Jubileuszowa gala z okazji 30-lecia JSW

autor: MD 

 
W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w piątkowy wieczór, 28 kwietnia, swój jubileusz świętowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Firma została powołana do życia 1 kwietnia 1993 r. i od trzech dekad jest jednym z filarów gospodarczych regionu i kraju. Pozostaje największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej, znaczącym producentem koksu i nadal rozwija swoją działalność.
Zaproszonych gości przywitał gospodarz gali jubileuszowej prezes JSW Tomasz Cudny.
Dziękuję wszystkim za obecność na naszej gali jubileuszowej, za to, że wspólnie możemy świętować 30-lecie JSW. Historia Jastrzębskiej Spółki Węglowej pokazuje przemiany, jakie zachodziły w polskim górnictwie. 1993 rok, pojedyncze, rozproszone polskie kopalnie zostały połączone organizacyjnie w spółki węglowe. Z powołanych wtedy spółek węglowych: Bytomskiej, Gliwickiej, Nadwiślańskiej, Rudzkiej, Rybnickiej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego po latach transformacji pozostała tylko Jastrzębska– przypomniał prezes Cudny.
Jestem przekonany, że przy nieustannym zaangażowaniu pracowników i interesariuszy - Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odgrywać ważną rolę w branży górniczej jeszcze przez wiele lat. Bez naszego węgla nie będzie stali. Bez stali nie będzie naszej cywilizacji. Realizacja najbardziej ambitnych projektów zielonej energetyki będzie niemożliwa, jeśli my nie dostarczymy surowca do wytopu surówki. Początek zielonej transformacji zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią - skąd wydobywamy węgiel koksowy– podkreślił prezes.
Podczas gali wiele ciepłych słów i życzeń skierowano w kierunku jubilatki. Marek Wesoły, wiceminister Aktywów Państwowych odczytał list od wicepremiera Jacka Sasina, w którym podkreślono zasługi JSW dla polskiej i europejskiej gospodarki. Posłanka do europarlamentu, Izabela Kloc odczytała list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek życząc pracownikom i zarządowi Spółki dalszego rozwoju i sukcesów. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślił, że 30 lecie JSW - to święto polskiej gospodarki i przekazał wyrazy uznania wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój spółki.
W uroczystości wzięło udział wielu gości. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, senatorowie, posłowie, europosłowie,przedstawiciele środowiska naukowego, prezesi spółek z branży wydobywczej i energetycznej, kontrahenci, przedstawiciele strony społecznej, a także pracownicy JSW.
Galę jubileuszową uświetnił występ artystów. Goście mieli okazję posłuchać orkiestry Adama Sztaby, który zaprezentował wyjątkowy repertuar. Na scenie pojawiła się amerykańska wokalistka jazzowa China Moses, wystąpili też Kuba Badach, Kasia Moś i Marcin Wyrostek. Gości przybyłych na koncert powitała orkiestra ruchu Borynia.