Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2188815 razy.

Losowe zdjęcie z galerii

...

Ocalić od zapomnienia

W 1945 roku społeczeństwo Górnego Śląska .. Dodane 11 sierpnia 2015 r.

z nadzieją witało wkraczające wojsko licząc na pełne wyzwolenie. Pomylono się, dla Ślązaków zaczęła się gehenna. Wywieziono na roboty do ZSSR tysiące ludzi. Jako pierwsi o wywiezionych upomnieli się górnicy, tworząc spis 10 000 polskich obywateli- górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 r.  z terytorium Górnego i Opolskiego Śląska. Osoby te były przetrzymywane w różnych miejscach odosobnienia, zajmując przed wywiezieniem w głąb Rosji miejsca w byłych hitlerowskich obozach. Część z tych ludzi została z tych obozów ocalona, z wywózki do domu wracał co piąty deportowany. Tragedii wywiezionych towarzyszył dramat ich rodzin pozbawionych środków do życia. Szczegółowo pisze o tym Instytut IPN w swoich publikacjach. 

W 1990 roku Tygodnik Górnik, przez prawie pół roku publikował cały spis wywiezionych górników, wykonany w 1945 roku. 

Do mnie, jako wiceprzewodniczącego Związku zawodowego, zaczęli zgłaszać się ludzie z prośbą o zorganizowanie spotkania deportowanych do ZSRR i ich rodzin. 

Dzięki popularyzacji w Nowinach Gliwickich, powołano  w Knurowie Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 r. Głównym celem Stowarzyszenia było ocalenie od zapomnienia tej tragedii, uzupełnienie wykazu deportowanych osób oraz oddanie im hołdu. 

W Knurowie deportowani przetrzymywani byli w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Druga tablica umieszczona została  na historycznym cmentarzu w Knurowie. Corocznie organizowane są spotkania, gdzie przypominamy te wydarzenia, prezentujemy filmy o tej tragedii, organizujemy okolicznościowe wystawy. W Knurowie, wśród wywiezionych był pierwszy powojenny dyrektor kopalni – Maksymilian Chrobok. Z robót w Rosji wrócił również długoletni proboszcz knurowskiej parafii ks. Rajmund Stachura. Dzięki wspomnieniom deportowanych i ich rodzin powstało wiele opracowań dotyczących tej sprawy. Mnie najbardziej cieszy, że w to zaangażowała się również młodzież tworząc ciekawe prace, wystawy i filmy. Do naszej inicjatywy, przyłącza się też coraz więcej organizacji włączając się w obchody Dnia Pamięci Tragedii Górnośląskiej. Nie inaczej jest w tym roku. Obchody te rozpoczęto 6 stycznia 2013 roku, gdzie w katowickiej katedrze gdzie Wojewoda Śląski wraz z sekretarzem Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w obecności Metropolity katowickiego, odsłonili tablicę pamiątkową w kaplicy   św. Barbary.

W uroczystości odsłonięcia tablicy, uczestniczyli również inicjatorzy powołania Stowarzyszenia, którzy 22 lata temu upomnieli się o upamiętnienie tej tragedii, poczet sztandarowy Związku Zawodowego Górników oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945r., którzy wręczyli kopię spisu obywateli-górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 r. oraz wydawnictwa Stowarzyszenia. W ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która odbyła się po Mszy św. w intencji 15- lecia sakry biskupiej ks. Arcybiskupa, uczestniczyło 6 biskupów, liczne duchowieństwo oraz świątynia wypełniona przez wiernych, dzięki temu o Tragedii Górnośląskiej dowiedzieli się  wszyscy zgromadzeni w katedrze.

« Wróć do listy artykułów


© copyright 2010 - 2017 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team

szybki kontakt

wszystkie pola są wymagane