Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2873932 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

fot. Józef Laksa

Aktualności

PGG uczy się i rozwija Dodane 07 października 2018 r.

Źródło: Trybuna Górnicza  Autor: Maciej Dorosiński

fot: Bartłomiej Szopa

Rozwój i doskonalenie funkcjonowania spółki w każdym z jej obszarów – to jedno z podstawowych założeń koncepcji organizacji uczącej się. Idea ta od blisko roku jest wdrażana w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej. Odpowiada za nią zespół 33 inżynierów, którzy są wspierani także przez innych pracowników spółki oraz przez Zakład Informatyki i Telekomunikacji.

Projekt ten jest realizowany we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych i PZU LAB. Jego celem jest odwzorowywanie różnorodnych rozwiązań funkcjonujących już w górnictwie, jak również w innych branżach przemysłu oraz wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań w celu unikania zdarzeń krytycznych i przestojów produkcyjnych, a tym samym zapewnienie ciągłości działania.

Szukanie inspiracji

- Przede wszystkim polega to na samokształceniu. Pod tym pojęciem kryje się szukanie inspiracji, podpatrywanie pewnych rozwiązań i wymiana doświadczeń. Dlatego też odwiedzamy inne przedsiębiorstwa górnicze oraz firmy reprezentujące inne gałęzie przemysłu, np. chemię, petrochemię, energetykę czy przemysł maszynowy – wyjaśnia Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG.

Za projekt odpowiada grupa inżynierów, która była już m.in. w ruchu Piekary kopalni Bobrek-Piekary należącej do Węglokoksu Kraj, Lubelskim Węglu Bogdanka, w zakładach chemicznych Rokita, w elektrowni w Połańcu, w czeskiej kopalni Darkov oraz centrum rozwoju ABB w Krakowie.

- Oprócz tego wymiana doświadczeń następuje pomiędzy kopalniami PGG. To też jest forma integracji poszczególnych zakładów. Jest to bardzo istotne, tym bardziej że do PGG dołączyły kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego. Każda z naszych kopalń ma swoją specyfikę i bazuje na różnych dobrych rozwiązaniach. Chcemy je podglądać i sprawdzać, czy można je na przykład zastosować w innych zakładach – wyjaśnia dyrektor Sączek.

Projekt rozpoczął się w grudniu 2017 r., ale jak przyznaje, nie ma daty jego zakończenia. Powód jest prosty.

- Przyświeca nam zasada life long learning, czyli uczenie się przez całe życie. Każda organizacja musi uczyć się permanentnie, nie inaczej jest w PGG.

Liderem projektu jest Rafał Gąsior, dyrektor Biura ds. Innowacji i Implementacji Nowych Technologii w PGG.

 

Budowa zespołu

- Pracujemy w zespołach branżowych: górniczym, energetycznym, mechanicznym, zagrożeń naturalnych i transportu. Niezbędne jest także wsparcie ze strony informatyków z ZIT. Spotykamy się na dwóch płaszczyznach. Organizujemy spotkania wszystkich inżynierów, a liderzy poszczególnych zespołów prowadzą własne spotkania i przekazują nam informacje, nad czym aktualnie pracują – opowiada Gąsior.

- Ta praca zespołowa spowodowała, że kadry zaczęły się ze sobą integrować i poznawać się. W ten sposób przełamujemy pewną blokadę mentalną, bo jak wiadomo, łatwiej się współpracuje z kimś, kogo miało się już okazję poznać i porozmawiać. Budujemy pewien team, który w trudnych sytuacjach jest w stanie szybko reagować pomiędzy kopalniami. To kolejny atut organizacji uczącej się – mówi dyrektor Biura ds. Innowacji i Implementacji Nowych Technologii w PGG.

Rozwiązania, które udaje się wypracować w ramach projektu, wpływają na usprawnienie organizacji pracy w kopalniach.

- To jest rzecz, która wbrew pozorom jest ciężka do realizacji. Na dole inaczej się zarządza ludźmi. To nie jest tak, jak w przedsiębiorstwie funkcjonującym na powierzchni, gdzie ma się dostęp do każdego pracownika. Udało się także znaleźć rozwiązania dotyczące monitoringu i wizualizacji pracy maszyn, układów i jednostek transportowych – mówi Rafał Gąsior.

 

Wzrost efektywności

Przyznaje, że sama idea organizacji uczącej się nie ma być w żadnym wypadku działaniem z zakresu PR, ale ma przynosić konkretne efekty dla firmy.

- Myślę, że po blisko roku funkcjonowania tego programu wpisał się on już w DNA Polskiej Grupy Górniczej. Cieszy nas także, że pracownicy sami szukają pomysłów i chcą organizować inicjatywy, które mają poprawiać funkcjonowanie spółki – ocenia szef Biura ds. Innowacji i Implementacji Nowych Technologii.

Natomiast dyrektor Sączek zwraca uwagę na wzajemne uczenie się od siebie i innowacyjność, która wpisana jest w projekt.

- Wszystkie działania, które podejmujemy w ramach organizacji uczącej się, mają za zadanie doprowadzić do wzrostu efektywności naszego podstawowego zadania, czyli produkcji węgla i tym samym zwiększenia efektu ekonomicznego. To wszystko realizujemy pod hasłem innowacyjności w naszych kopalniach. Bez tego elementu nie może funkcjonować nowoczesne przedsiębiorstwo, a takim przedsiębiorstwem chce być PGG. Chcemy być postrzegani jako firma górnicza na miarę XXI wieku, która jest w stanie wciąż się uczyć i rozwijać – podsumowuje.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team