Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2740584 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Jerzy Stawowczyk

Aktualności

Barbórka górniczego nadzoru Dodane 07 grudnia 2017 r.

6 GRUDNIA 2017

Źródło: Portal górniczy  Autor: KAJ

 

 fot: Kajetan Berezowski

W Polsce działa ponad 11 tys. podmiotów związanych z górnictwem, w tym ponad 7 tys. zakładów górniczych. Nadzór nad nimi sprawują Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowe Urzędy Górnicze oraz Specjalistyczny Urząd Górniczy. Ich pracownicy świętowali 6 grudnia swoją Barbórkę.

- Mamy świadomość, że nasze działania kontrolne bywają czasami dotkliwe. Są jednak konieczne, a prowadzone długofalowo, przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie, a więc do tego, co jest naszym wspólnym celem – mówił otwierając uroczystą akademię w auli Muzeum Śląskiego, Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

WUG obchodzi w tym roku 95. rocznicę istnienia. Zmienia się, tak jak zmienia się polskie górnictwo. Dostosowuje swoją działalność do zmieniającego się prawa, posługując się coraz bardziej nowoczesnymi metodami prowadzenia kontroli.

- Postawiliśmy nacisk na skuteczność prowadzonych kontroli przy jednoczesnym zmniejszeniu ich częstości. To pozwala na lepszą współpracę z przedsiębiorcami, zachowując jakość i rzetelność naszej pracy – mówił dalej Adam Mirek.

Dodał, że wbrew obiegowym opiniom górnictwo generuje mniej wypadków niż inne gałęzie przemysłu, budownictwo, transport czy rolnictwo. Co roku odnotowywany jest spadkowy trend wypadkowości.

- To nie zmienia faktu, że w dziedzinie bezpieczeństwa pracy jest jeszcze wiele do zrobienia – zwrócił uwagę prezes WUG.

List prezydenta RP Andrzeja Dudy do nadzoru górniczego odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera. Prezydent zaznaczył w nim, że do kompetencji nadzoru górniczego należy nie tylko czuwanie nad bezpieczeństwem w zakładach górniczych i warunkami pracy ich załóg, ale także nadzorowanie racjonalnego wydobycia złóż kopalin i właściwej rekultywacji gruntów po eksploatacji.

- Pragnę wyrazić wielkie uznanie wszystkim byłym i obecnym pracownikom urzędów górniczych, którzy w ciągu minionych lat przyczynili się do budowania dobrego imienia swoich instytucji. Serdecznie dziękuję za to, co czynicie Państwo dla bezpieczeństwa górników i zmniejszania liczby wypadków w polskich kopalniach, dla ograniczania oddziaływania przemysłu wydobywczego na ludzi i środowisko naturalne – napisał Andrzej Duda.

Podkreślił ponadto, że węgiel kamienny, brunatny, miedź i gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwa naturalne. Wydobycie węgla to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Jednak z tego bogactwa nic by nam nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy górników, geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych.

- Cieszę się, że modernizacja polskiego górnictwa i rozwój nowych technologii opartych na węglu znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. Surowce to źródło niezależności gospodarczej, a przede wszystkim energetycznej – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda złożył też wszystkim pracownikom nadzoru górniczego życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji z pracy i radości w życiu osobistym.

Wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia skierowała do uczestników uroczystości barbórkowych WUG premier Beata Szydło.

- Zawód górnika wpisany jest w codzienny trud, poczucie braterstwa i odpowiedzialności za siebie i innych. Górnicza praca wymaga niezwykłej wytrwałości, ciągłego doskonalenia i doświadczenia, także w sytuacji zagrożenia życia. Szacunek dla siebie i innych, pokora i siła charakteru to przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, które niezmiennie tworzą górniczy etos – napisała w swym liście Beata Szydło.

Zwróciła uwagę na fakt, że mimo ogromnego postępu technologicznego zawód górnika wciąż wiąże się z ogromnym ryzykiem.

- Niech święta Barbara czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami – zaakcentowała premier.

Z kolei Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zwrócił uwagę na fakt, że nadzorem górniczym objętych jest kilka tysięcy zakładów wydobywających różnorodne kopaliny, a zatrudniają one ponad 200 tys. pracowników.

- Te liczby świadczą o skali zadań wykonywanych przez urzędy górnicze. Przed Wami stoją duże wyzwania o charakterze technicznym i prawnym, mające również wymiar o wiele szerszy, wymiar społeczny i gospodarczy – podkreślił minister.

W dalszej części akademii Złotym Krzyżem Zasługi udekorowany został Czesław Koczyba. Srebrne Krzyże Zasługi trafiły do: Stanisława Dzierżęgi, Dariusza Golca, Wiesława Kopca, Ryszarda Noszczyka, Zbigniewa Rawickiego, Andrzeja Skrzydło i Grzegorza Wowczuka. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: Janusz Pawlyta, Tadeusz Rusin i Józef Skwara.

Wręczono także nagrody w konkursie fotograficznym zorganizowanym prze WUG i Fundację Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego. Nasz dziennikarz, Maciej Dorosiński, odebrał nagrodę za pracę "Przygotowanie do uruchomienia struga w LW Bogdanka". Była to trzecia nagroda konkursowa. Pierwsze dwa miejsca zajęli: Eliasz Wac za pracę "Na Księżycu" i Łukasz Barzowski, autor pracy "Kopalnia Węgla Kamiennego Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju".

W części artystycznej akademię uświetnił koncert duetu bluesowego Damian Luber i Jacek Szuła.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team