Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2836929 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Komisja Europejska poznała propozycje w programie dla regionów pogórniczych Dodane 14 lutego 2018 r.

13 LUTEGO 2018

Źródło: Portal górniczy  Autor: WIG

 

 fot: Witold Gałązka

Kilkanaście projektów możliwych do umieszczenia w programie Unii Europejskiej Coal Regions in Transition (dla regionów pogórniczych) zaproponowała we wtorek, 13 lutego, w Katowicach strona polska przedstawicielom Komisji Europejskiej.

Szczegóły tych przedsięwzięć ujawnione zostaną w ostatnich dniach lutego w Brukseli, a ich ostateczną listę, poziom i sposób finansowania poznamy najwcześniej w październiku tego roku, na kolejnym spotkaniu eksperckim w Katowicach.

Przypomnijmy, że od końca 2017 r. Komisja Europejska tworzy platformę współpracy regionów górniczych w okresie transformacji i chce powołać Krajowe Zespoły Operacyjne, które poprowadzą prace w regionach. Do pilotażu wybrano Słowację, Grecję, Niemcy oraz Polskę ze Śląskiem, gdzie mieszka rekordowa ilość górników w całej UE.

- Program jest jednym z okrętów flagowych Komisji Europejskiej. Naszym celem jest pomoc w przejściu regionu uzależnionego od węgla do systemu o mniejszej zależności. Dzisiejsze spotkanie jest o tyle wartościowe, że obecni są na nim wszyscy zainteresowani, od których faktycznie zależą przekształcenia, czyli władze regionu i aglomeracji, ministerstwa inwestycji i rozwoju oraz energii a także my z Komisji Europejskiej – ocenił Wolfgang Munch, przedstawiciel na Polskę Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE.

Pytany o swoją wizję przyszłości węglowego Śląska urzędnik KE przyznał, że ma świadomość, jak ważny jest węgiel dla polskiej energetyki.

- Jednak dywersyfikacja źródeł energii pozwoli na większe uniezależnienie się od węgla. Województwo śląskie będzie musiało sięgnąć po nowe technologie. Dobre projekty, jakich oczekujemy to takie, które konkretnie urzeczywistnią przejście energetyczno-ekonomiczno-społeczne. Mogą być oczywiście projektami w energetyce, ponieważ macie węgiel, który długo jeszcze pozostanie częścią miksu energetycznego. Musimy jednak zastanowić się, co robić z węglem, aby zużywać go czyściej. Inny rodzaj projektów dotyczy transformacji gospodarczej. Pamiętając o tym, jak wielu młodych ludzi tu mieszka, jak dobra jest baza uniwersytecka, są duże szanse że młodzież na Śląsku zaangażuje się w wiele innowacji, które zapewnią jej rozwój osobisty, naukowy i zawodowy. Stwarzy dobre warunki do pozostania tu na miejscu. Kolejnym aspektem jest demografia, gdyż na Śląsku nie brakuje grup mieszkańców w starszym wieku, których los należy zadbać. Musimy zatem spojrzeć na przyszłość pod wieloma kątami - mówił Wolfgang Much.

 Spotkanie w Sali Marmurowej gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowano z inicjatywy marszałka województwa Wojciecha Saługi. Reprezentował go wicemarszałek Michał Gramatyka, który podkreślił, że urzędnicy UE bardzo szeroko rozumieją rewitalizację regionów pogórniczych. Rozpatrują, co w regionie może zdarzyć się za dekadę lub dwie.

- Są bardzo mocno zainteresowani rządowym Programem dla Śląska, ale nie mniej programami regionalnymi. Części projektów do programu Coal Regions in Transition przywiozły ministerstwa, część jest regionalnych, a część z nich pochodzi z PdŚl. Jasno poinformowano nas, że dla tego typu przedsięwzięć nie ma środków w obecnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Dzisiejsza nasza dyskusja stwarza zatem podwaliny pod finansowaeni po 2020 r. - mówił wicemarszałek Gramatyka.

Dodał, że w jego ocenie przedstawiciele Komisji Europejskiej bardzo dokładnie wiedzą, czego oczekują.

- Chcą, żeby duży udział w realizacji programu miał samorząd regionu, do którego program jest adresowany. Oraz żeby wszystkie działania były zgodne z polityką unijną, w tym z polityką klimatyczną, co nie jest łatwie. Stawiają trudne pytania. Przed chwilą np. o zgodność programu rozwoju górnictwa węgla kamiennego w Polsce z polityką UE.

We wtorek nie potwierdzono w Katowiach, jak duży będzie budżet unijnego programu dla regionów pogórniczych (w mediach wcześniej pojawiły się informacje o kwocie 2 mld euro w podziale na cztery kraje, w formie pożyczek i dotacji na zasadzie współfinansowania).

W galerii: spotkanie eksperckie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w programie UE Coal Regions in Transition, Urząd Marszałkowski, Katowice, wtorek 13 lutego 2017 r. (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal nettg.pl)

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team