Dwa produkty z Bogdanki

21 grudnia 2020  Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

Lubelski Węgiel Bogdanka od 2026 r. ma zamiar wydobywać
węgiel typu 34 (semi-soft). Jego roczna produkcja może rocznie wynieść 2 mln t. Jak poinformował prezes LWB Artur Wasil na poniedziałkowej konferencji, 21 grudnia, spółka już wstępnie rozpoznała zapotrzebowania na ten produkt ze strony Grupy JSW oraz rynku ukraińskiego.
Wasil wyjaśnił, że istotnym elementem nowej strategii jest szukanie nowych obszarów. Dlatego spółka myśli także o wydobyciu węgla typu 35, który jest wpisany na listę surowców krytycznych Unii Europejskiej. Złożony został już wniosek na rozpoznanie takich złóż.
W naszym przekonaniu to pozwala na myślenie o drugim stabilnym filarze. Przy utrzymaniu kosztów produkcji na jeszcze niższym poziomie, jest to bardzo ciekawa perspektywa. Planujemy wykonanie trzech otworów, sama koncesja została przyznana na cztery lata. Powstaną one w ciągu dwóch najbliższych lat. To wstępna koncepcja, jeszcze nie mówimy o budowie kopalni – zastrzegł Wasil.
W konferencji wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.
Co piąta tona węgla energetycznego jest obecnie wydobywana w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. To świadczy, jakie strategiczne znacznie ma Lubelski Węgiel Bogdanka. Te plany, o których dzisiaj usłyszeliśmy, mają pełne wsparcie ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych – powiedział wiceminister Soboń. Dodał, że ma nadzieję, że nowa strategia Bogdanki zapisze się w historii, tak jak rok 1975, w którym zapadła decyzja o budowie zakładu górniczego na Lubelszczyźnie.
Bogdanka będzie wydobywać dwa produkty – węgiel energetyczny i węgiel koksujący. Węgiel energetyczny jest niezbędny dla energetyki, ale wiemy, że w najbliższych latach będziemy go ograniczać przy produkcji energii. Natomiast węgiel koksujący ma przed sobą przyszłość. Stąd pomysł budowania kompetencji w tym zakresie – ocenił wiceminister i dodał, że górnicy z Bogdanki na pewno sobie poradzą z tym wyzwaniem.
Soboń podkreślił, że Bogdanka będzie najdłużej wydobywać węgiel energetyczny w Polsce, ale właśnie dzięki rozwijaniu kompetencji w węglu koksowym będzie mogła dalej funkcjować i mieć wpływ na Lubelskie Zagłębie Węglowe.