Walka ze smogiem

Portal gospodarka i ludzie  autor: Aldona Minorczyk-Cichy

Marszałek województwa pyta samorządy, jak walczyć ze smogiem
 
Mieszkańcy województwa śląskiego w końcu będą mogli głęboko odetchnąć świeżym powietrzem także w okresie grzewczym? Droga do tego wydaje się daleka, ale powstają kolejne inicjatywy, dzięki którym pojawia się światełko w tunelu. Pierwszym krokiem była uchwała antysmogowa podjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego.
Samorząd wojewódzki przyjął projekt strategii o roboczym tytule „Zielone Śląskie 2030”. Jakub Chełstowski, marszałek województwa wyjaśnił, że wskazuje on kierunki dojścia do gospodarki niskoemisyjnej opartej na nowoczesnych technologiach.
Zawarte porozumienie strony rządowej z górnikami pokazuje ścieżkę odejścia od węgla do 2049 r. Teraz czeka nas jeszcze wypracowanie umowy społecznej. Kwestia środowiska jest dla nas bardzo ważna. Nad strategią „Zielone Śląskie” będziemy pracować ponad podziałami politycznymi – zapewnił marszałek podczas konferencji prasowej w Katowicach.
Dodał, że 1 października zainicjowano kolejny ważny element dyskusji.
Do wszystkich gmin i powiatów kierujemy ankietę z pytaniem, czy uchwała antysmogowa sprzed kilku lat powinna być zaostrzona – mówił Chełstowski.
Ten dokument zawiera szereg ograniczeń w stosowaniu paliw oraz nakaz wymiany źródeł ciepła  na bardziej ekologiczne. Teraz dotychczasowe doświadczenia miast mają pomóc zmienić uchwałę.
Analiza tych potrzeb i dotychczasowych doświadczeń gmin może doprowadzić do wprowadzenia zmian w uchwale. To ułatwi samorządowcom walkę ze smogiem. Istotne jest też zapewnienie funduszy niezbędnych do realizacji tych działań, przede wszystkim w ramach tworzonego RPO na lata 2021-2027 – informuje Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
Ankiety pozwolą władzom województwa tak zaprogramować środki finansowe, aby nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza. Podsumowanie wyników zostanie przedstawione podczas debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów. Odbędzie się ona 6 listopada w Sali Sejmu Śląskiego. Przeprowadzona zostanie w formule hybrydowej (udział osobisty lub on-line). Szczegóły związane z wydarzeniem będą dostępne na stronie powietrze.slaskie.pl.
Niestety, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. W tym co trzecie leży na terenie województwa śląskiego. Żeby znacząco poprawić jakość powietrza w regionie, trzeba sporo zrobić.
W Śląskiem produkuje się ponad 1/5 krajowej emisji zanieczyszczeń pyłowych i prawie połowę zanieczyszczeń gazowych. Od kilku lat realizowane są przedsięwzięcia, których efekty mają poprawić jakość powietrza. W czerwcu Sejmik przyjął „Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego”, a we wrześniu zaktualizowano strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie”. Oba dokumenty, wraz z realizowaną od 3 lat uchwałą antysmogową, wpisują się w transformację energetyczną regionu, która trwa w różnej formule i tempie od 30 lat.