Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2875453 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Rozdanie nagród im. W. Korfantego 2012

Aktualności

Sośnica: dron mierzy ilość węgla i szacuje szkody górnicze Dodane 07 sierpnia 2018 r.

6 SIERPNIA 2018

Źródło: Portal gospodarka i ludzie  Autor: MD

 

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnia Sośnica wchodząca w skład Polskiej Grupy Górniczej postanowiła wykorzystać nowoczesnego drona do pomiarów objętości zwałów oraz monitorowania szkód górniczych - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe PGG.  Dzięki zainstalowanej kamerze dron ułatwia także ochronę kopalni oraz monitorowanie rozległego terenu zakładu.

Drony - masowo wykorzystywane już przez wojsko, policję i straż pożarną - coraz częściej znajdują także zastosowanie w przemyśle węglowym. Po to rozwiązanie sięgnęła także ostatnio kopalnia Sośnica, wchodząca w skład PGG, która wykorzystuje nowoczesnego drona m. in. do identyfikowania szkód górniczych. Dzięki wysokiej jakości zdjęciom wykonanym przez drona, dział mierniczy kopalni jest w stanie dokładnie odzwierciedlić sfotografowany teren i dokonać pomiarów powierzchni, tak aby zidentyfikować uszkodzone tereny – zalane lub wysuszone pola. Dzięki pomiarom wykonanym przez drona można także dokładnie przeanalizować powierzchnię działek pod względem ewentualnych szkód rolnych, a wysokiej jakości zdjęcia umożliwiają sprawdzenie spływów w rowach odwadniających tereny rolne oraz wykrycie deformacji terenu.

- Z wysokiej jakości zdjęć jesteśmy w stanie stworzyć model terenu w technologii 3D – mówi Marcin Wróblewski, inżynier miernictwa z kopalni Sośnica.

Glwicki zakład wykorzystuje także drona do pomiarów objętości zwałów węgla. Pomiary wykonywane są w czasie rzeczywistym, co znacznie przyspiesza inwentaryzację oraz umożliwia uzyskanie dokładnych informacji bez konieczności przesuwania węgla na zwałowiskach. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz pozwala na znaczne oszczędności.

Dron wykorzystywany jest także do ochrony terenu kopalni Sośnica. Dzięki zainstalowanej kamerze uławia obserwację dużego terenu z powietrza oraz umożliwia szybką reakcję w razie gdyby istniała konieczność interwencji służb ochrony.

- W planach jest także wykorzystywanie drona do celów inwentaryzacji miejsc niedostępnych lub obiektów trudno dostępnych takich jak np. kominy – mówi Marcin Wróblewski.

Dodaje, że za pomocą rozwijającej się technologii istnieje również możliwość całościowego monitorowania wpływów danej ściany wydobywczej, co ułatwia ocenę wpływu eksploatacji górniczej na powierzchni.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team