W Ząbkowicach Śląskich

 powstaje park przemysłowy

 Autor: ICH
Właśnie powstała spółka Euro-Park Ząbkowice. Jej wspólnikami są Agencja Rozwoju Przemysłu i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR wniesie aportem do spółki nieruchomość o powierzchni 123,5 ha będącej w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, natomiast ARP wniesie wkład pieniężny niezbędny do rozpoczęcia inwestycji - poinformowała ARP.
Powołanie spółki Euro-Park Ząbkowice nastąpiło 27 stycznia 2022 w obecności wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz posła Marcina Gwoździa.
Inwestycja z dużymi nadziejami 
Wspólnikami nowo utworzonego podmiotu są Agencja Rozwoju Przemysłu i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR wniesie aportem do spółki nieruchomość o powierzchni 123,5 ha będącej w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, natomiast ARP wniesie wkład pieniężny niezbędny do rozpoczęcia inwestycji.
To inwestycja, która na pewno zdynamizuje rozwój całego terenu, pomoże rozwiązać problem bezrobocia i służyć będzie całemu społeczeństwu, w tym mieszkańcom polskiej wsi - powiedział Jacek Malicki, zastępca dyrektora generalnego KOWR.
Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, wskazał, że Euro-Park Ząbkowice to kolejna inwestycja ARP w europark.
- Od prawie 30 lat zarządzamy trzema europarkami. Jeden z nich, Euro-Park Kobierzyce, zlokalizowany jest zaledwie 60 km od Ząbkowic. To m.in. dzięki niemu Dolny Śląsk jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Teraz ten region zyskuje kolejne miejsce przyjazne rozwojowi przedsiębiorstw - powiedział Paweł Kolczyński.
Na północ od Ząbkowic Śląskich
Euro-Park Ząbkowice powstanie na działce wniesionej przez KOWR, o powierzchni 123,5 ha. Działka ta położona jest na północ od Ząbkowic Śląskich, przy drodze krajowej nr 8.
Atrakcyjność działki ma znacząco zwiększyć się w przyszłości po budowie drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko oraz rozbudowie o drugi tor i elektryfikacji przebiegającej w pobliżu linii kolejowej Legnica - Katowice.
Według założycieli teren Euro-Parku Ząbkowice już jest przygotowany do funkcji przemysłowych. ARP podała, że w okolice dociągnięta została sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a także sieć gazowa 6,3/1,6 Mpa. Przez samą działkę przebiega też linia energetyczna wysokiego napięcia 220 kV, a w przyszłości ma to być linia 400 kV.