Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2875369 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Marszałek Wojwództwa Śląskiego Jerzy Gorzelik

Aktualności

Park Narodowy Bory Tucholskie - tajemnica Pętli Lipnickiego Dodane 05 sierpnia 2018 r.

4 SIERPNIA 2018

Źródło: Portal gospodarka i ludzie  Autor: Tomasz Rzeczycki

 

fot: Tomasz Rzeczycki

Dwudzieste drugie urodziny obchodził w lipcu Park Narodowy Bory Tucholskie, położony na Kaszubach na północ od Chojnic. Znacznie krótszą genezę posiada Pętla Lipnickiego, jedno z bardziej intrygujących miejsc w głębi Parku, posiadająca w swej historii górnicze akcenty.

- Pętla Lipnickiego to charakterystyczny zakręt drogi koło Jeziora Nierybno - tłumaczy Magdalena Kochanowska z Park Narodowego Bory Tucholskie. - To miejsce, w którym teraz się wysłuchuje żaby. Nazwa wzięła się stąd, że profesor Lipnicki, który jest członkiem Rady Naukowej od początku istnienia Parku, kiedyś w tym miejscu zatrzymał się na pogawędkę z turystami i przekonywał ich o walorach przyrodniczych tych terenów. Tym sposobem spóźnił się cztery godziny na spotkanie w sprawie Parku. Po pewnym czasie nazwa się przyjęła i została wpisana na mapę.

Nie ma śladu po kopalni

Pętla Lipnickiego znajduje się nieopodal miejsca, w którym czerwony szlak turystyczny prowadzący z Bachorza w stronę Mecikału krzyżuje się z leśną drogą prowadzącą przez Park z północy na południe, od Drzewicza w stronę Klosnowa. To właśnie przy tej drodze, na południe od Jeziora Nierybno, znajdują się trzy ostre zakręty, wyglądające na mapie jak wybrzuszenie drogi. W tym miejscu w XX wieku prowadzona była eksploatacja torfu. Pozyskiwało go miejscowe nadleśnictwo na potrzeby szkółki leśnej. Jest to zarazem jedno z dwóch miejsc z górniczą przeszłością na terenie PNBT.

Drugie znajdowało się w południowej części Parku, przy zachodnim brzegu Jeziora Ostrowite. Miejsce to zwane Glabusem leży w odległości około 1600 m od osady Józefowo. Właśnie tam wydobywano rudę darniową. Nie zachowały się jednak żadne pozostałości urządzeń górniczych z tamtego okresu. Zakątek ten leży z dala od znakowanych szlaków turystycznych.

Warto też wspomnieć, że jak dotąd nie było zakusów na eksploatację piasków, zalegających na terenie Parku.

Prywatne jezioro

Liczący ponad 46 km kw Park Narodowy Bory Tucholskie powstał w 1996 r., obejmując niewielki fragment Borów Tucholskich. Jako jedyny z polskich parków narodowych składa się niemal w całości z gruntów Skarbu Państwa. Wyjątkiem jest niewielkie jezioro Łyska, położone w północnej części Parku, niedaleko miejscowości Owink. Liczy ono około hektara i należy do prywatnego właściciela.

Tereny Parku Narodowego Bory Tucholskie nie są specjalnie narażone na działalność przemysłową. Wyjątkiem była prowadzona parę lat temu modernizacja linii kolejowej nr 211 Chojnice – Kościerzyna, wzdłuż której przebiega zachodnia granica Parku na krótkim odcinku pomiędzy stacjami Powałki i Chojnice. Wówczas ciężki sprzęt pracujący przy remoncie linii musiał się poruszać po drogach wiodących po terenie Parku.

Pociąg dla rannych ptaszków

Remont jednak nie przyczynił się do znacznego wzrostu przewozów pasażerskich. W obecnym rozkładzie pociąg osobowy z Chojnic do Kościerzyny odjeżdża zaledwie dwa razy dziennie - o godz. 4:59 i 13:38. Trudno więc ten środek lokomocji polecać osobom chcącym zapoznać się z zachodnią częścią Parku...

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team