Niemcy wracają do węgla

Piotr Myszor
 
 Wysokie ceny gazu i niższe koszty emisji CO2 spowodowały, że generacja energii
z węgla po raz pierwszy od 2019 roku była tego lata w Niemczech wyższa niż generacja z gazu. Według Argus Media może to trwać do zimy.
Według Argus Media generacja z węgla może w tym kwartale wynieść 4,72 GW, podczas gdy w trzecim kwartale ubiegłego roku wynosiła 3,52 GW, a w drugim kwartale tego roku 4,12 GW. Dla porównania w wypadku gazu nieskondensowanego NCG wielkoścć generacji w tym kwartale to 4,56 GW, podczas gdy w trzecim kwartale ubiegłego roku i w i drugim tego wynosiła odpowiednio 7,16 GW i 5,7 GW.  
Przedłużona zima i dłuższy okres chłodu wiosną tego roku to jedna z przyczyn wzrostu cen gazu. Drugą ma być zmniejszenie dostaw gazu do Europy przez Gazprom. Tymczasem popyt jest wysoki, bo zapasy w magazynach po zimnym początku roku są niższe niż w latach ubiegłych. Według Argus Media ceny gazu z dostawami na wrzesień wzrosły z 24,99/MWh w drugim kwartale do 42,525 MWh.
Zdaniem Argus Media przewaga generacji z węgla nad gazem na niemieckim rynku może jeszcze potrwać, jeżeli ceny gazu wciąż będą rosły szybciej niż koszty emisji CO2. Według cytowanych przez AM danych Remit generacja z węgla w okresie od października tego roku do marca 2022 może wynieść 12,72 - 14,68 GW, podczas gdy dla gazu to 13,52 – 16,4 GW.