Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2873889 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Jaskinia Mroźna znów niegroźna Dodane 13 lipca 2018 r.

12 LIPCA 2018

Źródło: Portal górniczy  Autor: Tomasz Rzeczycki

 

fot: Tomasz Rzeczycki

Obudowa drewniana osłonowa zabezpiecza od niedawna wylot Jaskini Mroźnej w Tatrach. Prace wykonał tam Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych "AMC" z podkrakowskiego Mnikowa. Dzięki temu od 5 lipca 2018 r. ponownie, po ośmiu miesiącach przerwy, jaskinię mogą zwiedzać turyści.

- To były prace górniczo-inżynieryjne - opowiada Andrzej Ciszewski z ZRGiW "AMC" -Wykonaliśmy je przez trzy ostatnie tygodnie czerwca. Od wylotu jaskini zabudowaliśmy obudowę osłonową na długości dwunastu metrów. To zabezpiecza strefę narażoną na spadek kamieni. Wcześniej zrzuciliśmy ze zbocza luźne kamienie, największy z nich ważył sześćset kilogramów. Obudowę wykonaliśmy z krawędziaków 150 na 150 mm w odstępie jednometrowym. Z boku położyliśmy deski o grubości 5 cm, na stropnice zostały nabite deski, a na nich wykonany dach dwuspadowy.

Konstrukcja ta została zakotwiona w spągu przy pomocy kotew i dodatkowo za pomocą lin stalowych do sąsiedniej ściany, żeby zapobiec skutkom ewentualnych lawin śnieżnych. Pozwala to na znaczącą poprawę bezpieczeństwa turystów.

Jaskinia Mroźna znajduje się w zachodniej części Tatrzańskiego Parku Narodowego w zboczu góry Ciemniak, we wschodniej części Doliny Kościeliskiej. Długość jej korytarzy szacuje się na 773 metry, a trasy dostępnej turystom na 511 metrów. Podziemna trasa turystyczna została tam otwarta 12 lipca 1956 r., a więc równo 65 lat temu. Oświetlenie elektryczne posiada od 1959 r. W jej skład wchodzi obmurowana sztolnia wejściowa wykonana techniką górniczą oraz korytarz jaskiniowy typu szczelinowego. Jaskinia udostępniana jest tylko w sezonie letnim, od końca kwietnia do końca października. W ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszyła się w 2012 r., gdy zwiedziło ją 178 488 osób.

W dwóch ostatnich latach frekwencja była mniejsza - w 2016 r. wyniosła 149 211, a w 2017 r. - 126 151 turystów. Obecnie dzierżawcą jaskini jest firma ADHD Albert Podgórski z Żarek.

Chociaż jaskinia zabezpieczona została w przeszłości metodami górniczymi, to najniebezpieczniejsze okazują się być rejony jej obu wylotów. Powodem było... zamieranie świerków na skutek gradacji kornika. Osłabione drzewa przestały zatrzymywać spore ilości wody, co prztspieszyło erozję podłoża. Zaczęło więc dochodzić do osuwisk i upadków dużych kamieni. W listopadzie 2017 r. osuneły się skały , niszcząc kilkanaście metrów ścieżki zejściowej, wiodącej po drewnianych schodach. Jaskinia Mroźna zamknięta została wcześniej, 31 października 2017 r., a jej otwarcie miało nastąpić pod koniec kwietnia. Jednak 28 kwietnia Tatrzański Park Narodowy poinformował, że jaskinia będzie zamknięta do odwołania, ze względu na obryw skał w rejonie wyjścia z Jaskini Mroźnej.

- Stwierdzono go podczas pozimowego przeglądu, taki przegląd jest dokonywany corocznie wspólnie z TOPR-em - informuje Paulina Kołodziejska, Kierownik Zespołu Komunikacji i Wydawnictw w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem.

Ze względu na ograniczone środki finansowe zdecydowano się na prowizoryczne zabezpieczenie. Oprócz drewnianej obudowy wylotu jaskini, zabezpieczono także siatkami sąsiednie ściany skalne. Wykonawca, firma AMC, pierwszy raz przeprowadzał prace zabezpieczające tej jaskini, ale posiadał już doświadczenie w Tatrach. Wcześniej, pod koniec XX wieku AMC wykonało wzmocnienie kotwiowo-iniekcyjne wejścia do Jaskini Mylnej, a pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku wzmocnienie posadowienia krzyża na Giewoncie. Prócz tego AMC było wykonawcą podziemnych tras turystycznych w kopalni cyny w Krobicy koło Mirska, w podziemnej kopalni piasku w Tomaszowie Mazowieckim, w zespole jaskiń w Kadzielni na terenie Kielc, w Jaskini Głębokiej w Podlesicach oraz tras podziemnych w obiektach pomilitarnych w Będzinie i w Kamiennej Górze.

Niewykluczone, że w tym roku raz jeszcze zostanie zamknięte dojście do Jaskini Mroźnej. Tatrzański Park Narodowy na początku lipca ogłosił bowiem przetarg na remont mostku znajdującego się na czarnym szlaku wiodącym do wejścia do jaskini. Prace mają być wykonane przed zimą. Wprawdzie nie zakłada się wstrzymania ruchu, ale - jak dodaje Paulina Kołodziejska z TPN - zawsze trzeba brać pod uwagę nieprzewidziane okoliczności.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team