Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2945618 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Naczelnik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Wiceprezydent Bytomia

Aktualności

GIG: naukowcy i górnicy o badaniach zatopionych szybów Dodane 14 kwietnia 2018 r.

13 KWIETNIA 2018

Źródło: Portal górniczy  Autor: WIG

 

 fot: GIG

Konferencja poświęcona ocenie stabilności i monitoringowi zatopionych szybów kopalnianych odbyła się  środę, 11 kwietnia, w Głównym Instytucie Górnictwa w ramach projektu STAMS, który korzysta z dofinansowania przez Europejski Fundusz Badawczy Węgla i Stali, a także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z krajowych środków na wsparcie nauki. 

- Projekt o akronimie STAMS koncentruje się na zagadnieniach związanych z monitoringiem i oceną stateczności częściowo lub całkowicie zatopionych szybów górniczych. Obecnie w Unii Europejskiej, w związku z głęboką restrukturyzacją sektora wydobywczego węgla kamiennego, występuje coraz więcej szybów górniczych zlikwidowanych czy przeznaczonych do likwidacji. Dlatego badania takie są szczególnie ważne - wyjaśnia dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy GIG.

Projekt ten realizuje międzynarodowe konsorcjum uniwersytetów, jednostek badawczych oraz partnerów przemysłowych z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

- Szczególnie istotny jest udział w STAMS czterech partnerów przemysłowych – dwóch producentów węgla, tj.: Polskiej Grupy Górniczej SA i Hulleras del Norte Hunosa z Hiszpanii oraz dwóch partnerów zajmujących się restrukturyzacją kopalń i zarządzaniem ich majątkiem po likwidacji – tj. Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Coal Authority z Wielkiej Brytanii – mówi dr inż. Zbigniew Lubosik, kierownik projektu i zastępca Naczelnego Dyrektora GIG ds. Geoinżynierii i Bezpieczeństwa Przemysłowego.

W Polsce występuje obecnie 16 szybów częściowo lub całkowicie zatopionych. Leżą one na terenach zurbanizowanych. Utrata stateczności ich obudowy może mieć groźne konsekwencje: np. zatopienie sąsiadujących kopalń, szybów, a nawet niżej położonych obszarów miejskich.

Oprócz zaburzeń warunków wodno-geologicznych rezultatem zatopienia szybów może być też zniszczenie infrastruktury technicznej w rejonie szybu. Z uwagi na ograniczenia techniczne do tej pory w Polsce nie prowadzono badań obudowy szybowej na odcinkach zatopionych.

- Udział w przedsięwzięciu i zaangażowanie przedsiębiorstw górniczych świadczy, że realizacja projektu była potrzebna, a jego wyniki znajdą zastosowanie w praktyce i przyniosą korzyści dla przemysłu - podkreśla Sylwia Jaroławska-Sobór.

W ramach projektu opracowana została m.in. nowa sonda, dzięki której można określić stan techniczny obudowy szybowej na odcinkach zatopionych. Dotychczas stanowiło to duży problem. Urządzenie przystosowane jest do pracy w warunkach wysokich ciśnień i przeszło pomyślne testy w zatopionych szybach. Zastosowanie sondy umożliwia zebranie wielu danych, które pozwalają opracować wiarygodne modele numeryczne wyrobiska. W rezultacie można też wykonać długookresową ocenę stateczności zatopionych szybów górniczych.

W galerii: obrady konferencji projektu STAMS, Główny Instytut Górnictwa, Katowice, 11 kwietnia 2018 r. (zdjęcia GIG)

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team