Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2871970 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Członkowie Izby Rzemieślniczej

Aktualności

Polemika - wściekli związkowcy kontra fakty Dodane 12 lipca 2018 r.

11 LIPCA 2018

Źródło: Portal górniczy  Autor: Aldona Minorczyk-Cichy

 

fot: Maciej Dorosiński

Portal biznesalert.pl piórem Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, dziennikarki Dziennika Gazety Prawnej, straszy "gorącym" latem w Warszawie za sprawą "wściekłych" górniczych związkowców oburzonych rzekomo groteskowym postępowaniem resortu energii w sprawie zamkniętych kopalń Makoszowy i Krupiński oraz jego postępowaniem wobec potencjalnego inwestora.

W tekście opartym jedynie na wypowiedziach dwóch związkowców Andrzeja Chwiluka (ZZ Górników w Polsce w kopalni Makoszowy) ostrzegającego przed najazdem na stolicę oraz "nie ukrywającego - zdaniem dziennikarki - wściekłości" Mirosława Kościuka (szef Solidarności w Krupińskim), nie ma argumentów drugiej strony. Jest za to podgrzewanie nastrojów, osobiste wycieczki (np. Chwiluk: - Odniosłem wrażenie, że Minister Energii w tym dniu sprawiał wrażenie człowieka sfrustrowanego.), oraz otwarte zarzucanie pomówień i przekłamań.

Nieelegancko, drapieżnie? A może raczej nieprofesjonalnie i nierzetelnie? Ale trudno łapać za słówka i oceniać kolegów po fachu, zwłaszcza specjalistów w górniczych tematach, więc odsyłam do tekstu źródłowego pt. Gorące lato przez kopalnie Makoszowy i Krupiński w portalu biznesalert.pl. W końcu najlepiej, aby każdy sam wyrobił sobie opinię na ten temat.

Dla zrównoważenia przypomnimy w pigułce, o co tak naprawdę chodzi. Była o tym mowa na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa 3 lipca, o której zresztą red. Baca-Pogorzelska w swoim tekście wspomina.

Jak poinformowano w Sejmie od 2007 r. do 2015 r. Jastrzębska Spółka Węglowa poniosła ogromne nakłady finansowe na rzecz kopalni Krupiński w Suszcu, która mimo to nadal generowała straty. Analizy nie wykazały możliwości uzyskania przez zakład dodatnich wyników w przyszłości, nawet przy założeniu wzrostu cen węgla. Kopalnia została włączona do programu restrukturyzacyjnego i finansowania procesu likwidacji ze środków budżetowych w ramach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 31 marca 2017 r. Krupiński został przeniesiony do SRK. Od tego momentu do teraz SRK przekazano środki budżetowe na likwidację w kwocie 188,3 mln zł. Od połowy 2018 r. do 2021 r. planowana kwota wydatków wyniesie 360 mln zł. Co warte podkreślenia - żaden pracownik kopalni Krupiński nie stracił pracy!

9 listopada 2017 r. brytyjska spółka (zarejestrowana w czerwcu 2017 r., z kapitałem zakładowym wysokości 100 funtów) podpisała z Regionem Śląsko-Dąbrowskim NSZZ Solidarność oraz Zakładową Organizacją Związkową NSZZ Solidarność KWK Krupiński list intencyjny w sprawie wznowienia wydobycia i produkcji węgla koksującego w kopalni.

W lutym spółka skierowała zapytanie ofertowe do SRK, przedstawiając założenia dotyczące m.in. sposobu finansowania (z wykorzystaniem środków prywatnego funduszu inwestycyjnego i kredytów) oraz planów wydobywania węgla koksowego – zarówno z obszaru koncesyjnego Krupińskiego, jak i obszaru na południe od tej kopalni, tj. obszaru objętego koncesją na poszukiwanie i rozpoznawanie węgla koksowego przez JSW (planowane wydobycie miałoby wynieść ok. 2,4 mln t/rok).

Spółka przewiduje, że czynności przygotowawcze przed nabyciem Krupińskiego zajmą ok. 9 miesięcy. 18 kwietnia br. potencjalny inwestor wystąpił do SRK z wnioskiem o wstrzymanie wszelkich prac związanych z likwidacją zakładu, a także z propozycją podpisania listu intencyjnego.

Jak poinformowano podczas posiedzenia sejmowej Komisji, obecnie JSW prowadzi prace nad utworzeniem centrum biznesowego (projekt pt. JSW Innowacje dla KWK Krupiński) na terenach po kopalni, w którym planuje się m.in.: magazyn energii (podziemna elektrownia szczytowo-pompowa 100 MW), terminal paliwowy z centrum logistyki, Europejskie Centrum Małej Energetyki Niskoemisyjnej im. Bolesława Krupińskiego, zakład produkcji ogniw wodorowych, zakład produkcji bateryjnych, Jastrzębskie Zakłady Remontowe, podziemny zbiornik gazu (infrastruktura budowana przez PGNiG Termika SEJ) oraz osiedle budowane w programie Mieszkanie + (z ogrzewaniem geotermalnym).

Artur Dyczko, wiceprezes JSW, przypomniał, że według dokonanych obliczeń, każdy jeden dzień wstrzymania prac związanych z likwidacją kopalni kosztowałby SRK 249 tys. zł.

Jak podkreślił podczas posiedzenia komisji Krzysztof Tchórzewski, minister energii, brytyjska spółka uzależnia kupno kopalni Krupiński od otrzymania koncesji na wydobycie w obszarze, do którego od stycznia 2018 r. koncesję ma JSW, która poszerza swój obszar działań.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team