Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2870328 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Jerzy Mańka

Aktualności

Metropolia: powstał wstępny projekt tras rowerowych Dodane 02 lipca 2018 r.

 2 lipca 2018
Źródło: Polska Agencja Prasowa

fot: rudaslaska.plOk. 1,5 tys. km tras rowerowych uwzględnia wstępny projekt systemu infrastruktury rowerowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), przygotowany na zlecenie tej organizacji. Do 25 lipca br. mieszkańcy mogą nanosić sugestie do projektu na udostępnionej specjalnej mapie.
"To taki rowerowy układ krwionośny, który ma połączyć wszystkie gminy i miasta Metropolii" - wyjaśnił cytowany w informacji GZM o pracach nad studium metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy zajmuje się m.in. transportem publicznym.
Przedstawiciele Metropolii deklarują, że uważają rower za istotny element systemu transportowego. Jak wyjaśnił dyrektor departamentu planowania przestrzennego urzędu metropolitalnego, Marcin Marczak, chodzi o to, aby rower był nie tylko sposobem na rekreację, ale był też traktowany jako normalny środek transportu, pozwalający dojechać do pracy, szkoły czy na studia.
- Dlatego już teraz postanowiliśmy zaprezentować mieszkańcom GZM wstępne założenia przebiegu metropolitalnych tras rowerowych, aby mogli wyrazić swoje opinie na ich temat i zgłosić swoje propozycje zmian - wskazał Marczak.
Szkic studium systemu tras rowerowych, które wyznaczy najważniejsze ciągi komunikacji rowerowej w Metropolii, powstawał w ostatnich miesiącach. Przygotowała go firma Inkom, która już wcześniej m.in. pracowała nad systemami tras rowerowych dla szeregu miast i gmin regionu i wykonała kilka lat temu podobne studium zamówione przez nieistniejącego już protoplastę Metropolii - Górnośląski Związek Metropolitalny.
Przedstawiony w ub. tygodniu wstępny projekt studium zawiera - według jego autorów - optymalne rozwiązania dotyczące przebiegu ponadlokalnych dróg rowerowych, łączących wszystkie miasta i gminy Metropolii.
"Jego celem jest m.in. zunifikowanie już istniejących tras oraz wskazanie ich przedłużeń, aby stworzyć system rzeczywiście spajający całą Metropolię. Wiedza, która zostanie zawarta w studium, pozwoli w przyszłości lepiej skoordynować inwestycje w infrastrukturę rowerową, aby kolejne odcinki wpisywały się w system metropolitalny, tworząc w ten sposób spójną całość" - wyjaśnił Dworak.
"Doświadczenie pokazuje, że czasem gdyby jeden odcinek rowerowy wybudować trochę dalej, można byłoby go swobodnie przedłużyć w sąsiedniej gminie. Metropolia daje nam możliwość myślenia o budowaniu zintegrowanej całości" - uściślił.
We wstępnym projekcie studium przedstawiono przebieg 85 tras rowerowych o łącznej długości ok. 1500 km. Część z nich pokrywa się z już istniejącymi drogami, część z projektowanymi lub realizowanymi; ostatnia część to koncepcje budowy całkiem nowych dróg, aby połączyć rowerowo cały obszar Metropolii.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team