Węglowe muzeum

autor: MD

 otrzymało wsparcie na rozwój Ośrodka Dokumentacji Górniczej
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało wsparcie finansowe, w postaci Obligacji Skarbowywch Ministra Finansów, na rozwój Ośrodka Dokumentacji Górniczej. Dzięki temu likwidowane kopalnie, wraz z zabudowaniami, maszynami i dokumentacją zostaną zeskanowane i zachowane w formie cyfrowej dla przyszłych pokoleń. Wartość obligacji to 85 mln zł.
Konferencja w tej sprawie odbyła się w czwatek, 16 marca, w Łaźni Łańcuszkowej kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Uczestniczyli w niej m.in. wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk oraz wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Szwed.
Dyrektor MGW przypomniał o tym, jak wygląda proces restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego i że trwa on od 1990 r. Wtedy polskie górnictwo zatrudniało ponad 400 tys. osób, a w kraju funkjconowały 63 kopalnie. Obecnie jest ich 19, a zatrudnienie wynosi niecałe 80 tys. osób. Według założeń wydobycie węgla energetycznego w Polsce ma potrwać do 2049 r. Dyrektor dodał, że prowadzona dotychczas restrukturyzacja górnictwa obejmowała głównie aspekty ekonomiczne i społeczne, a zachowanie pamięci o dziedzictwie górniczym było marginalizowane. 
Jak podało MGW, Ośrodek Dokumentacji Górniczej prowadzi działania związane z identyfikowaniem, dokumentowaniem i zachowaniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa technicznego i kulturowego, w trakcie procesu likwidacji kopalń. Wśród jego zadań jest m.in. pełna digitalizacja dokumentacji, ale też infrastruktury zamykanych zakładów górniczych.
Otrzymane obligacje będą również formą wsparcia strony rządowej na rzecz działań Muzeum związanych z wpisem Barbórki Górników Węgla Kamiennego na listę Niematerialnego dziedzictwa UNESCO i wpisem obiektów Muzeum na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.