Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2875383 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Józef Laksa byli pracownicy kopalni Katowice Ferdynand

Aktualności

Górnictwo: inwestorzy tworzą plany zagospodarowania kopalni Krupiński Dodane 08 sierpnia 2018 r.

7 SIERPNIA 2018

Źródło: Polska Agencja Prasowa 

 

fot: Maciej Dorosiński

Rozpoczęły się przygotowania do zagospodarowania terenów likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu, gdzie mają być realizowane nowe inwestycje. Obecnie przyszli inwestorzy oglądają i oceniają teren pod kątem swoich potrzeb - wynika z informacji Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

19 lipca Jastrzębska Spółka Węglowa, która ponad rok temu przekazała kopalnię do SRK, przedstawiła projekt zagospodarowania terenów Krupińskiego i podpisała listy intencyjne z podmiotami, które mają zaangażować się w jego realizację. W programie znalazły się m.in. przedsięwzięcia z sektora nowoczesnego przemysłu, w tym motoryzacyjnego, napędy wodorowe, elektrownia szczytowo-pompowa oraz zasilane zieloną energią mieszkania.

Zarządzaniem projektem zagospodarowania terenów po likwidowanej kopalni ma zająć się spółka celowa, o której powołaniu zdecydowały w lipcu: spółka JSW Innowacje, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Jak poinformował we wtorek wiceprezes SRK ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska Jacek Szuścik, przygotowania organizacyjne do zagospodarowania terenów Krupińskiego już się rozpoczęły - w ostatnich tygodniach w Suszcu gościli przedstawiciele trzech inwestorów, zainteresowanych realizacją swoich projektów na pokopalnianym terenie.

Zainteresowane firmy oglądają kopalnię

- W tej chwili zainteresowane firmy przyjeżdżają na kopalnię Krupiński, oglądają tereny, które są do zagospodarowania i tworzą plany zagospodarowania tego terenu. Od momentu przedstawienia koncepcji do dzisiaj mieliśmy już trzy takie wizyty - powiedział dziennikarzom wiceprezes.

Odnosząc się do postulatu śląsko-dąbrowskiej Solidarności, która 19 lipca zwróciła się do ministra energii z wnioskiem o rozpoczęcie procedury sprzedaży likwidowanej kopalni Krupiński w drodze otwartego postępowania przetargowego, wiceprezes SRK powiedział, że informacje w tej sprawie ma jedynie z mediów.

- Nic poważnego na temat sprzedaży kopalni nie wpłynęło - powiedział Szuścik.

Mówił, że decyzja o ewentualnym ogłoszeniu przetargu należy nie do zarządu SRK, ale do właściciela spółki, czyli Skarbu Państwa. Wiceprezes nawiązał do poświęconego kopalni Krupiński lipcowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

- Komisja sejmowa, jak mi się wydaje, jednoznacznie odpowiedziała na wszystkie pytania wokół tego tematu - powiedział Szuścik.

Niska wiarygodność inwestora, możliwe nieprawidłowości 

Podczas obrad komisji szefowie resortu energii mówili m.in. o niskiej wiarygodności inwestora deklarującego publicznie chęć kupna kopalni (chodzi o brytyjską firmę Tamar Resources) oraz poinformowali o możliwych nieprawidłowościach po stronie b. zarządu JSW odnośnie wykorzystania infrastruktury kopalni Krupiński przez prywatne spółki do eksploatacji sąsiedniego złoża węgla Orzesze. Sprawę bada prokuratura.

Przed tygodniem wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił w Katowicach, że odpowiedzią na związkowy postulat sprzedaży kopalni Krupiński w drodze otwartego przetargu jest przedstawiony niedawno przez JSW plan kompleksowego zagospodarowania terenu tej kopalni.

Plan zagospodarowania kopalni zamiast sprzedaży

- Ta prezentacja, którą zrobiliśmy w Warszawie, daje odpowiedź (na pytanie o otwarty przetarg na kopalnię Krupiński - PAP). Czy chcielibyśmy, aby nie było inwestycji zakładu wagonów, elektrowni szczytowo-pompowej, inwestycji mieszkaniowej czy inwestycji związanej z nowymi technologiami wodorowymi? Tylko jeśli mielibyśmy z tego zrezygnować, moglibyśmy podejmować pomysły na ryzyko ogłoszenia konkursu - powiedział dziennikarzom Tobiszowski, podkreślając, że JSW przedstawiła dobry, kompleksowy projekt nowoczesnego zagospodarowania pogórniczych terenów Krupińskiego.

- Z jednej strony mamy inwestora, który robi trochę hałasu (...), a z drugiej mamy konkret, który przygotował zarząd JSW - podsumował wiceminister.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team