Eksperci wciąż wskazują

 autor: KAJ

na brak węgla na rynku, co spowoduje ponowny wzrost cen
Spadające ceny gazu w Europie powodują przechodzenie z węgla na to właśnie paliwo w produkcji energii elektrycznej. Według wyspecjalizowanej agencji S&P Global trend ten prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach. Podobna sytuacja ostatnio miała miejsce przed dwoma laty.
Ceny gazu w niemieckim punkcie handlowym THE spadły do ​​poziomu, na którym elektrownie gazowe o sprawności 55 proc. mogą konkurować na rynku z jednostkami węglowymi o sprawności 40 proc.
Ten trend najprawdopodobniej będzie kontynuowany w II i III kwartale br. w oparciu o obecne terminowe ceny gazu, węgla i uprawnień do emisji.
Sytuacja może się uspokoić przed następną zimą, jednak bloki gazowe o sprawności 55 proc. nadal będą w stanie zastąpić starsze bloki węglowe o sprawności 38 proc. w oparciu o aktualne sygnały cenowe. Elektrownie gazowo-parowe o sprawności 59 proc. będą konkurencyjne dla nowszych elektrowni węglowych o sprawności około 40 proc.
W Niemczech, według S&P Global, około 60 proc. zainstalowanej mocy elektrowni węglowych ma sprawność 40 proc. lub mniej. Około 55 proc. zainstalowanej mocy w elektrowniach gazowych w Niemczech, oddanych do użytku w latach 2000-2022, prawdopodobnie będzie miało sprawność 55 proc. lub nieco wyższą.
Różnica między rentownością elektrowni gazowych (clean spark spread – CSS) i węglowych (clean dark spread – CDS) znacznie się zmniejszyła w ostatnich tygodniach, wynika z danych S&P Global.
Natomiast niemieckie elektrownie gazowe o sprawności 50 proc. nadal pozostają niekonkurencyjne w stosunku do nowoczesnych elektrowni węglowych o sprawności 45 proc.
Ponadto ceny gazu mają dalszy potencjał spadkowy. Inwestorzy spodziewają się spadku ceny TTF poniżej 40 EUR/MWh w przyszłym miesiącu i, że pozostaną one na niskim poziomie do połowy drugiego lub początku trzeciego kwartału. Zdaniem handlowców ceny węgla mają potencjał do odbicia.
Eksperci wciąż wskazują na brak wystarczającej ilości węgla na rynku, co spowoduje wzrost jego ceny, ponieważ klienci końcowi będą szukać dostaw krajowych.
Udział węgla kamiennego i brunatnego w całkowitym miksie paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej w Niemczech spadł do 69 proc. w pierwszej połowie marca, podczas gdy w styczniu i lutym wynosił 73 proc., a w marcu ub.r. był na poziomie 76 proc.
Z kolei udział gazu w miksie paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej, w skład którego wchodzi również olej opałowy, wzrósł w pierwszej połowie marca o 30 proc. W styczniu i lutym było to 26 proc., a w marcu 22 proc.
Jednak dotychczas tylko nieznacznie zwiększyło to ogólną produkcję energii elektrycznej z gazu, ponieważ udział paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej zmniejszył się w pierwszej połowie marca ze względu na spadek zużycia energii elektrycznej i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii.