Plener malarski

autor: AMC

 na terenie kopalni Wujek

 
Zanim kopalnia zniknie – taki tytuł nosi plener malarski, który odbędzie się na terenie kopalni Wujek 15-17 czerwca. Jego celem jest utrwalenie w malarstwie tkanki historycznej obiektów związanych z pacyfikacją kopalni Wujek. Do udziału Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza plastyków, uczniów i studentów szkół artystycznych oraz sympatyków malarstwa. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 maja (decyduje kolejność).
Zadaniem każdego uczestnika będzie wykonanie pracy zgodnej z tytułowym tematem. Technika: akryl lub olej na płótnie o wymiarach min.: 50 x 70 cm. Zapewniamy płótno o wymiarach 50×70 cm oraz zestaw farb olejnych. Media (rozpuszczalniki), farby akrylowe oraz narzędzia pracy uczestnik zabezpiecza we własnym zakresie.
Plener odbędzie się w trzech turach: 15 czerwca – grupa szkolna, 16 czerwca – grupa studencka, 17 czerwca – dorośli i seniorzy.
Prace wykonane w ramach pleneru wezmą udział w konkursie artystycznym. Uczestnicy są zobowiązani do przekazania na konkurs jednej pracy na płótnie (nie mniejszej niż 50×70 cm) lub dwóch na papierze (nie mniejszych niż 50×70 cm) powstałych na plenerze lub po nim. Zgłoszenie udziału w plenerze jest równoznaczne z udziałem w konkursie artystycznym.
Organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a współorganizatorem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt jest realizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.