Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2875379 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Autor: Anna Kielerz

Aktualności

COP24: co mieszkańcy regionu zyskają na szczycie klimatycznym Dodane 06 sierpnia 2018 r.

5 SIERPNIA 2018

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Aldona Minorczyk-Cichy

 

fot: Krystian Krawczyk

Turystyka biznesowa, na którą postawiły Katowice, dzięki grudniowemu szczytowi klimatycznemu może przynieść w tym roku rekordowe zyski. Jak poinformował prezydent Marcin Krupa podczas konferencji podsumowującej EKG 2018, w tym celu do stolicy województwa śląskiego w 2017 r. przyjechało 826 tys. gości, którzy wydali aż 140 mln zł.

Teraz kwota pieniędzy, jaka wpadnie do kieszeni m.in. lokalnego biznesu, będzie znacznie większa. Zyskają też mieszkańcy, bo część firm, chcąc się promować, planuje inwestycje, które podniosą jakość ich życia. Przede wszystkim jednak COP24 to ogromna promocja miasta, regionu i kraju.

Szczyt klimatyczny, który rozpocznie się 3 grudnia, to największe tego typu na świecie wydarzenie pod egidą ONZ. W sumie zgromadzi od 20 do 40 tys. osób. Polska będzie mu przewodniczyć już po raz czwarty.

- Ze względu na cel, jakim jest opracowanie reguł wdrażających porozumienie paryskie, szczyt klimatyczny w Katowicach będzie zapewne najważniejszym z dotychczas organizowanych przez Polskę. Prowadzenie globalnego szczytu klimatycznego jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym i prestiżowym. Jest okazją do pokazania Polski jako kraju nowoczesnego, skutecznie moderującego globalne negocjacje i dbającego o interesy globalnej społeczności. Takie podejście będzie miało znaczący wpływ na międzynarodową rolę i skuteczność Polski między innymi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, we wstępie do analizy „Instrukcji obsługi COP24”.

Czym będziemy się chwalić w Katowicach? M.in. elektromobilnością i czystymi technologiami. Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia, podczas ubiegłotygodniowego spotkania z mediami poinformował, że na COP24 spółka zainstaluje w Katowicach 22 słupki - ładowarki do samochodów elektrycznych.

- Zaoferujemy też auta tego typu na wynajem. Elektromobilność to dla nas narzędzie do walki z niską emisją - dodał prezes Grzegorczyk.

W tym projekcie Tauron współpracuje z ING Bankiem Śląskim. Katowice to początek. Program ma być rozszerzony na kolejne miasta.

Także podczas COP24 dowiemy się, jakie projekty rewitalizacji terenów pogórniczych dostaną dofinansowanie Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie wyniesie ono 50 proc. Druga część będzie pochodzić z budżetu państwa. Wszystko to w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych.

Przyjazd do Katowic zapowiedzieli szefowie największych światowych korporacji. Większość z nich nigdy wcześniej nie była w Polsce. Słowem okazja do promocji jest wyjątkowa. Czy uda nam się wykorzystać tę szansę?

Koszt COP24 przekroczy 220 mln zł. To o 92 mln zł więcej niż pierwotnie planowano. Pieniądze te wyłoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Te środki zostaną przeznaczone na organizację konferencji i wykonywanie zadań związanych z pełnieniem przez nasz kraj funkcji prezydencji konferencji.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team