Internet: Portal h2poland.eu

autor: MD

 ma służyć szerzeniu informacji na temat wodoru
Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu w poniedziałek, 20 grudnia, uruchomił portal h2poland.eu, który ma być platformą służącą rozwojowi gospodarki wodorowej w Polsce. Witrynę zaprezentowano w czasie konferencji w Muzeum Śląskim, w której uczestniczyli prezes ARP Cezariusz Lesisz, wiceprezes Paweł Kolczyński oraz dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Mirosław Skibski. Szefowie ARP poinformowali, że w ślad za portalem będą chcieli w stolicy Górnego Śląska zorganizować kongres wodorowy. Szczegóły tego przedsięwzięcia mają być znane w styczniu. W czasie konferencji podsumowano także działalność katowickiego oddziału ARP, który prowadzi również stronę polskirynekwegla.pl
 - Oddział Katowice jest wyspecjalizowany w różnych kwestiach związanych z węglem. Dziś jednak pokazujemy nowy obszar jego aktywności. To obszar związany z hasłem transformacja energetyczna, transformacja terenów pogórniczych – mówił otwierając spotkanie z dziennikarzami wiceprezes Kolczyński. W czasie konferencji historię katowickiego oddziału, który powstał na bazie zasobów Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa, przypomniał dyrektor Skibski.
Monitorujemy bardzo szeroki obszar działalności kopalń i wszystkich spółek węglowych również tych prywatnych. Monitorujemy wydobycie, sprzedaż, import węgla kamiennego przez krajowych producentów, podstawowe dane techniczno-ekonomiczne całego sektora oraz procesy restrukturyzacji, które zachodzą od wielu lat – wyliczył dyrektor.
- Chcemy, aby wiedza o ARP była jak najszersza. Oprócz naszych standardowych działań, które mamy zapisane i realizujemy, chcielibyśmy dzisiaj zaprezentować i oficjalnie otworzyć portal, który będzie dedykowany technologiom wodorowym. Jak wszyscy wiemy wodór będzie kluczowym składnikiem transformacji energetycznej – powiedział prezes ARP Cezariusz Lesisz.
 Wyjaśnił, że portal ma pełnić rolę edukacyjno-informacyjną, ale nie tylko.
Chcemy, aby wszystkie podmioty gospodarcze w kraju, które są zainteresowane informacjami na temat pozyskania środków unijnych, środków z budżetu państwa, czy z programów poświęconych wodorowi oraz prywatni przedsiębiorcy, który chcą zainwestować w projekty wodorowe, by mogli się właśnie spotkać na tym portalu. Chodzi o to, by wymiana informacji była bardzo szeroka, bo to informacja będzie kluczowa dla tej transformacji. Dlatego zebranie informacji w jednym miejscu pozwoli nam podejmować bardzo konkretne menedżerskie decyzje – przyznał szef ARP.
Strukturę portalu omówił dyrektor Skibski, który wskazał, że na tej platformie ma być mowa o całym łańcuchu wartości związanych z tworzeniem gospodarki wodorowej.
Bardzo ważna jest dla nas edukacja. Dlatego chcemy, aby na portalu gromadzone i przedstawiane były informacje dla uczniów studentów, ale też dla inżynierów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do tworzenia treści – dodał.
Wiceprezes Kolczyński podkreślił, że portal ma charkter niekomercyjny.
- Liczymy, że będzie to miejsce dyskusji na temat wodoru – wyjaśnił i dodał, że w styczniu jest szansa na inaugurację projektu dotyczącego śląsko-małopolskiej doliny wodorowej.
Zależy nam także na tym, aby w ślad za portalem wodorowym zorganizować pewne przedsięwzięcie. Planujemy w Katowicach organizację kongresu wodorowego, który będzie miejscem dyskusji w trzech obszarach prawnym, finansowo-gospodarczycm i technicznym. Mam nadzieje, że w najbliższych tygodniach będzie mogli już oficjalnie zaprosić na to wydarzenie – przyznał.
Dyrektor Skibski w rozmowie z portalem netTG.pl, wyjaśnił, że prace nad portalem trwały ok. pół roku. Dodał, że w to przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele podmiotów i trwają rozmowy z kolejnymi m.in. z uczelniami takimi jak AGH, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska czy Uniwersytet Śląski. Poinformował też, że niebawem mają zostać uruchomione social media powiązane ze stroną.
Przyznał także, że dla katowickiego Oddziału ARP wciąż głównym tematem będzie węgiel.
- Tego węgla nie wyłączymy nagle. Nie przełączymy nagle naszej energetyki. Czeka nas transformacja i liczmy, że jednym z jej elemeneów będzie właśnie ta gospodarka wodorowa. Jednak przez najbliższe lata większość działalności katowickiego oddziału Agencji to będzie właśnie węgiel i monitorowanie tego wszystkiego, co się wokół niego dzieje – wyjaśnił.