Uroczystości w rocznicę

autor: MD

  katastrofy w ruchu Zofiówka
 
Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, w piątek, 5 maja, minęło pięć lat od katastrofy w ruchu Zofiówka. W wyniku silnego tąpnięcia życie straciło wówczas pięciu górników. W rocznicę tych dramatycznych wydarzeń w cechowni jastrzębskiej kopalni odbyła się uroczystość, w czasie której oddano hołd ofiarom katastrofy.
Pod tablicą upamiętniającą poległych górników wiązanki kwiatów złożył prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Cudny, przedstawiciele rady nadzorczej JSW, dyrekcja kopalni, przedstawiciele związków zawodowych i rodziny zmarłych górników. 
Przyczyną tragicznego wypadku było gwałtowne wyładowanie energii skumulowanej w górotworze, które doprowadziło do jednego z najsilniejszych wstrząsów, jaki odnotowano w polskich kopalniach.
900 metrów pod ziemią zostało uwięzionych siedmiu górników. Dwóch udało się uratować, pięciu odeszło na wieczną szychtę. W akcji ratunkowej, która trwała kilkanaście dni, udział wzięło blisko 2,5 tysiąca osób. Do dziś jest ona uważana za jedną z najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa.