Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2874151 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Turystyka: w ten weekend Polska za pół ceny Dodane 06 października 2018 r.

5 PAŹDZIERNIKA 2018

Źródło: Portal gospodarka i ludzie  Autor: Tomasz Rzeczycki

 

fot: Tomasz Rzeczycki

Rozpoczęła się kolejna edycja akcji Polska za pół ceny. Obiekty, które do niej przystąpiły, można zwiedzać do niedzieli 7 października zazwyczaj o połowę taniej, ale nie wszystkie. Do niektórych miejsc można wejść nawet za darmo. Za to do innych z kolei nie opłaca się przychodzić w sobotę czy niedzielę.

Taniej do kopalni

W akcji biorą udział m.in. niektóre kopalnie i podziemne trasy turystyczne. Za pół ceny można odwiedzić np. podziemną kopalnię piasku w Tomaszowie Mazowieckim, czy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. W tej drugiej w weekend zapłacimy za bilet normalny zapłacimy 12 zł 50 gr, a za ulgowy - 10 zł. Neolityczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego dostępna jest przez dwa dni o połowę taniej, czyli za 9 zł (normalny) lub za 6 zł (ulgowy). O 50 proc. taniej możemy zwiedzić też Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza mieszczące się przy ul. Kopalnianej w Bóbrce. O tyle samo obniżono też bilety wstępu do podziemi Twierdzy Kłodzkiej w Kłodzku, które w sobotę i niedzielę kosztują 9 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).

Nieco taniej niż za pół ceny można zwiedzić dawną Kopalnię Węgla Kamiennego Julia w Wałbrzychu. Standardowo bilet kosztuje tam 25 zł, a w trakcie trwania akcji - 12 zł. Rozczarowany może się poczuć za to ten, kto liczył na nocleg za pół ceny w kopalnianym kompleksie. Cena obniżona została bowiem ze 180 zł do 100 zł.

Bochnia tańsza tylko w niedzielę

Niektóre obiekty wybiórczo przystąpiły do akcji. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest dysponentem kilku tras podziemnych na terenie dwóch kopalń - Guido i Królowa Luiza. Do akcji przeznaczona została tylko Sztolnia Królowa Luiza, i to wyłącznie dla turystów wchodzących od strony ul. Wolności 410. W weekend można tam za 20 zł kupić bilet normalny na trasę podziemną.

Jeszcze skromniejszą zniżkę oferuje Kopalnia Soli w Bochni. Kierownictwo kopalni zdecydowało się jedynie w niedzielę 7 października zaoferować tańsze bilety na zjazd o godzinie 9 (bilet normalny za 21 zł), czyli na zwiedzanie trasy przyrodniczej oraz na zjazdy o 12:30 i 16:30. W tym drugim przypadku jest oferowana trasa turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną w cenie biletu normalnego za 24 zł 50 gr. Są też odpowiednio bilety ulgowe. Obowiązuje tutaj wcześniejsza rezerwacja.

Rezerwacja telefoniczna wymagana jest też od osób chcących zwiedzić w Zamościu Trasę Podziemną Oficyn Ratusza. Tam korzyść finansowa jest mniejsza, niż w Bochni. Bilet normalny za pół ceny kosztuje 5 zł, a ulgowy 3,50 zł.

Lepiej poczekać do środy

Żadnego rabatu nie doświadczą osoby posiadające uprawnienia do biletów ulgowych w Podziemiach Przemyskich. W ramach akcji Polska za pół ceny sprzedawane są tam bowiem wyłącznie bilety ulgowe za 2 zł. Normalny bilet wstępu w pozostałe dni sprzedawany jest za 5 zł.

W ramach akcji można liczyć na tańszą przejażdżkę pociągiem po terenie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. W sobotę i niedzielę o godzinie 12:00 i 14:00 odbywają się tam przejazdy po tak zwanej Trasie Parowozowej za pół ceny, czyli za 5 zł. Wbrew nazwie pociągi te prowadzone są lokomotywą spalinową.

Bezpłatna wieża w Chyrzynie

Także za pół ceny, czyli za 6 zł (normalny) lub 3 zł (ulgowy) można zwiedzić w sobotę i niedzielę Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Komu jednak zależy na większej oszczędności, powinien się wstrzymać w tych dniach z wizytą w sochaczewskim muzeum. Jest ono bowiem w środy udostępniane za darmo.

Natomiast zupełnie bezpłatnie można będzie w ramach akcji Polska za pół ceny wejść na wieżę widokową w siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie koło Kostrzyna nad Odrą. W pozostałe dni wstęp na wieżę jest płatny, jednak bez opłat mogą na nią wejść np. posiadacze Karty Dużej Rodziny. Z wieży rozciąga się widok na rozlewiska Warty.

Akcja Polska za pół ceny rozpoczęła się w piątek o godzinie 17 i potrwa do końca niedzieli. Akcji patronuję Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team