Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 3037190 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

członkowie orkiestry

Aktualności

Resort środowiska: przygotowania do COP24 bez zakłóceń Dodane 14 września 2018 r.

14 września 2018
Źródło: Polska Agencja Prasowa

fot: Maciej DorosińskiPrzygotowania do szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia, przebiegają sprawnie i zgodnie z założonym harmonogramem - poinformowali PAP w Katowicach przedstawiciele Ministerstwa Środowiska.
Nad całością przygotowań czuwa Biuro ds. Organizacji Konferencji COP24 pod kierunkiem pełnomocnika Rafała Bochenka.
- Wszystko idzie zgodnie z założonym planem, harmonogramem i wymaganiami Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział PAP zastępca dyrektora biura ds. organizacji Konferencji COP24 Krzysztof Smoleń.
Przypomniał, że w ostatnich dniach wyłoniono operatora logistycznego szczytu - to Międzynarodowe Targi Poznańskie (MPT). Firma będzie odpowiadać m.in. za budowę pawilonów wokół Międzynarodowego Centrum Kongresowego i hali Spodka w Katowicach, gdzie odbędzie się szczyt. Powierzchnia tej dodatkowej zabudowy to prawie 40 tys. metrów kwadratowych. Komunikacja między tą dodatkową infrastrukturą a istniejącymi obiektami będzie się odbywać przygotowanymi w tym celu zamkniętymi korytarzami. Pawilony i korytarze będą ogrzewane elektrycznie. Cały teren konferencji będzie specjalnie wygrodzony, zgodnie z wytycznymi ONZ.
Jak poinformował Krzysztof Smoleń, w połowie września uruchomiona zostanie platforma internetowa dla delegacji zainteresowanych wynajmem powierzchni pawilonowej i biurowej na terenie szczytu, aby określiły swoje oczekiwania w tym zakresie. Delegacje będą też miały możliwość ustalenia z MPT kwestii wyposażenia tych biur. "Oczywiście wszystko będzie odbywało się w granicach określonych regulaminem konferencji" - zaznaczył wicedyrektor.
Od 1 października mieszkańcy Katowic mogą się liczyć z pierwszymi utrudnieniami związanymi ze szczytem - wtedy miasto przekaże teren parkingów w Strefie Kultury pod tymczasową zabudowę i rozpoczną się prace montażowe.
- Data pełnej gotowości konferencji to 23 listopada. Potem odbędzie się tydzień przedsesyjny, kiedy będą już przyjeżdżali delegaci i będą się odbywały spotkania, a następnie - po gruntownej kontroli bezpieczeństwa - miejsce konferencji przejmie ONZ. Stanie się on wówczas terenem w pełni eksterytorialnym - powiedział Smoleń.
To oznacza również, że wewnątrz strefy eksterytorialnej nie będzie polskich funkcjonariuszy policji. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwała wybrana przez operatora logistycznego firma ochroniarska, spełniająca ściśle określone wymogi.
- Wszystkie osoby, które będą uczestniczyły w szczycie, ale też w procesie jego przygotowania, będą sprawdzane przez polskie służby. Nie będzie nikogo przypadkowego, nawet wśród budowniczych czy recepcjonistów. Wszystkie te osoby muszą zostać sprawdzone przez polskie służby i dopiero, kiedy one dadzą zielone światło, ONZ akredytuje te osoby - podkreślił wicedyrektor. Zaznaczył, że współpraca z policją podczas przygotowania szczytu przebiega wzorowo.
Szczyt potrwa do 14 grudnia, choć może się zdarzyć, że nieco się przedłuży. Cała infrastruktura stworzona na jego potrzeby ma zniknąć z Katowic do 28 stycznia przyszłego roku.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team