Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2945600 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Prezes Rudpolu-OPA i Bractwa Gwarków

Aktualności

Ostrawa: podpisano węglowe memorandum Dodane 13 czerwca 2018 r.

 12 czerwca 2018
Źródło: Portal górniczy
Autor: KAJ

fot: Kajetan BerezowskiW Ostrawie, podczas Międzynarodowej Konferencji Przedsiębiorców z Czech, Słowacji i Polski, podpisano, 12 czerwca, memorandum na rzecz współpracy śląskich regionów Czech i Polski w ramach Platformy UE dla regionów węglowych. Sygnatariusze memorandum zobowiązali się m.in. wykorzystać wszystkie możliwe środki, aby osiągnąć w swoich regionach cele określone podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Paryżu.
Węglowe regiony Czech i Polski nie mogą jednak ponieść wszystkich kosztów transformacji, dlatego za bardzo istotną kwestię uznano pomoc z funduszy unijnych, którą można będzie wykorzystać na cele związane ze stopniowym przekształcaniem gospodarki. 
Strony memorandum będą o te środki zabiegać. Ale już teraz na pierwszy plan wychodzą działania na rzecz poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania niskiej emisji oraz łagodzenie skutków społecznych restrukturyzacji gospodarczej regionów. Tymi problemami należy się jak najszybciej zająć.
- Memorandum tworzy przestrzeń dla rozwoju i wzmocnienia ich partnerstwa, komunikacji, współpracy i wymiany najlepszych praktyk, które doprowadzą do realizacji zaplanowanych działań rozwojowych – podkreślił senator Jiri Cienciala, pełnomocnik rządu czeskiego ds. restrukturyzacji województwa morawsko-śląskiego.
Głos zabrał również Jan Bondaruk, zastępca dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa.
- Mamy wielkie doświadczenia w dziedzinie restrukturyzacji terenów pogórniczych. Chętnie podzielimy się nimi z naszymi czeskimi partnerami. Pojawia się szansa na dobrą współpracę również na rzecz środowiska – przyznał Jan Bondaruk.
Jak głosi tekst memorandum -  wykonanie celów w nim zawartych, strony realizować będą wspólnie na rzecz wzrostu gospodarczego regionów, a także z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, we współpracy z innymi podmiotami regionalnymi w poszczególnych krajach na zasadach partnerstwa i wzajemnej pomocy.
Memorandum podpisali: Jan Krkoska, zastępca hetmana województwa morawsko-śląskiego, Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek zarządu woj. śląskiego, Jan Unucka, zastępca hetmana województwa morawsko-śląskiego oraz Ladislav Gabco, członek samorządu województwa zlińskiego na Słowacji.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team