Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2870372 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Aleksander Zembok

Aktualności

Sejm: możliwe zdjęcie części podatków z węgla Dodane 04 lipca 2018 r.

3 LIPCA 2018

Źródło: Polska Agencja Prasowa 

 

fot: Maciej Dorosiński

Toczą się rozmowy z resortem finansów o ewentualnym zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla węgla - wynika z wtorkowej, 3 lipca, wypowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego podczas drugiego czytania projektu ustawy o normach jakości dla węgla.

Tobiszowski brał udział w debacie towarzyszącej drugiemu czytaniu rządowej noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. W związku z tym, że kluby PiS i Nowoczesnej złożyły poprawki, projekt noweli został skierowany ponownie do sejmowej komisji energii, która przygotuje dodatkowe sprawozdanie w tej sprawie.

W trakcie debaty posłowie pytali przedstawiciela resortu energii, czy w związku z tym, że na składach będzie sprzedawany węgiel lepszej jakości (ustawa eliminować będzie z rynku detalicznego muły i fotokoncentraty) co może spowodować, że będzie on droższy, rząd planuje zmniejszyć obciążenia fiskalne nakładane na węgiel, by jego cena nie uderzyła w kieszenie kupujących.

Pewne podatki możliwe do zdjęcia z węgla

- My na dzisiaj jesteśmy w pewnym dialogu z Ministerstwem Finansów, aby przeanalizować, gdzie możemy rzeczywiście szukać rezerw, jeśli idzie o zdjęcie pewnych podatków z węgla - poinformował wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister dodał, że w zeszłym roku przeznaczono 70 mln zł na inwestycje w zakłady przeróbki węgla, tak by sprzedawany przez polskie spółki węgiel odpowiadał parametrom ustawowym.

Ustawa o jakości paliw kluczem do czystości powietrza w Polsce

Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw obok rozporządzenia ustanawiającego normy emisyjne dla kotłów grzewczych to główne akty prawnymi, które mają w przyszłości przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Projekt zakłada, że najgorszej jakości paliwa, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego, zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. Normy będą zastosowane w przypadku paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW, czyli w kotłowniach przy budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach.

Koniec oszustw na parametrach węgla w składach

Projekt noweli wprowadza też świadectwa jakości paliw. Kupujący mają uzyskiwać rzetelne i wyczerpujące informacje o tym, co kupują. Nowe rozwiązania mają też wyeliminować proceder polewania węgla wodą - by zwiększyć jego masę. Kontrole na składach oraz przejściach granicznych będą przeprowadzane przez Inspekcję Handlową lub Urząd Skarbowo-Celny wyrywkowo na składach. Sami nabywcy nie będą kontrolowani, nie będzie też kontroli jakości węgla w miejscu jego spalania. Koszty kontroli będzie ponosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Jeśli paliwa nie spełnią wymogów, kosztami kontroli będzie obciążony kontrolowany. Rozporządzenie do ustawy ma określić metody badań paliw.

Odpady mają zniknąć z obrotu handlowego

Dzięki nowym przepisom, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe odpowiedzialne za powstawanie smogu. Przedsiębiorcom, którzy się do tego nie dostosują, grożą wysokie kary pieniężne, a nawet kara więzienia. Minister energii w specjalnym rozporządzeniu określi szczegółowe wymagania dla tych paliw (chodzi m.in. o różne rodzaje węgla kamiennego, najczęściej importowanego) oraz dopuszczalny poziom odchylenia od tych wymagań.

Bezpiecznik na okoliczność wyjątkową

W projekcie jest zapis o możliwości czasowego zawieszenia norm jakościowych w sytuacji niedoboru źródeł ciepła bądź ewentualnymi perturbacjami na rynku wytwarzania energii, przy ewentualnym niedoborze wystarczającej podaży paliw stałych. Na przykład w przypadku wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych: utrzymujących się długo niskich temperatur, które mogą spowodować wyczerpanie zapasów, duże awarie w kilku kopalniach węgla kamiennego w tym samym czasie, wprowadzanie zakazu importu przez Unię Europejską wynikającego z sytuacji geopolitycznej lub zakazu eksportu do UE (Polski) przez kraje trzecie.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team