Brazylia zaostrza wymogi dla kopalń

Autor: DM
 
W największym kraju Ameryki Południowej weszły w życie nowe przepisy.
Nakładają one większe wymogi co do badań środowiskowych dla nowych zakładów górniczych. Efektem tego będzie dłuższy okres wydawania licencji dla inwestorów.
Przekonał się o tym największy na świecie producent rudy żelaza, koncern Vale. Wznowił on proces uzyskiwania pozwoleń środowiskowych dla swojego projektu Apolo w stanie Minas Gerais, gdzie ma być produkowana ruda żelaza.
Jak przyznaje gigant, doszło do tego po tym, jak dokonano gruntownej rewizji pierwotnego planu. Rewizja była spowodowana nowymi wymogami środowiskowymi. 
Wśród najważniejszych obecnie wymogów jest kwestia zagospodarowania odpadów pogórniczych. Regułą było ich składowanie w specjalnych zbiornikach. Jednak po tym, jak w ostatnich latach doszło w Brazylii do dwóch katastrof takich zbiorników i śmierci prawie 300  osób, ten rodzaj składowania odpadów znalazł się na cenzurowanym.
Jak przyznaje Vale, w nowym projekcie nie będzie potrzeby budowy tam, odpady będą zaś zagospodarowywane w inny sposób. Jednak efektem tego będzie mniejsza niż wcześniej prognozowano produkcja.
Sam zakład, ze względu na długotrwałe analizy oddziaływania na środowisko i samą budowę, ruszy dopiero w końcówce obecnej dekady.