Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2874030 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Józef Laksa

Aktualności

Prawo: po co okres przejściowy dla niektórych paliw Dodane 06 października 2018 r.

5 PAŹDZIERNIKA 2018

Źródło: Portal gospodarka i ludzie  Autor: BAR

 

fot: Maciej Dorosiński

Wyeliminowanie (nagłe – red.) miałów spowodowałoby bardzo duży niedobór paliwa stałego w nadchodzącym sezonie grzewczym, ale także brak możliwości organizacyjnych i czasowy do dostosowania się odbiorców do zakazu – wyjaśnia portalowi netTG.pl biuro prasowe Ministerstwa Energii.

Do resortu zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie, po co nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw zakłada dwuletni okres przejściowy na wyeliminowanie z obrotu niektórych sortymentów węgla.

Poniżej publikujemy nadesłaną odpowiedź:

"Art. 7 znowelizowanej ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprost eliminuje z rynku komunalno-bytowego flotokoncentraty i muły węglowe od chwili wejścia nowelizacji w życie. Natomiast zakaz sprzedaży węgla brunatnego do sektora komunalno-bytowego zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. (co wynika z art. 5 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej).

Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych zakłada 2 letni okres przejściowy dla miałów ponieważ są to sortymenty wykorzystywane głównie w ogrodnictwie oraz w małych kotłowniach (osiedla, szkoły, szpitale, zakłady karne itd.).

Miały są użytkowane przede wszystkim w kotłach do tego przystosowanych, elektronicznie sterowanych, wyposażonych w automatyczny system podawania paliwa i dmuchawy. Wyeliminowanie miałów spowodowałoby bardzo duży niedobór paliwa stałego w nadchodzącym sezonie grzewczym ale także brak możliwości organizacyjnych i czasowy do dostosowania się odbiorców do zakazu.

2-letni okres przejściowy ma umożliwić dostosowanie się tych przedsiębiorstw, podmiotów użyteczności publicznej oraz spółdzielni mieszkaniowych do zmiany kotłów, instalacji i przestawienia ogrzewania na inne sortymenty węglowe lub inne źródła ciepła.

Udział miałów w sektorze gospodarstw domowych jest znikomy. Piece nowej generacji nie mogą być opalane miałem, ponieważ są przystosowane głównie do sortymentu typu groszek, tzn. że wymiar ziaren decyduje o technicznej możliwości spalania paliwa.

Nie ma wystandaryzowanego paliwa dla kotłów klasy 5 i spełniających wymagania ecodesign. Jakość paliwa jaka ma zostać zastosowana w kotłach klasy 5, aby urządzenia te spełniały kryteria energetyczne oraz emisyjne, jest określona przez producentów w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej kotła. Dla przykładu: dla jednego z kotłów dostępnych na rynku paliwem podstawowym jest węgiel kamienny sortymentu groszek energetyczny (tzw. ekogroszek) 31-Gk II -26/7 wg PN-82/G-97003 o parametrach:

- granulacja 5-25mm,

- niskie pęcznienie,

- wilgotność poniżej 15 proc.,

- zawartość miału max. do 10 proc.

Kotły klasy 5 innego producenta przystosowane są do spalania węgla kamiennego typu 31.2 klasy 26/05/06 sortymentu groszek.

Paliwo do każdego kotła powinno być dobierane indywidualnie. W celu ułatwienia kupującemu decyzji dotyczącej zakupu paliwa o odpowiedniej jakości, Ministerstwo Energii wprowadziło do ustawy jakościowej świadectwo jakości paliwa. Użytkownik kotła będzie miał w jasny i czytelny sposób przedstawioną jakość paliwa dzięki czemu dokona świadomego wyboru. Trzeba jednoznacznie wskazać, że rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych umożliwia zakup paliwa przeznaczonego do kotłów klasy 5 i ekoprojekt. Celem rozporządzenia nie jest określenie wymagań dla wybranej grupy produktów o szczególnym przeznaczeniu – w tym wypadku paliwa dla kotłów klasy 5 i kotłów spełniających wymagania ekoprojektu. Rozporządzenie traktuje jakość paliwa niezależnie od marki, producenta i firmy, która produkuje kocioł.".

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team