PGNiG chce ułatwić klientom

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

 pozyskiwanie dotacji na wymianę pieca
W poniedziałek, 19 lipca, spółka PGNiG Obrót Detaliczny zainaugurowała pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”. W czasie akcji eksperci spółki zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotacje z rządowego programu „Czyste powietrze”.  W ramach tej inicjatywy z PGNiG OD współpracuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Akcja będzie realizowana na terenie województwa śląskiego i podkarpackiego.
Jak wyjaśnia PGNiG OD, uruchomienie programu „Prosto po czyste powietrze” na Śląsku jest związane z lokalną uchwałą antysmogową, w myśl której pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące m.in. konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 r.
W konferencji poświęconej projektowi, która odbyła się Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, uczestniczyli wicemarszałek woj. śląskiego Izabela Domogała, przewodniczący śląskiego sejmiku Jan Kawulok, prezes Narodowrgo Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński oraz prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
Program antysmogowy jest realizowany w regionie od blisko czterech lat. Wsparcie Funduszu i spółki PGNiG Obrót Detaliczny to jego kolejny, bardzo ważny etap. Regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku – przypomniała w czasie konferencji prasowej Izabela Domogała.
Wiceprezes Sekściński zwrócił natomiast uwagę, że indywidualne kotły opalane paliwami stałymi, to jedna z głównych przyczyn złego stanu powietrza w Polsce.
- Dlatego aktywnie włączamy się w działania, których celem jest popularyzacja ekologicznego i wygodnego ogrzewania gazowego. Szerokie wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w Polsce jest niezbędne, aby spełnić krajowe i unijne wymogi w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej. Od tej drogi nie ma odwrotu – wyjaśnił i dodał, że w woj. śląskim według wyliczeń funkcjonuje około 260 tys. „kopciuchów”.
Natomiast szef NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski przypomniał, że w ramach programu „Czyste powietrze” można sięgnąć po wsparcie aż do kwoty 37 tys. zł.
– Gaz ziemny to obecnie jedyna realna alternatywa dla paliw stałych, która gwarantuje natychmiastowe efekty ekologiczne. Ogrzewanie gazowe pozwala na całkowitą eliminację emisji pyłu i dwukrotne obniżenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów węglowych – podsumował prezes PGNiG OD Henryk Mucha
Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze” należy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta PGNIG Obrót Detaliczny w woj. śląskim. Eksperci spółki zapewnią m.in. pomoc w wypełnieniu odpowiedniego wniosku o dofinansowanie składanego w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Dofinansowanie w ramach tego programu można otrzymać na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.