Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2872129 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Muzeum zna już oferty na rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień Dodane 07 lipca 2018 r.

6 LIPCA 2018

Źródło: Polska Agencja Prasowa 

 

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dostało sześć ofert w przetargu na adaptację niszczejącej unikatowej wieży ciśnień. Jej rewitalizacja i przystosowanie do potrzeb nowych lokatorów ma zakończyć się do końca 2019 r. W wieży ciśnień działać będą m.in. Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, Ośrodek Dokumentacji Górniczej czy Akademia Młodych Talentów i Akademia Seniora.

Dwie spośród złożonych ofert mieszczą się w budżecie założonym na 26,7 mln zł.

- Mamy nadzieję, że w tej sytuacji uda nam się rozpocząć realizację projektu - powiedział w piątek, 6 lipca, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.

Przetarg na "Rewitalizację wieży ciśnień zlokalizowanej w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego 2 na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne" muzeum ogłosiło w połowie lutego tego roku. Termin składania ofert, pierwotnie wyznaczony na 24 kwietnia, był aż ośmiokrotnie wydłużany.

Osiem ofert, dwie z nich w granicach budżetu

Ostatecznie spłynęło w nim osiem ofert. Dwie z nich, mieszczące się w budżecie, złożyły warszawska spółka Prochem (cena 25,5 mln zł, gwarancja 60 miesięcy) oraz konsorcjum będzińskich firm Azi-Bud oraz Banimex (25,9 mln zł; gwarancja 120 miesięcy).

Pozostałe oferty opiewają na od 29,4 mln zł do 44,9 mln zł. Kryteriami oceny są: cena (w 60 proc.), gwarancja (20 proc.) oraz doświadczenie projektanta w części architektonicznej i kierownika budowy (po 10 proc.).

Jedna z największych i najpiękniejszych wież w regionie

Zabrzańskiej placówce zależy na realizacji przedsięwzięcia, dzięki któremu chce uratować jedną z największych i najbardziej charakterystycznych wież ciśnień w regionie. Na jego realizację - w unijnym projekcie o szacunkowej wartości 34,1 mln zł - Muzeum zdobyło już 23,6 mln zł dofinansowania w konkursie dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego.

Stojąca na wzniesieniu przy ul. Zamoyskiego, zbudowana w 1909 r. na planie ośmiokąta wieża ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Specjaliści określają jej ekspresjonistyczną stylistykę. Obiekt wyróżnia konstrukcja - u podstawy, między podtrzymującymi zbiornik ośmioma filarami, mieszczą się trzy kondygnacje z pomieszczeniami.

Budowla niszczała, aż kupiło ją muzeum

Ceglana budowla w poprzednich latach nie była używana i niszczała. Ostatni właściciel zabezpieczył ją i uprzątnął teren. W 2017 r. muzeum przy pomocy miasta przygotowało projekt - uzgodniony z Lokalnym Programem Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze - wykupując pod tym kątem wieżę, która uzupełni muzealny kompleks.

Konstrukcja w niezłym stanie

Sam obiekt - według dotychczasowych ocen - jest w dobrym stanie technicznym w części konstrukcyjnej, wymaga natomiast obszernych prac zabezpieczających i adaptacyjnych. Wstępnie ich zakres określa tzw. program funkcjonalno-użytkowy, przygotowany pod kątem unijnego projektu.

Ożywienie oznacza także pomysły społeczne

Aby unijny projekt spełniał założenia rewitalizacji, obok funkcji związanych z celami muzealno-naukowymi, zakłada przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą rewitalizacją społeczną. Pomyślano je tak, aby nawiązywały do działalności placówki. To dlatego np. Centrum Żywego Rzemiosła, które powstać ma w piwnicach wieży, ma odtwarzać tradycyjne zanikające zawody rzemieślnicze związane ze śląską tradycją, a jego pracę i produkty będzie można wykorzystywać w działalności Muzeum.

Atrakcyjne pomysły na zagospodarowanie wieży

Na parterze, obok kasy i sklepiku, funkcjonować ma Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeń wystawiennicza (m.in. z historią i prezentacją działania wieży ciśnień). Na pierwszym piętrze zaplanowano Centrum Działań Rewitalizacyjnych i Ośrodek Dokumentacji Górniczej (powstający przy pomocy innego unijnego projektu), a na drugim - Akademię Młodych Talentów i Akademię Seniora.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team