Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

Kontakt z nami

Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego

ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

numer konta:
88 8437 0002 0010 0156 1759 0001

Jerzy Mańka - prezes Zarządu

tel. +48 519 318 800

Zygmunt Pawłowski - wice prezes

tel. +48 502 163 046

Licznik odwiedzin

Od 10 października 2011 odwiedzono nas 2985622 razy.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Mobilne Centrum Digitalizacji

Dyplom

Dyplom

Fundacja Rodzin Górniczych

Fundacja Rodzin Górniczych

Restauracja Stajer

Restauracja Stajer

Losowe zdjęcie z galerii

Krypta grobowa kaplicy Olesińskich

Ocalić od zapomnienia

W 1945 roku społeczeństwo Górnego Śląska .. Dodane 11 sierpnia 2015 r.

z nadzieją witało wkraczające wojsko licząc na pełne wyzwolenie. Pomylono się, dla Ślązaków zaczęła się gehenna. Wywieziono na roboty do ZSSR tysiące ludzi. Jako pierwsi o wywiezionych upomnieli się górnicy, tworząc spis 10 000 polskich obywateli- górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 r.  z terytorium Górnego i Opolskiego Śląska. Osoby te były przetrzymywane w różnych miejscach odosobnienia, zajmując przed wywiezieniem w głąb Rosji miejsca w byłych hitlerowskich obozach. Część z tych ludzi została z tych obozów ocalona, z wywózki do domu wracał co piąty deportowany. Tragedii wywiezionych towarzyszył dramat ich rodzin pozbawionych środków do życia. Szczegółowo pisze o tym Instytut IPN w swoich publikacjach. 

W 1990 roku Tygodnik Górnik, przez prawie pół roku publikował cały spis wywiezionych górników, wykonany w 1945 roku. 

Do mnie, jako wiceprzewodniczącego Związku zawodowego, zaczęli zgłaszać się ludzie z prośbą o zorganizowanie spotkania deportowanych do ZSRR i ich rodzin. 

Dzięki popularyzacji w Nowinach Gliwickich, powołano  w Knurowie Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 r. Głównym celem Stowarzyszenia było ocalenie od zapomnienia tej tragedii, uzupełnienie wykazu deportowanych osób oraz oddanie im hołdu. 

W Knurowie deportowani przetrzymywani byli w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Druga tablica umieszczona została  na historycznym cmentarzu w Knurowie. Corocznie organizowane są spotkania, gdzie przypominamy te wydarzenia, prezentujemy filmy o tej tragedii, organizujemy okolicznościowe wystawy. W Knurowie, wśród wywiezionych był pierwszy powojenny dyrektor kopalni – Maksymilian Chrobok. Z robót w Rosji wrócił również długoletni proboszcz knurowskiej parafii ks. Rajmund Stachura. Dzięki wspomnieniom deportowanych i ich rodzin powstało wiele opracowań dotyczących tej sprawy. Mnie najbardziej cieszy, że w to zaangażowała się również młodzież tworząc ciekawe prace, wystawy i filmy. Do naszej inicjatywy, przyłącza się też coraz więcej organizacji włączając się w obchody Dnia Pamięci Tragedii Górnośląskiej. Nie inaczej jest w tym roku. Obchody te rozpoczęto 6 stycznia 2013 roku, gdzie w katowickiej katedrze gdzie Wojewoda Śląski wraz z sekretarzem Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w obecności Metropolity katowickiego, odsłonili tablicę pamiątkową w kaplicy   św. Barbary.

W uroczystości odsłonięcia tablicy, uczestniczyli również inicjatorzy powołania Stowarzyszenia, którzy 22 lata temu upomnieli się o upamiętnienie tej tragedii, poczet sztandarowy Związku Zawodowego Górników oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945r., którzy wręczyli kopię spisu obywateli-górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 r. oraz wydawnictwa Stowarzyszenia. W ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która odbyła się po Mszy św. w intencji 15- lecia sakry biskupiej ks. Arcybiskupa, uczestniczyło 6 biskupów, liczne duchowieństwo oraz świątynia wypełniona przez wiernych, dzięki temu o Tragedii Górnośląskiej dowiedzieli się  wszyscy zgromadzeni w katedrze.

« Wróć do listy artykułów


© copyright 2010 - 2019 Bractwo Gwarków
tel. +48 519 318 856
mail: gwarek@gwarkowie.pl

webdesign: Krioni Team