Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2826807 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

EEC 2018: górnicy chcą atomu - zapewnia minister energii Dodane 15 maja 2018 r.

14 MAJA 2018

Źródło: Portal górniczy  Autor: AMC

 

 fot: Maciej Dorosiński

"Strategia dla polskiej energetyki, bezpieczeństwo i biznes" to jeden z paneli dyskusyjnych ważnych dla gospodarki kraju i regionu. Udział w nim wzięli m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski, p.o. prezesa Grupy Lotos Mateusz Bonca, prezes PERN Igor Wasilewski, wiceprezes Unipetrol Tomasz Wiatrak oraz prezes PGNiG Piotr Woźniak.

- Na Śląsku zawsze było dużo emocji, teraz jest dużo rozsądku. Kiedy kilka lat temu wspomniałem górnikom o energii jądrowej, to byli w stanie mnie pobić. Teraz mam tu duże poparcie - podkreślił minister Tchórzewski.

Dodał, że wiele już uzyskaliśmy, np. notyfikację pomocy publicznej dla rewitalizacji terenów pogórniczych.

- Jako państwo jesteśmy w stanie samodzielnie jedynie zabezpieczać sprawy pogórnicze. Dlatego rozmawiamy z Komisją Europejską o pomocy dla tych terenów powydobywczych i to nie tylko w Polsce, aby przynajmniej w połowie wyręczyć państwo. Zaczynamy zdobywać coraz większe zrozumienie. To pokazuje, że trzeba rozmawiać, dyskutować. Nie może być tak, żeby państwo informowało o swoich poczynaniach i decyzjach wtedy, kiedy wszystko jest już gotowe. Trzeba mówić o swoich zamiarach - zauważył minister energii.

Podkreślił, że w energetyce ważne jest bezpieczeństwo dostaw.

- Przy węglu to bezpieczeństwo było zależne od nas i można było zrugać rządzących, że czegoś nie robią. Teraz to samo budujemy w sektorze gazowo-paliwowym, by to bezpieczeństwo dostaw zapewnić. Pracują nad tym całe zespoły, zarówno po stronie przedsiębiorstw, jak i rządowej. Polska będzie mogła się spokojnie rozwijać - kontynuował Tchórzewski.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, stwierdził, że za bezpieczeństwo energetyczne zawsze było odpowiedzialne państwo: - Jeśli nie ma prądu, to z pretensjami idziemy do państwa.

Opowiadał o niebezpieczeństwach i ogromnym obciążeniu finansowym związanym z umową na dostawy gazy z Rosji oraz o konieczności rozwiązania tego problemu.

Mateusz Bonca, p.o. prezesa Grupy Lotos mówił, że na bezpieczeństwo energetyczne, inwestycje, trzeba patrzeć w perspektywie dłuższej niż 5 czy nawet 10 lat.

Igor Wasilewski, prezes PERN zauważył z kolei, że bez względu na formę firmy musi ona realizować cele wyznaczone przez właściciela.

- PERN ma był liderem w przesyle i magazynowaniu paliwa. Najważniejsze inwestycje w tym zakresie to m.in. budowa dwóch zbiorników w Gdańsku, rozbudowa terminalu. PERN chce skorzystać na wzroście zapotrzebowania na paliwo, m.in. na Śląsku. W związku z tym planujemy budowę rurociągu Boronów-Trzebinia - mówił prezes Wasilewski.

Podczas debaty poruszono także temat fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos. Eksperci zauważyli, że takie zmiany nie dzieją się w kilka dni. Decyzja regulatora w tej sprawie jest spodziewana pod koniec marca 2019 r. Opracowana została już struktura, założenia transakcji. Podczas debaty podkreślono, jak ważne jest bezpieczeństwo tej transakcji. Największe wyzwanie to przekonanie regulatora rynku, że taka struktura i stworzenie jednego silnego, wiodącego koncernu paliwowego jest także w RP dopuszczalna.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego powstanie przedsiębiorstwo znaczące w całej Europie, bo potencjał obu tych firm jest ogromny.

- Cieszy mnie, że transakcja idzie w dobrym kierunku - podkreślił i przypomniał, że ten pomys był już rozważany 10 lat temu. Korzyść dla gospodarki i bezpieczeństwa energetyczna będzie duża - mówił Tchórzewski. Dodał, że w tej sprawie decyzja KE powinna być dla Polski pozytywna.

Tomasz Wiatrak, wiceprezes Unipetrolu, stwierdził konieczność podniesienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, prowadzenia działań w sposób ciągły.

- W 2005 r. Orlen kupił akcje Unipetrolu za 1,8 mld zł, ta inwestycja zwróciła się już wielokrotnie. Korzyść to także synergia obu firm, usprawnienie zakupów ropy naftowej - podkreślił.

Woźniak przypomniał: - Jesteśmy świadkami ogromnego wzrostu zapotrzebowania na gaz w Polsce. Będziemy w pierwszej kolejności stawiać na własny rynek. Przećwiczyliśmy wszystkie możliwości handlowe, jakie daje nam transgraniczny system przesyłowy. Rola, jaką się nam przypisuje, jest prawidłowa. Jesteśmy w stanie przeprowadzać transakcje wręcz egzotyczne, docieramy np. do Chorwacji, Estonii, Bułgarii itd. W pierwszej kolejności kierujemy jednak dostawy na teren kraju. Jeśli rynek wewnętrzny będzie dobrze zaopatrzony pomyślimy o ekspansji zewnętrznej.

- Gospodarka bez energetyki nie może się rozwijać. Nie tylko jako minister, ale też jako energetyk, ekonomista, obserwuję, co się dzieje dookoła. Sięgając paręnaście lat do tyłu planowany wzrost energetyki zapowiadano na 1-1,5 proc., tak też układano prognozy. Tymczasem w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost zużycia energii elektrycznej był na poziomie prawie 5 proc. - mówił Krzysztof Tchórzewski.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team