Ograniczenie wydobycia

autor: KAJ

Hornonitrianske Bane Prievidza ograniczają wydobycie, aby z końcem roku zupełnie je wygasić
 
Ostatnie słowackie kopalnie węgla brunatnego zakończą wydobycie jeszcze w tym roku. Proces wygaszania wydobycia już trwa.
W ub.r. jesienią wydobycie zawiesiła kopalnia Čary. Powodem były niekorzystne warunki geologiczne. Zwolnionych zostało ponad stu pracowników.
Spółka węglowa Prievidza Hornotrianske Bane, do której należą kopalnie Čary i Nováky wydobyły w ub.r. mniej węgla, niż planowamo – poinformowała rzeczniczka prasowa spółki Adriana Siváková.
Pomimo przestrzegania wszystkich środków technicznych i bezpieczeństwa, złożone górnicze warunki geologiczne mogły zagrozić funkcjonowaniu kopalni, w tym bezpieczeństwu załogi – stwierdziła.
Hornonitriańscy górnicy pierwotnie planowali wydobycie miliona ton węgla w kopalniach Nováky i Čáry.  Od czwartego kwartału wydobycie węgiel prowadzone jest już tylko w zakladzie Nováky. Górnikom udało się wydobyć niewiele ponad 850 tys. ton surowca.
W związku z przerwą w wydobyciu węgla w kopalni Čary, spółka przystąpiła do zwolnień, które objęły w sumie grupę 241 górników
Na 1 grudnia ub.r. firma zatrudniała 1903 osoby, z czego 1068 to górnicy dołowi. Od stycznia ze spółki odeszło kolejnych 475 osób.
Odprawę odebrało 160 górników. W tym roku z projektu przekwalifikowania skorzystało już 171 pracowników.
- Planujemy wydobywać węgiel do końca 2023 r., Najbardziej znaczący spadek zatrudnienia nastąpi pod koniec lub na początku 2024 r., kiedy przewidujemy redukcję o ponad 1000 pracowników – zapowiedziała Siváková.
Według niej w spółce pozostaną tylko pracownicy, którzy w ciągu najbliższych dwóch lat będą prowadzić prace związane z likwidacją podziemnej infrastruktury, a następnie  rewitalizacją terenów dotkniętych działalnością górniczą.
Według Sivákovej spółka w ostatnim okresie musiała radzić sobie ze wzrostem kosztów materiałowych, rosnącymi wydatkami na energię elektryczną i niezbędne materiały. Wpływ na decyzję o wstrzymaniu wydobycia z końcem br. miały także zawirowania na rynku węgla i pogarszająca się koniunktura na europejskich rynkach.
A zatem po 114 latach zakończy się przemysłowe wydobycie krajowego węgla brunatnego na Słowacji. HBP prześle ostatnie 780 000 ton z kopalni Nováky do Elektrowni Nováky.