Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2992991 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

...

Aktualności

Śląsk: bardzo silny wstrząs z epicentrum w pobliżu kopalni Budryk Dodane 09 listopada 2018 r.

8 LISTOPADA 2018

Źródło: Portal gospodarka i ludzie  Autor: WIG

 

fot: www.ig.cas.cz (Ostrava Krásné Pole)

Silnie odczuwalny wstrząs sejsmiczny wystąpił w czwartek wieczorem o godzinie 20:23 czasu polskiego na Górnym Śląsku. Obserwatoria sejsmologiczne w Europie określają jego magnitudę od 3,7 do nawet 4,4. Z raportów górniczych wynika, że w kopalniach nie odnotowano zniszczeń wyrobisk pod ziemią.

Monitoring Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) opisuje czwartkowy wstrząs na Śląsku z magnitudą 4,0 (początkowo przyznawano zdarzeniu mniejsze wartości), a dane z obserwatoriów przygranicznych w Czechach nadają mu wartość 4,4.

Według różnych danych epicentrum lokalizowane jest między Gliwicami (przy ul. Pszczyńskiej) a Ornontowicami (z przewagą drugiego umiejscowienia w obszarze zbliżonym do kopalni Budryk, niedaleko autostrady A1).

Hipocentrum trzęsienia w monitoringu sejsmologicznym określa się na ok. 8 km pod powierzchnią ziemi (niekiedy w przedziale 5-10 km, nie są to jednak potwierdzone ani ścisłe oceny).

Wycofanie załogi ze ściany w Budryku 1050 m pod ziemią

Służby Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy zakład górniczy w Ornontowicach, nie potwierdziły żadnych zniszczeń w wyrobiskach podziemnych kopalń. Na głębokości 1050 m zarządzono jednk prewencyjne wycofanie załogi ze ściany wydobywczej D1 358/1. Nikt z górników nie został poszkodowany. Żadnych szkód nie odnotowano też w Polskiej Grupie Górniczej. Niepokojących raportów z kopalń nie otrzymali także jak dotąd dyspozytorzy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Drgania na powierzchni odczuli natomiast bardzo powszechnie mieszkańcy regionu w takich miejscowościach, jak Gliwice, Knurów, Gierałtowice, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Zabrze, Tychy. Zgłoszenia o odczuciu wstrząsu napływają też z Zagłębia Dąbrowskiego.

Po raz ostatni podobną magnitudę miał wstrząs w Zofiówce

W sieciach społecznościowych zawrzało od komentarzy i opisów wstrząsu: internauci dość zgodnie oceniają, że był jednym z najsilniej odczuwalnych w ciągu wielu ostatnich lat. W promieniu kilku kilometrów od Gliwic-Ornontowic nawet na parterach budynków mieszkańcy przez jedną-dwie sekundy odczuli nieprzyjemne chybotanie mebli, wibrowały szyby okienne i kołysały się lampy wiszące z sufitu. Jeszcze bardziej szokujące odczucia mieli świadkowie na wyższych piętrach wieżowców. Tuż po pierwszym - silniejszym i dłuższym wstrząsie - doszło do słabszej powtórki drgań.

Regionalne portale internetowe mediów donoszą, że strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach i innych miastach zostali zasypani zgłoszeniami od mieszkańców m.in. o pękaniu murów w budynkach. Jednostki ratownicze poderwano na nogi, jednak po sprawdzeniu na miejscu okazywało się, że alarmy były fałszywe.

Z wykazu Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa wynika, że po raz ostatni w Polsce wstrząs o magnitudzie zbliżonej do 4,0 miał miejsce 5 maja przed południem w Jastrzębiu-Zdroju w kopalni Zofiówka, gdzie doszło wówczas do tragicznej katastrofy górniczej, w której życie straciło pięciu górników.

« Wróć do listy nowości


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team