Pomnik Ks. Jana Macha

BEZ  JEDNEGO  DRZEWA  LAS  LASEM ZOSTANIE   

 
Ks. Jan  Macha
18 .I. 1914 – 3. XII. 1942
 
Duchowny katolicki, aresztowany 5.XI.1941 roku przez Gestapo za konspiracyjną działalność charytatywną, stracony przez Niemców w katowickim więzieniu 3. XII. 1942 roku.
Beatyfikowany 20 listopada 2021 roku w Katowicach.
 
Taki tekst umieszczono na pomniku ku czci bł. ks. Jana Machy, który stanął na skwerze jego imienia u zbiegu ulic W. Pola i Mikołowskiej w Katowicach. 
Pomnik ma formę tablicy  z wyrzeźbioną głową Księdza umieszczonej na delikatnym, trójkątnym cokole. 
Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Bogumił Burzyński. 
Początkowo odsłonięcie miało nastąpić w dniu beatyfikacji księdza Jana. Ponieważ okazało się to niemożliwe, realnym terminem stała się rocznica Jego 108 urodzin, czyli 18 stycznia 2022 roku.    
Uroczystość odsłonięcia monumentu odbyła się przy udziale katowickiego biskupa pomocniczego Marka Szkudło, wiceprezydenta Katowic Waldemara Bojaruna, a prowadził ją ze strony współorganizatora  dyr. ŚCWiS Robert Ciupa. Uroczystość poprzedziła msza św. W kościele Podwyższenia Krzyża przy ul. Pięknej.
Błogosławiony ksiądz Jan Macha na cztery godziny przed śmiercią napisał do rodziny: „ Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali (…)”    
 
Aleksander Zembok         
 
Zdjęcia w galerii