Kolejny dzień z Europejskim Kongresem Gospodarczym

Oskar Filipowicz
 
Przyszłość Europy, europejskiej gospodarki i Zielonego Ładu. Transformacja
energetyczna, źródła i mechanizmy finansowania gospodarki, cyfryzacja i sport w nowej, pocovidowej rzeczywistości. To tematyczne ramy ważnej debaty w doborowej obsadzie. Dziś kolejna odsłona EEC Online.
Uczestnicy tej edycji cyklu EEC Online - zaproszeni do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i występujący zdalnie - będą mówić o perspektywach Zielonego Ładu i transformacji energetycznej, a także o finansowaniu gospodarki i jej cyfryzacji.
Wśród gości: Ester Asin, przedstawicielka europejskiego ramienia WWF, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu.
Sierpniowa edycja EEC Online bezpośrednio wprowadza w najważniejsze nurty tematyczne XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 2-4 września.
Przypomnijmy: w maju oraz w czerwcu miały miejsce, cieszące się niezwykłym zainteresowaniem i skupiające uwagę setek tysięcy widzów, wydarzenia pod szyldem EEC Online. Retransmisje debat dostępne są na www.eecpoland.eu.
Dziś ostatni, przed wrześniowym kongresem, cykl rozmów online poświęconych gospodarce, która wciąż szuka odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące funkcjonowania w nowej rzeczywistości określanej przez recesję i nadal realne zagrożenie epidemiczne. Program wydarzenia to przegląd zagadnień określających aktualną kondycję i najbliższą przyszłość polskiej i europejskiej gospodarki.
Główny nurt tematyczny dyskusji tworzy przyszłość Europy i perspektywy Zielonego Ładu wraz z jego potencjalnym wpływem na gospodarkę, a także zagadnienia dokonującej się na naszych oczach transformacji energetycznej.
Finansowanie gospodarki, tak ważna, gdy zachowanie płynności, ale także inwestowanie decyduje o być albo nie być wielu firm, uzupełnia tematykę - podobnie jak kwestia przyspieszających - także za sprawą pandemii - procesów cyfryzacji gospodarki.
Sport w nowej rzeczywistości wzbogacony o kontekst biznesowy i aspekt wpływu na rozwój lokalny - dopełni programu dzisiejszej debaty.
Otwarta debata w ciekawej obsadzie
W dyskusjach wezmą udział m.in. Ester Asin, dyrektor Biura Polityki Europejskiej WWF, Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, były premier i przewodniczący Rady EEC oraz Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Będzie też Janusz Steinhoff, były minister oraz Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu.
Po stronie eksperckiej wskazać można na Joannę Maćkowiak-Panderę, prezes Forum Energii
i Jowitę Michalską, prezes fundacji Digital University. W debacie o aktualnej sytuacji sportu i związanych z nim dziedzin wezmą udział m.in.: Witold Bańka, prezydent Światowej Agencji Antydopingowej, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Czesław Lang, znany animator sportu i jego legenda - wicemistrz olimpijski, organizator Tour de Pologne.
12. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 5. edycja European Tech and Start-up Days, odbędą się w dniach 2-4 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i organizowane będą z zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.
Wyjątkowy charakter wrześniowego Kongresu wynikać będzie nie tylko z możliwości przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, po długim okresie izolacji i zdalnego kontaktu, ale także z szerszego wymiaru wydarzenia - stacjonarne sesje EEC transmitowane będą online.