Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2740469 razy.

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Wesoła

Wesoła

Karta SKUP

Karta SKUP

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Józef Laksa

Aktualności

Węgiel: o czym przekonuje ekspozycja Be Co@l Dodane 13 września 2018 r.

12 WRZEŚNIA 2018

Źródło: Portal gospodarka i ludzie  Autor: WIG

 

 fot: Witold Gałązka

- Węgiel nie jest wszystkim, ale bez węgla wszystko będzie niczym! - wicemienister energii Grzegorz Tobiszowski przywołał podczas wystąpienia na wernisażu polskiej ekspozycji "Be Co@l" gmachu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu dewizę laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyka Maksa Plancka.

- Tematyka wystawy jest szczególnie ważna w Parlamencie Europejskim, gdzie bardzo mocno stawia się na dekarbonizację, czyli działania wskazujące na odejście od energetyki węglowej. Poprzez tę wystawę chcemy pokazać, że węgiel jest podstawą wielu nowoczesnych dziedzin przemysłu, w tym elektronicznego, stalowego, farmaceutycznego – tłumaczyła jej pomysłodawczyni - posłanka Jadwiga Wiśniewska, dodając:

- Mam nadzieję, że uda nam się odczarować złą atmosferę wokół węgla.

Tytuł ekspozycji „Be Co@l” wykorzystuje zmyślnie grę słów (z ang. cool - świetny, fajny, w porządku), a informacje o nowych produktach z węgla (jak włókna węglowe, kompozyty, grafen, technologiach węglowych jak zgazowanie czy stuczna fotosynteza) przekonują, że węgiel wbrew krzywdzącej opinii wpisuje się w trendy nowoczesności.

Dosyć krzywdzących stereotypów!

Tworzy też, jako pierwiastek, paliwo i składnik substancji chemicznych, pokaźny łańcuch wartości. Mówił o nim podczas otwarcie wystawy w Strassburgu Tomasz Rogala, prezes PGG i prezydent Euracoal.

Na zdjęciu: Tomasz Rogala przedstawił w swoim wystąpieniu bogaty węglowy łańcuch wartości, który uzmysławia widzom polska wystawa "Be Co@l" (fot.: Witold Gałązka - netTG.pl)

Tomasz Rogala przypomniał, że myśl o zorganizowaniu podobnej ekspozycji w Unii Europejskiej towrzyszy mu odkąd na początku tego roku został wybrany na prezydenta Euracoal:

- Kierując tym stowarzyszeniem, zrzeszającym europejskich producentów i importerów węgla, a także organizacje oraz instytuty naukowo-badawcze działające w otoczeniu rynku węglowego, a jednocześnie będąc prezesem Polskiej Grupy Górniczej SA, czyli największej w Unii Europejskiej firmy produkującej węgiel kamienny, nie mogę przejść obojętnie wobec szeroko rozpowszechnianego negatywnego wizerunku węgla, wyłącznie jako szkodliwego dla środowiska naturalnego. A węgiel to coś znacznie więcej – to źródło wartości dla gospodarki i to chcemy eksponować w trakcie wystawy - podkreślał.

Podatnicy stracili 13 mld euro przez politykę węglową Unii

Węgiel jako surowiec naturalny jest jednym z najważniejszych źródeł energii na świecie i jeszcze przez kilkadziesiąt lat nie będzie możliwe jego zastąpienie. Jest to paliwo dostępne ekonomicznie i stabilne. Kraje Unii Europejskiej wyprodukowały w 2017 r. 383 mln ton węgla brunatnego i 81 mln ton węgla kamiennego, sprowadzając jednocześnie 173 mln ton węgla.

- Biorąc pod uwagę średnią cenę węgla w portach europejskich w tym okresie, kosztowało to Europę ok. 13 mld euro. Wielkość importu czyni Unię Europejską czwartym co do wielkości importerem węgla (po Chinach, Indiach i Japonii). Natomiast łączna produkcja węgla kamiennego na świecie wyniosła 7 mld t w 2017 r. - podkreślał Tomasz Rogala.

Redukcja emisji - zrównoważona i jeśli już, to wszędzie

Negatywnym zjawiskiem ubocznym spalania węgla jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery, której ogranicze stanowi główny cel polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jest też przedmiotem porozumień klimatycznych w ujęciu globalnym.

- Jednak osiągnięcie tego celu wymaga działań w znacznie szerszym zakresie i przeprowadzenia procesu transformacji, który powinien być realizowany w sposób zrównoważony przy udziale krajów odpowiadających za najwyższą na świecie emisję CO2 (Chiny, USA, czy Rosja). Znakomitą okazją do określenia właściwej drogi ku temu będzie Konferencja klimatyczna ONZ COP24, która odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach - mówił szef PGG i Euracoal.

Węgiel - nie tylko paliwo, ale nowoczesne produkty i praca

Ale węgiel to nie tylko źródło energii - węgiel i jego odmiany to również główny składnik nowoczesnych materiałów o różnorodnych właściwościach, wszechstronnie wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia i gospodarki (elektronika, konstrukcje). Jest też przedmiotem badań nad jego zgazyfikowaniem i efektywniejszym wykorzystaniem.

Jednocześnie przemysł węglowy zapewnia wiele dobrze płatnych miejsc pracy, również w sektorze okołogórniczym, a także umożliwia rozwój kompetencji pracowników i podnoszenie ich kwalifikacji. Wszystko to sprzyja rozwojowi nauki i gospodarki w regionach, w których funkcjonuje - tłumaczył prezes PGG i szef Euracoal w Strasburgu.

Bogate źródło łańcucha wartości

Węgiel jest więc źródłem łańcucha wartości dla gospodarki: 

- stanowi źródło energii, które dzięki nowym technologiom jego spalania oraz rozwojowi produkcji paliw niskoemisyjnych, może być ekologiczne,

- zapewnia miejsca pracy dla społeczeństwa,

- sprzyja rozwojowi technologicznemu,

- umożliwia rozwój kompetencji technicznych.

Rezerwy najobfitsze wśród surowców - na kilkaset lat

Zwiedzający ekspozycję mogą uzyskać wiele kluczowych informacji, które przełamują popularne stereotypy wokół węgla.

Szacuje się, że przy obecnym tempie wydobycia rezerwy węgla kamiennego w UE wystarczą na co najmniej 200-300 lat, a zasoby węgla brunatnego na okres prawie 50 lat. W przypadku ropy naftowej 50 lat, a uranu dla elektrowni jądrowych ok. 100 lat. W 2017 r. roku kraje UE zaimportowały 173 mln ton węgla, głównie na potrzeby energetyczne.

Na jedno miejsce pracy w górnictwie przypadają trzy-cztery kolejne w firmach współpracujących z kopalniami.

Bez węgla nie byłby możliwy postęp w medycynie, farmacji, biologii, motoryzacji czy kosmonautyce. Autorzy ekspozycji przytaczają opinie ekspertów, według których niemożliwe jest całkowite zastąpienie węgla i węgla brunatnego w horyzoncie czasowym obecnej polityki klimatycznej i energetycznej.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w najbliższych dekadach świat nie będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania na energię bez węgla. Przewiduje się, że dzięki nowym technologiom stanie się on ekologicznym surowcem energetycznym - niemal tak bezemisyjnym jak odnawialne źródła energii. 

Konieczne jest rozwiązanie problemu dwutlenku węgla – gazu, który jest jednym z produktów spalania węgla. Jego zwiększona obecność w atmosferze to główna przyczyna globalnego ocieplenia. "Eksperci zalecają produkcję paliwa do samochodów i samolotów z dwutlenku węgla za pomocą sztucznego procesu fotosyntezy. Metoda wymaga dalszego rozwoju technologii, zwłaszcza w celu zapewnienia jej rentowności” – czytamy w materiałach wystawy.

Ekspozycja przybliża także trwające obecnie badania nad zgazowaniem węgla kamiennego i węgla brunatnego. Zgazowanie zmniejsza emisję szkodliwych tlenków siarki i azotu, a jednocześnie umożliwia dostarczenie bardziej użytecznej energii niż z tradycyjnych procesów spalania. Takie rozwiązanie stwarza możliwość produkcji paliw dla samochodów, samolotów i innych urządzeń zasilanych silnikami spalinowymi. Technologie gazyfikacji węgla są badane i rozwijane w wielu krajach, m.in. w Chinach, Australii, RPA, Kanadzie i Indiach. W Polsce prace w tym zakresie na szersza skalę mają rozpocząć się w 2021 roku.

Węgiel - pierwiastek, który jest głównym składnikiem węgla kamiennego - występuje w różnych postaciach, czyli tzw. odmianach alotropowych. Oznacza to, że jego atomy mogą układać się w przestrzeni na różne, charakterystyczne sposoby, nadając każdej z postaci węgla odmienne właściwości fizyczne i chemiczne. Do najbardziej znanych odmian należą: grafit, diament, grafen i fulereny.

Grafen, nazywany często materiałem przyszłości, to pojedyncza warstwa kryształu grafitu, będąca znakomitym przewodnikiem ciepła i elektryczności, mająca dużą wytrzymałość na rozciąganie – znacznie większą niż np. stal konstrukcyjna. Membrana wykonana z grafenu nie przepuszcza gazów, ale jest całkowicie przenikalna dla wody. Przypuszcza się, że w wielu zastosowaniach grafen może zastąpić krzem, co ma wielkie znaczenie dla współczesnej elektroniki. Przezroczystość i dobre przewodnictwo grafenu mają pozwolić na zbudowanie elastycznych wyświetlaczy dotykowych, a jednocześnie umożliwić produkcję energii z baterii słonecznych oraz magazynowanie jej w nowego rodzaju akumulatorach. Grafen ma również służyć do wykrywania nawet najmniejszych ilości niebezpiecznych substancji. Aktualnie trwają badania nad efektywnością produkcji grafenu.

Bez węgla nie można wytworzyć też innych materiałów przyszłości - włókien węglowych, cenionych ze względu na możliwość wszechstronnego wykorzystania. Składają się z rozciągniętych struktur węglowych, zbliżonych chemicznie do grafitu. To polimery organiczne o dużej wytrzymałości mechanicznej, nietopliwe i odporne chemicznie.

Włókna węglowe najczęściej są wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny w różnego rodzaju laminatach. Wzmacniają żagle, kadłuby i inne elementy konstrukcyjne jachtów, a także namiotów. Stosuje się je w produkcji rowerów, łuków sportowych, podeszw obuwia. To także podstawowy materiał wielu konstrukcji wykorzystywanych w sportach ekstremalnych, w tym bolidów Formuły 1.

Węgiel jest wybitnie konkurencyjny kosztowo. W Polsce ciepło z tego surowca wytwarzane w kotłach jest dwukrotnie tańsze od ciepła z gazu i czterokrotnie tańsze od ciepła z energii elektrycznej i LPG. Koszt wyprodukowania jednego gigadżula ciepła z węgla wynosi w Polsce średnio 5,7 euro, podczas gdy taka sama ilość ciepła wytworzona z gazu kosztuje ok. 11 euro, z oleju już ok. 18 euro, a z energii elektrycznej ok. 22 euro.

W ostatnich latach polscy naukowcy opracowali rodzaj tzw. bezdymnego węgla (blue coal). Jest to odgazowany, niskoemisyjny opał, który łatwo się zapala i nie szkodzi środowisku naturalnemu. Technologia w tym zakresie wciąż jest udoskonalana.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2018 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team