, gdyby podjąć tam eksploatację. Obecnie - wyliczał minister - na naprawę szkód górniczych spółki węglowe wydają około 300 mln zł rocznie - ale ile na zabezpieczenia przed skutkami eksploatacji już nie powiedział (bo prawie nic).

Na słowa ministra Tchórzewskiego o blokowaniu rozwoju górnictwa, odpowiedział Krzysztof Mejer wiceprezydent Rudy Śląskiejrównież w piątkowej uroczystości uczestniczący"Samorządy nie są wrogiem górnictwa. Od lat współpracujemy z branżą, mając świadomość, jak ważna jest dla każdego miasta i gminy. W Rudzie Śląskiej każdą zmianę planu zagospodarowania konsultujemy z górnictwem; dajemy zgodę na wydobycie pod nowo budowanymi osiedlami" - powiedział Mejer. "To między innymi z powodu planów kopalni Pokój, zmieniliśmy trasę przebiegu trasy N-S tak, by kopalnia mogła spokojnie fedrować. Będzie to nas kosztować, ale uznaliśmy, że warto".

Jak zwykle dostało się niewidzialnemu wrogowi: Premier Beata Szydło przypomniała, że przed rokiem podczas uroczystości barbórkowych mówiła, że trwa realizacja jednej z najambitniejszych reform górnictwa w Polsce, "reform, w którą niewielu wierzyło, a nawet powiem więcej - byli tacy, którzy wątpili w nią, ale tak naprawdę nie chcieli, by była przeprowadzona". Stwierdziła również, że reformy górnictwa przyniosły oczekiwany efekt, a obecna stabilizacja jest dobrą perspektywą dla branży na następne lata. 

Obserwując ostatnie dwa lata z perspektywy:
- likwidowanych z budżetu państwa ponad 10 kopalń i ruchów,
- drastycznego zmniejszenia zatrudnienia we wszystkich kopalniach,
- wydawania z budżetu państwa setek milionów złotych na osłony socjalne (jednorazowe odprawy pieniężne, urlopy górnicze i przeróbkarske),
- przeniesienia zobowiązań zlikwidowanej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu, KWK Kazimierz Juliusz do SRK SA,
- znacznego wzrostu ceny węgla w Polsce i na rynkach światowych,
- utrzymujących się od kilku lat na podobnym poziomie odległych terminch płatności za zobowiązania (ponad 100 dni),
- raportów o stanie zdrowia Polaków na tle innych krajów europejskich,
- zabiegów o świadectwa jakości sprzedawanego węgla,
- zabaw kolorami w sprawie informacji o stanie powietrza w Polsce wg polskiego rządu i Europejskiej Agencji Środowiska (na bieżąco można się o tym samemu przekonać
Dane, które nasz kraj raportuje do Unii Europejskiej w corocznych raportach, ukazują, że Polska jest głównym emitentem dioksyn w Unii Europejskiej. Stosunek stężenia rakotwórczego i mutagennego benzoalfapirenu między Londynem a Zakopanem wynosi ok. 1:100. W Polsce jego średnie stężenie przekracza normę aż siedmiokrotnie!

 

nasuwa się pytanie: czy przedstawiany nam, słowami przecież najważniejszych w kraju polityków, świat jest prawdziwy czy urojony? 

No i chciałoby się powiedzieć "oczywiście!". Nasza władza rękami Pani premier podczas powyższej uroczystości nadała wybitnemu górnikowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu wiceministrowi energii, pełnomocnikowi rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, na wniosek ministra energii, stopień generalnego dyrektora górnictwa. Co dobitnie podkreślił minister Tchórzewski: "Grzesiu, jak mało kto, masz dzisiaj prawo nosić mundur górniczy, zasłużyłeś na to; noś go dumnie i z honorem".  

Na tym barwnym w wypowiedzi tle niezwykle "inaczej" przedstawia się sytuacja na lubelszczyźnie. Również w piątek australijska spółka Balamara Resources Ltd mająca siedzibę w Katowicach, po raz pierwszy zorganizowała w Urszulinie na Lubelszczyźnie w powiecie włodawskim, tradycyjną Barbórkę. Bała to okazja do zaznaczenia swojej już trzyletniej obecności w tym regionie związanej z rozpoznawaniem złoża węgla kamiennego w obszarze Sawin. Barbórka w Urszulinie została przygotowywana z zachowaniem górniczego ceremoniału.  Barbórka w Urszulinie (zdjęcie 7) - Autor: Jacek BarczyńskiInaugurującą mszę świętą odprawił ordynariusz Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda, a górnicza orkiestra przyjechała z Chełma. Derek Lenartowicz, prezes Grupy Balamara i jej dyrektor generalny Andrzej Zibrow w asyście pozostałych górników wręczyli biskupowi szpadę górniczą, a podczas górniczej biesiady figurkę św. Barbary. Tam też są samorządy ale jakoś nikt się w rządzie nie musi martwić problemami z nimi - bo ich nie ma! A wręcz przeciwnie - przyklaskują inwestorowi nie patrząc na rodzaj inwestowanej waluty, licząc na sukces i rychłe rozpoczęcie inwestycji. Pierwszy zakład górniczy w gminie Hańsk - z trzech planowanych - ma się nazywać KWK Karolina.

Cóż, można też przeczytać takie głosy jak List z Kolonii Śląskiej do Min. Tchórzewskiego

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team