GIG rozpoczął współpracę z BGK

autor: JM

W piątek, 21 kwietnia, w siedzibie katowickiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego odbyło się spotkanie, na którym omówiono potencjalne obszary współpracy Głównego Instytutu Górnictwa i BGK w ramach inicjatywy Idea 3W: woda, wodór, węgiel - poinformowali przedstawiciele GIG.
Jak wskazali przedstawiciele GIG, Idea 3W, zaprezentowana przez BGK w 2021 roku, to wizja przyszłości, w której podnoszona jest jakość życia dzięki innowacjom w zarządzaniu zasobami wody, wykorzystaniu wodoru w transformacji energetycznej oraz rozwijaniu nowoczesnych technologii węglowych do tworzenia innowacyjnych materiałów i technologii.
Bank Gospodarstwa Krajowego wyraził zainteresowanie technologią H2Ash, opracowaną przez GIG i firmę PROTIUM P.S.A., która pozwala na niskoenergetyczne pozyskiwanie wodoru z wody z wykorzystaniem odpadów przemysłowych. Skutkiem tego było podpisanie przez Główny Instytut Górnictwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego w dniu 13 kwietnia 2023 r. listu intencyjnego dotyczącego współpracy obu instytucji w zakresie upowszechniania Idei 3W.
Założony w 1925 r. Główny Instytut Górnictwa jest jednym z wiodących instytutów badawczych w Europie. Świadczy usługi dla wszystkich branż przemysłu, instytucji centralnych i samorządów lokalnych oraz dla partnerów zagranicznych. Wszystkie laboratoria badawcze Instytutu posiadają akredytacje takich jednostek jak: Polskie Centrum Akredytacji, Lloyd's Register Quality Assurance, Główny Urząd Miar, Polski Rejestr Statków.