Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2826976 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

Eminencja 1929r.

Aktualności

Kongres: o węglu i energii podczas EEC 2018 Dodane 14 maja 2018 r.

 14 maja 2018
Źródło: Trybuna Górnicza
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy

fot: Andrzej BębenNa liście gości 10. edycji debaty biznesowej w Europie Centralnej są przedstawiciele rządu, prezydenci miast, prezesi firm i naukowcy. Podczas dyskusji nie zabraknie tematów związanych z górnictwem i energetyką. Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się już w przyszłym tygodniu: 14-16 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.
Reprezentanci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, politycy i prezesi największych firm z Europy, Afryki i Ameryki Północnej, przedstawiciele nauki, instytucji finansowych i samorządów, liderzy opinii spotkają się w Katowicach.
- Zaprosiliśmy praktyków z całego świata, zarówno ze strony dużej polityki, europejskiej i polskiej, jak i biznesu. Doświadczeniem podzielą się podczas trzech dni debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących, dyskutując nie tylko o tym, co jest ważne i aktualne, ale też o tym, co wyznacza trend i wpływa na przyszłość gospodarki – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC.
Od pierwszej edycji imprezy jeden z najważniejszych bloków tematycznych stanowią kwestie związane z polityką energetyczną Unii. Ten obszar debaty łączy aspekt gospodarczy ze środowiskowym i społecznym. W tym roku, dodatkowym i niezwykle ważkim asumptem, by klimatowi i środowisku poświęcić uwagę szczególną, jest zbliżający się światowy szczyt klimatyczny ONZ (COP24), który odbędzie się jesienią w Katowicach.
– W trakcie kongresu będziemy dyskutować z przedstawicielami biznesu i administracji o istotnych dla Polski sprawach, m.in. o przyszłości Unii, innowacjach w energetyce oraz o ochronie środowiska – zaprasza Alexandre Farion, dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce.
Z hasłem „energia” powiązane jest spektrum tematów, m.in.: trendy przyszłości w polskiej i światowej energetyce, strategia i bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne źródła energii, innowacje, badania i rozwój, energetyka jądrowa oraz technologie dla klimatu.
Udział w dyskusji poświęconej energii potwierdzili m.in.: Krzysztof Tchórzewski, minister energii i jego zastępcy Grzegorz Tobiszowski oraz Michał Kurtyka, prezesi: Tomasz Rogala - Polska Grupa Górnicza, Daniel Ozon - Jastrzębska Spółka Węglowa, Maciej Bando - Urząd Regulacji Energetyki, Henryk Baranowski – PGE, Mirosław Kowalik - Enea, Piotr Woźniak - PGNiG oraz Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.
W poniedziałek omawiana będzie strategia dla polskiej energetyki. Wśród prelegentów są Krzysztof Tchórzewski, Igor Wasilewski, prezes PERN i Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Kolejna debata będzie dotyczyła energii dla klimatu, z udziałem m.in. wiceministra energii Michała Kurtyki i Laurenta Fabiusa, prezydenta COP21. O energetyce w Europie dyskutować będą m.in. minister Tchórzewski oraz jego odpowiednik na Litwie Żygimantas Vaciunas.
We wtorek warta wymienienia jest dyskusja na temat tego, co przyniesie szczyt klimatyczny w Katowicach, o trendach przyszłości w polskiej energetyce oraz o regionach górnictwa węgla kamiennego w okresie przekształceń: „Śląsk - wizja i projekty” (z udziałem Daniela Ozona, prezesa JSW). Będą też dyskusje na temat smogu, elektromobilności, energetyki europejskiej, współpracy w branży górniczej (z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego) oraz magazynowania energii.
W środę dyskusje będą dotyczyć polskiego węgla w perspektywie do 2030 r. (z udziałem Grzegorza Tobiszowskiego, Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusza Steinhoffa, b. wicepremiera, Sławomira Obidzińskiego, prezesa Węglokoksu, Daniela Ozona, prezesa JSW, Artura Wasila, prezesa LW Bogdanka), odnawialnych źródeł energii, innowacji w energetyce, klastrów energii, innowacji w górnictwie, energetyki jądrowej.
– Zainteresowanie kongresem jest ogromne, 10. jubileuszowa edycja będzie pod każdym względem rekordowa. Przed nami ponad 150 sesji, z udziałem ponad 900 prelegentów. Spodziewamy się jeszcze większej niż przed rokiem liczby zarejestrowanych – mówi Wojciech Kuśpik.
Wydarzeniem towarzyszącym 10. edycji EEC będzie trzecia odsłona European Start-up Days. Autorzy ciekawych pomysłów na biznes mają szansę przedstawić swój start-up, biorąc udział w konkursie Start-up Challenge.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team